اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر مجید تلافی نوغانی
سلام، در مورد صنوبر سوالی دارید؟
صنوبر

صنوبر

populus alba

تیره این درخت دارای ریشه‌های سطحی بوده ولی رشد آنها بسیار عالی است و درکمتر از15 سال به ارتفاع 25 متر می رسد. خزان کننده‌، پهن برگ و تک پایه(دانه گرده و مادگی روی یک گیاه تشکیل و لقاح صورت می گیرد) است. گلها منفرد، اکثراً کرکدار، و با گل آذین(طرز قرارگرفتن گلها روی ساقه و یا شاخه) خوشه‌ای بوده و میوه‌ها کرکدار است.

فواید صنوبر

میوه آن را خرد کرده و مثل چاى دم کنید و روزى ۳ فنجان بنوشید جهت درمان ورم کلیه، رفع اختلالات مخاطى و ریوى.
۴۰ روز و هر روز یک عدد میوه آن را بکوبید و با ۴۰ مثقال دُم گیلاس بجوشانید و آب آن را بنوشید براى رفع چرک داخل آلت تناسلى ناشى از مجامعت با حیوانات و درمان سوزاک.
آب جوشانده میوه آن را دهان‏شویه کنید براى رفع برفک و زخم‏هاى دهان و نیز براى شستشوى زخم‏ها و ضد عفونى کردن آن و رفع بوى عرق دست و پا.
آب تازه میوه آن را گرفته و به موضع بمالید جهت درمان جوش غرور.
آشامیدن دم‏کرده برگ و پوست آن جهت درد گلو، زخم ریه، قطع خونریزى از بینى، قطع خون زخم‏هاى تازه.

مطمئنید با مصرف صنوبر مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر محمدرضا خادم علی زاده پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر محمدرضا خادم علی زاده

مضرات استفاه از صنوبر

مضر: گرم‏ مزاجان، سردرد
مصلح آن: سکنجبین، به

طریقه مصرف صنوبر

ساییدن برگ آن خشک‏کننده زخم‏هاى ضرب رسیده و مواضع سوختگى با آب گرم

نشستن در برگ پخته آن جهت امراض رحم و مقعد

۲ تا ۳ کیلو از برگ تازه و سبز آن را بکوبید و با فشار آبش را بگیرید ابتدا پاها را در آب گرم که نمک داشته باشد خوب ماساژ دهید سپس پا را خشک نموده و با آب کاج‏ها آن را ماساژ دهید بعد با پارچه‏اى پشمى یا کرکى که گرم کرده باشید، ببندید که سرما به آن اثر نکند جهت درمان خشک‏شدگى پا که ناشى از سرما یا کار زیاد باشد

۲۰ گرم از جوانه‏هاى کاج را در یک لیتر آبجوش به مدت ۳ ساعت دم کنید بعد آب صاف کرده آن را در طول روز به تدریج بنوشید براى رفع کم‏خونى شدید که در اغلب دختران جوان بالغ دیده مى‏شود،

مضمضه پخته شده برگ آن با سرکه جهت درد دندان

بخور برگ آن جهت خارج نمودن مشیمه

مالیدن برگ تازه کوبیده آن جهت خونریزى‏هاى زخم‏هاى تازه

نگهداشتن چوب آن در دهان جهت درد دندان

ساییدن پوست آن جهت سوختگى آتش و آب داغ، رفع درد ضربه، رفع درد سقط جنین

دانه صنوبر اشتهاآور، مقوى اعصاب و اعضاى باه، جهت افراد فلج و داراى لقوه، کزاز، رعشه، درد مفاصل، امراض جگر، یرقان، درد کلیه و مثانه

آشامیدن آن با تخم خیار جهت منع زخم کلیه و مثانه و با عصاره بقله‏الحمقا جهت تسکین درد معده

خوردن دانه صنوبر کوبیده‏اى که در آب انگور اندازند، مانع سرفه، قطع‏کننده اسهال و تشنگى/

ترکیبات صنوبر

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .