اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر مریم نیک خواجویی
سلام، در مورد توسکا سوالی دارید؟
توسکا

توسکا

betulaceae

توسکای قشلاقی اولین درختی است که در ساحل دریای خزر ظاهر می‌شود، در اطراف مرداب‌ها و مزارع برنج، رودخانه‌ها و نهرها و درجنگل‌های باز همراه با "لرگ" بوجود می‌آید و درعین حال در کنترل فرسایش آبی در حاشیه رودخانه کاربرد دارد. چوب درختان توسکا سرخ و کمرنگ بوده، گونه قشلاقی ان در سواحل دریا و در ارتفاعات پایین یافت می‌شود و معمولا در جاهایی که دارای سفره آبی زیرزمینی کم عمق می‌باشد، مشاهده می‌گردد.

فواید توسکا

قسمت مورد استفاده این درخت برگ و پوست تنه‌ی آن می‌باشد که پوست درخت، خاصیت قابض و مقوی و برگ آنیز مدر، معرق و ضد کرم می‌باشد. همچنین در موارد زیر نیز مورد استفاده درمانی قرار می‌گیرد. تب-گلو درد-التهاب و افتادگی لثه‌ها-زخم‌ مخاط-دهان-آنژین‌های ساده-ورم مزمن لوزه‌ها-دردهای عصبی-رماتیسم.

مطمئنید با مصرف توسکا مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر آرزو نهاوندی پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر آرزو نهاوندی

مضرات استفاه از توسکا

مضراتی برای توسکا گزارش نشده است.

طریقه مصرف توسکا

1.به عنوان تب بر : توسکا دارای تب بر بوده و در رفع تب های عادی به کمار می رود به این منظور از جوشانده برگ توسکا و یا گرد پوست توسکا که با عسل مخلوط شده است استفاده می نمایند.
2.تسکین درد های روماتیسمی : در مواردی از برگ های خشک توسکا به شکلی که در ذیل گفته می شود برای تسکین دردهای رماتیسمی استفاده می شود. بداین ترتیب که موضع درد را برگ های خشک گیاه پوشانیده و بیمار را می پوشانند تا عرق نماید. این عمل یک هفته به مدت هفت روز انجام می گیرد تا دردهای رماتیسمی رفع گردد.
3.درمان زخم مخاط دهان و اتهابات لثه ها: به این منظور از جوشانده 30 تا 40 گرم پوست گیاه در یک لیتر آب که به شکل غرغره استعمال می شود استفاده می گردد.

ترکیبات توسکا

پوست این درخت حاوی مقادیر زیادی تانن و یک ماده قرمز رنگ است که دارای مصارف درمانی است.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .