اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

دکتر مجید تلافی نوغانی
سلام، در مورد سنا سوالی دارید؟
سنا

سنا

senna


درختچه ای به ارتفاع 70سانتی متر وچند ساله دارای برگهای مرکب برگها کمی پهن وتخم مرغی شکل گل آن زرد مایل به کبود،میوه آن به صورت غلاف قوسی و خمیده از نظر اندازه در حدود طول غلاف باقلا است.برگچه ومیوه آن خاصیت دارویی دارد.
 

فواید سنا

1. ملین می‌باشد.

2. خانم‌هایی که بچه شیر می‌دهند و خانم‌های باردار از خوردن سنا خودداری کنند.

3. برگ سنا در اثر جوشاندن خاصیت مسهل بودنش را از دست می‌دهد.
4. تصفیه کننده خون است.
5. دمکرده این گیاه قاعده‌آور می‌باشد.
6. سنا مسهل بلغم، صفرا و اخلاط سوخته می‌باشد به خاطر همین درخشان‌کننده پوست است.
7. برای بیماری صرع مفید است.
8. جهت میگرن و سردرد کهنه نیز مفید می‌باشد.
9. برای درمان سیاتیک و نقرس از دمکرده سنا می‌توان استفاده کرد.
10. جهت تسکین درد مفاصل و درد کمر برگ سنا را در روغن زیتون جوشانده سپس صاف نموده میل کنند و به محل درد بمالند و یا ۵ گرم برگ سنا را با عسل مخلوط نموده به مدت ۷ روز میل کنند.
11. جهت درمان عوارض پوستی برگ سنا را در سرکه دم‌کرده سپس به محل بمالند.
12. مقدار مصرف سنا ۲ گرم در ۲۰۰ سی‌سی آب‌جوش می‌باشد.
13. برای کاستن عوارض جانبی سنا نظیر قولنج آن را با گشنیز، دارچین، زنجبیل، انیسون و هل مخلوط نموده میل کنند.
14. جهت رفع شقاق دست و پا از دمکرده آن بنوشند و به محل بمالند.
15. جهت درمان خارش پوستی لکه‌های سیاه و سفید پوست، زخم‌های کهنه و رفع ریزش مو برگ سنا را در سرکه پخته به محل بمالند.
16. جهت تنگی‌نفس از دمکرده این گیاه می‌توان استفاده کرد

مطمئنید با مصرف سنا مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر یاسمین رحیمی پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر یاسمین رحیمی

مضرات استفاه از سنا

بخاطر اینکه پورز معده شما خراب نشود لطفا این گیاه را با چند موارد ذیل مخلوط نموده و بعدا استفاد نمایید.

تخم گشنیز ،گل محمدی از نوع داروئی، گل ختمی و گل نیلو فر

طریقه مصرف سنا

سنا داراى اثرات مسهلى و ملین است و از آن در درمان یبوست به منظور تخلیه روده قبل از اعمال جراحى استفاده مى شود. در طب گذشته سنا به عنوان مسهل و موثر در درمان بواسیر به کار مى رفته است. برگ سنا بایستى در برابر حمله حشرات و جونده ها حفاظت شده و دور از نور و رطوبت نگهدارى شود. از فرآورده هاى موجود در بازار مى توان به داروى سى- لاکس و سنالین اشاره کرد. مصرف این گیاه در زمان باردارى تنها زمانى مجاز است که نیاز آن کاملاً محرز شده باشد و فواید حاصله به طور کامل بر زیان احتمالى آن بر جنین برترى داشته باشد.

ترکیبات سنا

سنا دارای صمغ،املاح منیزیم ونوعی قند است علاوه بر این دارای ماده اوکسی متیل،آنتراکینون ست ،الو امودین، سنئوزیدها وفلاونوئیدهااز دیگر ترکیبات موجود در سنا است

گیاهان دارویی پیشنهادی برای شما
کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .