نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

دکتر عباس انصاری
سلام، در مورد شقایق نعمانی سوالی دارید؟
شقایق نعمانی

شقایق نعمانی

pulsatilla

شقایق نعمانی یک گونه دیگر از شقایق است که بسیار مخدر می‌باشد. جهت ترک تریاک از آن استفاده می‌شود و باید با احتیاط مصرف گردد زیرا خواب‌آور است و باعث تاول و خارش در پوست می‌گردد. چون برگ‌های این گیاه به رنگ خون است لقب نعمان را به خود گرفته است.
* نام‌های دیگر آن: گل لاله دختری، لاله نعمانی، آنمون، لاله حمراء، اشک خونی، لاله داغدار، لاله سرخ، شقر و لاله می‌باشد.
سه گل لاله، شقایق و شقایق نعمانی گل‌های کاملاً متفاوتی هستند و با وجود شباهت در قرمزی رنگ گلبرگ‌ها و سیاه بودن مرکز گل نباید با یکدیگر اشتباه گرفته شوند. مترجمان اروپایی شعرای شرقی شقایق نعمانی را anemone (آنه‌مون) ترجمه کرده‌اند، این امر شاید به سبب شباهت صوتی این دو کلمه بوده‌است اما یکی دانستن این گیاه با شقایق خطاست، زیرا شقایق (نام علمی: Papaver)، متعلق به خانوادهٔ کوکناریان یا شقایقیان (نام علمی: papaverces) است در صورتی که anemone به خانوادهٔ آلاله تعلق دارد.

 

فواید شقایق نعمانی
1. جهت بیماری سیاه سرفه و بیماری‌های سینه از دمکرده گل آن به مقدار 2 گرم در 300 سی‌سی آب‌جوش دم‌کرده روزی 3 فنجان میل کنند.
2. جهت بهبود زخم‌های چرکی و ترک پوست از عصاره این گیاه به صورت مالیدنی استفاده شود.
3. جهت سیاه کردن مو گل این گیاه را با پوست سبز گردو مخلوط کرده به سر بمالند.
4. جهت رفع برص یک گرم بذر این گیاه را با آب سرد به مدت 7 روز میل کنند البته زیر نظر پزشک مصرف گردد.
5. مربای این گیاه زیادکننده اسپرم و باعث تقویت نیروی جنسی می‌گردد.
6. جهت تسکین سردرد میگرن از دمکرده گل آن استفاده شود.
7. دفع کننده اخلاط مضر است.
8. جهت ورم بیضه این گیاه را به صورت ضماد بگذارند.
9. مربای آن تقویت کننده حافظه است.
10. تنظیم‌کننده حالت قاعدگی می‌باشد مخصوصاً در مواقعی که تأخیر قاعدگی در زنان جوان پیدا می‌شود.
11. جهت قاعدگی‌های دردناک نیز مفید می‌باشد.
12. این گیاه سمی است و مصرف بی‌رویه آن باعث ناراحتی‌های تنفسی، قلبی، تشنج، مخاط دهان و ترشح زیاد آب دهان، سوختگی دهان و حلق، التهاب شدید لوله گوارش، قولنج‌های دردناک، قی، اسهال و ورم کلیه را به همراه دارد.
مطمئنید با مصرف شقایق نعمانی مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر فهیمه بایرامی پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر فهیمه بایرامی

مضرات استفاه از شقایق نعمانی

مضراتی برای شقایق نعمانی پیدا نشد.

طریقه مصرف شقایق نعمانی

افعال و خواص دیگر آن:افیون حاصل از آن مانند آنکه از کوزه خشخاش اخذ می نمایند بسیا ر قوی و به دستور دانه و پوست آن از دانه و پوست خشخاش. جاذب و ملطف و مفتح و جلادهنده و آشامیدن گل خشک سائیده آن بقدر دو درم با جهت تسکین درد احشا و اعضا که دفعتاً بهم رسیده باشد بسیار سریع الاثر می باشد. آشامیدن طبیخ برگ و ساق آن که با کاه جو پخته باشند مدر شیر و بول و حیض و ضماد گل آن با پوست گردو سبز سیاه کننده مو و رافع قوبا و آشامیدن یک درم تخم آن هر روز با آب سرد و مداومت بدان جهت رفع برص مجرب گفته اند و یک درم از قبه آن با شراب مورث جنون است.
مصرف گل خشک نرم شده آن به اندازه دو درم با آب انگور در تسکین دردهای ناشی از احشاء سریع الاثر و استشمام آن خونریزی بینی را بند می آورد. بوی گل آن صداع و دردهای شقیقه را برطرف و جوشانده آن دستگاه های تنفسی را از امراض مربوط به آن تسکین فوری می دهد. خواص تخدیری و مسکن بودن آن در بر طرف کردن دردهای سیاتیک و مفاصل مؤثر و مجرب است

ترکیبات شقایق نعمانی

گیاه تازه آن سمی است. مانند سایر گیاهان گیاهان تیره آلاله حاوی یک ماده تند به نام آنمونول ( anemonol) یا پروتوآنمونین ( Protoanemonine ) است که پوست را تحریک می کند.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .