نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

دکتر مریم نیک خواجویی
سلام، در مورد گلرنگ،کازیره سوالی دارید؟
گلرنگ،کازیره

گلرنگ،کازیره

safflower

شکل گیاه : گیاهی یک یا دو ساله به ارتفاع ۳۰ تا ۶۰ سانتی متر دارای برگهای دندانه دار که منتهی به خارهای ظریف و نوک تیز میشوند . برگ ها دارای رگبرگهای درشت و برجسته میباشند . گل ها به رنگ زرد مایل به قرمز و میوه سفید رنگ و فندقه دارد.
از گل های آن برای رنگ دادن به غذا و جایگزین زعفران استفاده میکنند.
محل رویش : در اغلب مناطق ایران
اندام دارویی گیاه : گل و میوه یا دانه سفید آن
 

فواید گلرنگ،کازیره

ویژگی‌های گیاه کافشه : دگرگون‌ساز، مسکن، ضد انعقاد خون، ضد التهاب، ضد نفخ، عرق‌آور، ادرارآور، محرک قاعدگی، ضد یبوست
کاربرد داخلی گیاه کافشه : فقدان قاعدگی، لختگی خون، سرماخوردگی، تب، هیستری، سرخک، حمله ناگهانی مرض
نحوه کاربرد داخلی گیاه کافشه : چای، تنتور، کپسول
کافشه گیاهی عرق‌آور و ملایم است. این گیاه به جریان خون در قسمت‌های خون مرده کمک می‌کند و درد را کاهش می‌دهد.
کاربرد موضعی گیاه کافشه : کبودی، التهاب، رگ به رگ شدن اعضا
نحوه کاربرد موضعی گیاه کافشه : گل‌های گیاه کافشه برای رنگ دادن به سرخاب (در لوازم آرایش) به کار می‌روند. برای درمان کبودی، رگ به رگ شدن و التهاب روغن این گیاه را به بدن بمالید. با روغن گیاه کافشه می‌توان بدن را ماساژ داد. گل‌های خشک شده کافشه را می‌توان در جعبه عطر قرار داد.
کاربرد گیاه کافشه در آشپزی: گل‌برگ‌های کافشه خوردنی است. گل کافشه برای رنگ دادن به غذا و اغلب به عنوان جایگزینی ارزان برای زعفران استفاده می‌شود. هندی‌های هاپی (Hopi) از آن‌ها برای رنگ کردن نان استفاده می‌کردند. گل کافشه برای رنگ دادن به مارگارین و نوشیدنی‌ها نیز به کار می‌رود. اگر شاخه‌های جوان کافشه به صورت سبزی پخته شوند، قابل خوردن خواهند بود. روغن آن نیز که حاوی مقدار زیادی اسیدهای چرب دارای حلقه‌های اشباع نشده است، در سالاد، پخت و پز و سس مایونز استفاده می‌شود.
 

مطمئنید با مصرف گلرنگ،کازیره مشکلتون درمان میشه؟

سلام ،دکتر وحید حاجی آدینه پزشک عمومی هستم،
میتوانید همین الان سوالتونو بصورت چت یا تلفنی از من بپرسید و با هم گفتگو کنیم .

شروع گفتگو با من
دکتر وحید حاجی آدینه

مضرات استفاه از گلرنگ،کازیره

در طول حاملگی از گل و دانه‌های گیاه کافشه پرهیز نمایید. با این حال، استفاده از روغن تصفیه شده کافشه طی این مدت بی‌خطر محسوب می‌‌شود.

طریقه مصرف گلرنگ،کازیره

پیشینیه کاربرد گلهای گلرنگ بعنوان دارو چاشنی بسیار بیشتر از بکارگیری میوه های آن بعنوان دانه روغنی است. گلهای خشک گلرنگ در ترکیب انواع چای بکار می رود و دارای خواص دارویی، مسکن، محرک و ضد ورم معده است. از گلهای خشک گلرنگ بعنوان رنگ کننده مواد غذایی هم استفاده می شود. این گلها گاهی بعنوان تقلب در زعفران بکار گرفته می شوند. روغن میوه یا بذر از روغنهای گیاهی ارزشمند بوده و برای مداوای تصلب شرایین بکار می رود.

ترکیبات گلرنگ،کازیره

در گلهای گلرنگ دو ماده رنگی زرد ( سافران زرد) و قرمز( سافران قرمز یا کارتامین) وجود دارد. ماده رنگی زرد در آب و کارتامین در چربی و مواد قلیایی محلولند. در میوه گلرنگ حدود ۳۰ درصد روغن و به همین مقدار پروتئین وجود دارد.

کاربران این گیاهان را بیشتر دیده اند
دمنوش پونه کوهی و آویشن

دمنوش پونه کوهی و آویشن

پونه کوهی گیاهی معطر از خانواده نعناعیان است که با نام‌های آویشن کوهی و فودنج جبلی نیز شناخته می‌شود. پونه کوهی گیاهی است که بین ۳۰ تا ۹۰ سانتیمتر رشد می‌کند و برگ‌ها متقابل، از نظر اندازه متغیر و در پایین بسیار بزرگ‌تر است. اما هرچه به‌طرف رأس گیاه می‌رود کوچکتر شده و به شکل تخم مرغی یا بیضوی درمی‌آید. حاشیه برگ‌ها صاف یا کنگره‌ای است. گلها به ‌طول ۴ ـ ۷ میلی‌متر به‌رنگ صورتی یا سرخ به شکل‌خوشة افشان روی شاخه‌ها قرار دارد. زمان گل دادن بین تیر تا شهریور است. تمام ‌قسمت‌های گیاه بوی مطبوع معطری شبیه آویشن دارد.

دمنوش دارچین و زنجبیل

دمنوش دارچین و زنجبیل

دم‌نوش زنجبیل نوشیدنی گرمِ تند
زنجـبیل یا زنجفیل یک گیاه خوراکی، ادویه و گیاه دارویی است. زنجبیل از گیاه زرد رنگ دارای رگه‌های بنفش بدست می‌آید. اگرچه معمولاً از زنجبیل به عنوان ریشه آن گیاه نام برده می‌شود ولی در اصل قسمت مورد استفاده گیاه ساقه متورم شده زیرزمینی آن است که «ریزوم» نام دارد.

دمنوش برگ درخت به

دمنوش برگ درخت به

به درخت کوچکی است که پوست ساقه و تنه آن قهو های بوده ، برگهای آن پوشیده از کرک و صاف است . گلهای آن درشت ، برنگ سفید و یا صورتی و دارای پنج گلبرگ می باشد . میوه رسیده زردرنگ ، گرد و یا بشکل گلابی است و در سطح آن پوشیده از کرک بوده و دریا طعمی مطبوع ، شیرین و یا کمی ترش است .

دم آلبالو

دم آلبالو

دم آلبالو عبارت از دم میوه هائی است که باریک و کشیده و بصورت دو شاخه ، برنگ قهوه ای روشن دیده میشود . این قطعات متعلق به در خت آلبا لو با نام علمی:Cerasus vulgaris Mill. ازتیره گلسرخ است (Rosaceae) است . آلبالو درختی است زیبا که در اغلب نقاط ایران کشت می گردد . گلهای سفید و زببای آن قبل از باز شدن برگها روی درخت ظاهر میگردد و ظاهری بسیار زیبا در بهار ایجاد می نماید .
میوه های کاملا مدور و قرمز رنگ، برگهای دندانه دار و سا قه های قرمز رنگ که پوسته پوسته می گردد از مشخصات ابن درخت است .

جو قاسم

جو قاسم

Neted Saffron غده های کروی , پوشیده از شبکه ای فیبری به رنگ قهوه ای روشن بدون بو با طعم تند است که از غده های زیرزمینی گیاه جو قاسم با نام علمی:‍Crocus Haussknechtii Boiss.از تیره زنبق (Iridaceae ) بدست می آید که نوعی زعفران صحرایی بومی ایران است .9 تا 14 برگ کشیده و باریک آن درزمستان و بهار ظاهر میگردند . گلهای آن از سفید تا آبی پررنگ مشاهده می گردد و وجود خامه منقسم به سه شاخه قرمز و روشن علامت مشخصه است .