کتامین

Ketamine

القا و نگهداری بیهوشیی، Sedation و آنالژی ادجوانت آنستزی موضعی درد سرطان

شرکت های تامین کننده این دارو
اشکال دارویی کتامین

Inj : 500 mg/10ml

مصرف در دوران حاملگی کتامین

C - مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست. با اینحال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد

مصرف در دوران شیر دهی کتامین

از نظر مصرف در حاملگی در گروه C است. بی خطر بودن مصرف آن در حاملگی ثابت نشده است. تجویز آن توصیه نمی شود. کتامین با دوز کم برای بیهوشی در طی حاملگی مصرف می شود. مصرف در شیر دهی بررسی نشده است.

مکانیزم اثر کتامین

جذب: وریدی و عضلانی دفع: ادرار و مدفوع مکانیسم اثر: موجب سرکوب فعالیت طناب نخاعی و تداخل در سیستم های انتقالی CNS می شود

تداخلات مهم کتامین

هوشبرهای استنشای نظیراتر و هالوتان و سایر تضعیف کننده های CNS (باربیتورات ها و اپیوییدها)ممکن است اثر کتامین را طولانی کنند و به هوش آمدن را به تاخیر بیندازد. توصیه می شود که از مصرف کتامین همراه با ارگوتامین خودداری کنید.

موارد منع مصرف کتامین

مصرف کتامین در بیمارانی که در آنها افزایش فشار خون عوارض جدی به همراه خواهد داشت نظیر بیماران مبتلا به هیپرتانسیون یا دارای سابقه حملات مغزی ممنوع است. کتامین می تواند فشار داخل چشمی را افزایش دهد به همین دلیل در صورت وجود جراحت چشم یا افزایش فشار داخل چشمی نباید تجویز شود. باید از مصرف این دارو در بیماران در معرض بروز توهم یا اختلالات سایکوتیک اجتناب کرد. در جراحی یا اقدامات بر روی حلق، حنجره و مجاری تنفسی از این دارو استفاده نکنید. حساسیت به دارو نیز از موارد منع مصرف کتامین است. در بیماران الکلی مزمن و مبتلا به مسمومیت حاد الکلی نیز با احتیاط مصرف شود.

شرایط نگهداری کتامین

در دمای 15 تا 35 سانتی گراد و دور از نور نگهداری شود.

لیست پزشکان داخل پروفایل بانک
مجوز ها و تاییدیه ها