اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

تستوسترون

Testosterone

کمبود آندروژن ناشی از هیپوگنادیسم اولیه یا ثانویه در مردان درمان تسکینی سرطان پیشرفته پستان در خانم ها بلوغ دیررس در پسران

اشکال دارویی تستوسترون

(Inj : 100mg/mL , 250mg/ml ( As Enatate Cap : 40mg Testesterone Undecanoate

مصرف در دوران حاملگی تستوسترون

C - مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست. با اینحال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد

مصرف در دوران شیردهی تستوسترون

استفاده از تستوسترون در زنان باردار ممنوع است . چراکه تغییر ظاهری جنسیت جنین را باعث می شود این مشکل به ویژه با تجویز آندروژن ها در سه ماهه نخست بارداری در جنین های مونث بیشتر است . مشخص نیست آیا این دارو در شیر مادر می شود یا خیر . به دلیل وجود احتمال بروز عوارض در شیر خوار ،بهتر است از داروی دیگر یا روش جایگزین برای تغذیه شیرخوار استفاده شود.

مکانیزم اثر تستوسترون

مکانیسم اثر:تستوسترون پلاسمایی آندوژن به وسیله گنادوتروپین ها با مکانیسم فیبدبک منفی روی هیپوتالاموس و هیپوفیز تنظیم می شود . دوزهای بالاتر از مقدار فیزیولوژیک تستوسترون موجب سرکوب گنادوتروپین ها و اسپرماتوژنزدر مردان دارای گناد طبیعی می شود. آندوژن ها شدیدا در چربی محلول بوده و از طریق انتشار غیر فعال وارد سلول های بافت هدف می شوند و تستوسترون و متابولیت های فعال آن 5-?دی هیدروتستوسترون به گیرنده های آندوژنی داخلی سلولی متصل می شوند و کمپلکس به هسته سلول وارد شده و ترجمه و ساخت پروتئین را با اثر برروی کروموزوم هاآغاز یا سرکوب می کنند . به دلیل تستوسترون به استروژن ، این دارو می تواند آثار استروژنی داشته باشد ، غلظت های فیزیولوژیک آندوژن موجب تحریک اسپرماتوژنز و قدرت جنسی و ایجاد حفظ صفحات ثانویه جنسی در مردان می شود. آندوژن ها با افزایش تولید فاکتور محرک اریتروپویتیک موجب ساخت گلبول های سرخ خون می شوند . میزان اتصال به پروتئین های ، پلاسما خیلی بالاست . تقریبا 99-98 درصد به گلوبولین متصل شونده به هورمون جنسی (SHBG) و 19 درصد به آلبومین متصل می شود و 1 درصد آن آزاد باقی می ماند. متابولیسم از راه ادرار دفع می شوند . تقریبا 90 درصد دوز تجویز شده ابتدا به صورت متابولیت های کنژوگه گلوکورونیدی یا سولفاته از ادرار دفع می شوند. به دلیل گردش رودی –کبدی مقداری از دارو از طریق مدفوع ( تقریبا 6% ) دفع می شود . متابولیسم تستوسترون کبدی است و به دو متابولیت اصلی فعال ،DHTو استرادیول تبدیل می شود . نیمه عمر دارو در راه IM، 100-10دقیقه است .

تداخلات مهم تستوسترون

قرص متیل تستوسترون تاثیر ضد انعقادی وارفارین را تشدید می کند . تستوسترون در صورت استفاده به همراه داروهای هپاتوتوکسیک خطر بروز عوارض کبدی را تشدید می کند . تستوسترون میزان نیاز به داروهای پایین آورنده قند خون و انسولین را تغییر می دهد.

موارد منع مصرف تستوسترون

استفاده از تستوسترون در مردانی که به سرطان سینه یا پروستات مبتلا هستند ، در مبتلایان به هیپرکلسمی ، بیماری های شدید قلبی ، کبدی یا کلیوی ، طی دوره بارداری و شیر دهی ممنوع است . برای سالمندان با احتیاط تجویز شود . برخی اشکال دارویی ممکن است محتوی ترکیبات جیوه باشند . بنابراین آن ها را نمی توان برای بیمارانی که نسبت به جیوه حساسیت دارند ، تجویز کرد . استفاده طولانی از دوز بالای تستوسترون ممکن است عوارض شدید کبدی ، اختلال در اسپرم و کاهش حجم ترشح منی ایجاد کند . آندروژن ها با احتیاط بسیار برای کودکان تجویز شوند . این داروها ممکن است بلوغ زودرس استخوان ها و در نتیجه کوتاهی قد را باعث می شوند : هرچه کودک کوچک تر باشد ، خطر کوتاهی قد بیشتر است . برخی اشکال تزریقی تستوسترون محتوی بنزیل الکل هستند و در نوزادان نارس سندرم مرگبار گسپینگ ایجاد می کنند . مصرف آندوژن ها باعث تشدید بیماری پورفیری می شود لذا در این بیماران با احتیاط تجویز شود .

شرایط نگهداری تستوسترون

در دماي اتاق نگهداري کنيد

اشکال دارویی تستوسترون

کپسول آندریول تستوکپز 40 میلی گرم

آمپول تستوسترون 250میلی گرم/میلی لیتر

آمپول تستوسترون انانتات ابوریحان 250 میلی گرم

آمپول تستوسترون انانتات ابوریحان 100 میلی گرم

آمپول آندرون 250 میلی گرم

آمپول آندرون 100 میلی گرم

ANDRIOL TESTOCAPS Capsule 40 mg

TESTOSTERONE Injection 250 mg/ml

TESTOSTRONE ENANTATE ABURAHAN 250MG/1ML AMP

TESTOSTRONE ENANTATE ABURAHAN 100MG/1ML AMP

ANDRONE 250MG/ML AMP

ANDRONE 100MG/1ML AMP