اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

ویتامین C

Vitamin C

بیماری اسکوروی

اشکال دارویی ویتامین C

Eff.Tab :1000 mg (Inj :100mg/ml (5ml Powder : 500 mg/sachet

مصرف در دوران حاملگی ویتامین C

C - مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست. با اینحال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد

مصرف در دوران شیردهی ویتامین C

بی خطربودن این ویتامین طی دوره بارداری ثابت نشده است. تنها در صورت لزوم به اندازه مورد نیاز مصرف شود. در صورت مصرف مقادیر زیاد ویتامین C در دوره بارداری، ممکن است در جنین تحمل دارویی ایجاد شود و پس از زایمان با کاهش یافتن مقدار ویتامین به اندازه طبیعی، نوزاد به علایم کمبود ویتامین C مبتلا شود ویتامین C در شیر مادر ترشح می شود اما افزایش غلظت آن در شیر با افزایش مصرف ویتامین به وسیله مادر رابطه مستقیم ندارد. در هر حال برای مادران شیرده با احتیاط تجویز شود.

مکانیزم اثر ویتامین C

اسید اسکوربیک از طریق انتقال الکترون به آنزیم ها در برخی واکنش های هیدروکسیلاسیون و آمیداسیون به عنوان کوفاکتور عمل می کند. بنابراین ویتامین C برای سنتز کلاژن، سنتز کارنیتین، تبدیل اسید فولیک به اسید فولینیک، متابولیسم میکروژومی دارو ها و تبدیل دوپامین به نوراپی نفرین مورد نیاز است. اسید اسکوربیک همچنین افزایش فعالیت آنزیمی می شود که از طریق آمیداسیون در سنتز برخی هورمون های پپتیدی نظیر اکسی توسین، آنتی دیوریتک هورمون وکوله سیستوکینین دخالت دارد، ویتامین ث با احیای آهن فریک در معده و تبدیل آن به آهن فروس جذب آهن را از دستگاه گوارش افزایش می دهد. اسید اسکوربیک به سادگی از دستگاه گوارش جذب شده و در پلاسما و تمام سلول های بدن توزیع می شود. متابولیسم ویتامین ث کبدی است و از راه کلیه دفع می شود

تداخلات مهم ویتامین C

ویتامین C غلظت سرمی استروژن و قرص های ضد بارداری را افزایش می دهد. مصرف مقادیر بالای آسپیرین احتمال بروز کمبود ویتامین C را افزایش می دهد. این ویتامین از تاثیر ضد انعقادی وارفارین می کاهد. مصرف هم زمان ویتامین C و مکمل آهن باعث بهبود جذب آهن می شود که تداخلی مفید است.

موارد منع مصرف ویتامین C

از مصرف طولانی مدت مقادیر زیاد آن در مبتلایان به دیابت، بیماران مبتلا به سنگ کلیوی و مصرف کنندگان داروهای ضد انعقاد خوراکی خودداری شود. مصرف مقادیر زیاد این ویتامین ممکن است در افراد مبتلا به کمبود ژنتیکی G6PD باعث لیز سلول های خونی شود.

شرایط نگهداری ویتامین C

در دمای 15-25 درجه سانتیگراد نگهداری شود. شکل تزریق ویتامین C را از نور و انجماد محافظت کنید.

اشکال دارویی ویتامین C

قرص بتر سی

قرص سی شیلد

قرص جوشان کلسیم-سی 1000

آمپول ویتامین سی داروپخش 500میلی گرم

قرص جوشان اسوه-ویتامین سی 1000میلی گرم

قرص اسوه-ویتامین سی 250 میلی گرم

ساشه اسوه-ویتامین سی 500 میلی گرم

آمپول اسوه-ویتامین سی 500میلیگرم

ساشه سی ویت

Tablet Better C

Tablet C Shield

Effervescent Tablet Ca-C 1000 Sandoz

VITAMIN C DP 500MG/5ML AMP

OSVE-VITAMIN C 1000MG EFF TAB

OSVE-VITAMIN C 250MG TAB

OSVE-VITAMIN C 500MG SACHET

OSVE-VITAMIN C 500MG/5ML AMP

Sachet C Vit