پزودوافدرین

Pseudoephedrin

درمان علامتی احتقانی بینی یا سینوس ها مجرای شیپور استاش، التهاب سروزی گوش میانی، رینیت وازوموتور

اشکال دارویی پزودوافدرین

Liquid :30 mg/5 l Tab : 30 mg

مصرف در دوران حاملگی پزودوافدرین

C - مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست. با اینحال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد

مصرف در دوران شیر دهی پزودوافدرین

در انسان مطالعات کافی انجام نشده است و باید با احتیاط در زمان بارداری تجویز شود . سودوافدرین در شیر مادر ترشح می شود. تجویز این دارو در زمان شیردهی توصیه نشده است زیرا شیرخواران به ویژه نوزادان و شیرخواران نارس بیشتر از بقیه سنین مستعد بروز عوارض جانبی این دارو هستند.

مکانیزم اثر پزودوافدرین

جذب: سودوافدرین به راحتی از دستگاه گوارش جذب می شود. دفع:ادرار مکانیسم اثر: سودوافدرین موقتا احتقان بینی ناشی از سرماخوردگی، تب یونجه و آلرژی دستگاه تنفسی فوقانی ، هم چنین احتقان بینی ناشی از سینوزیت را بهبود بخشیده و درناژ ترشحات بینی و سینوس ها را تسهیل می کند. سودوافرین در احتقان شیپور استاش نیز به کار می رود. سودوافرین از دسته آریل آلکیل آمین هاست که اثر درمانی خود را با تجریک گیرنده های آلفا درنرژیک عضلات صاف عروق و در نتیجه انقباض عروق بینی عمل می کند. سودوافرین دارای آثار ? آدرنرژیک نیز است. با انقباض چروکیدگی غشای مخاطی، درناژ ترشحات به راحتی صورت گرفته و عمل تنفس بهبود می یابد.

تداخلات مهم پزودوافدرین

مصرف هم زمان سودوافدرین و سایرداروهای سمپاتومیمتیک سبب افزایش اثر پرسوری و سمی این داروها می شود. مصرف هم زمان مهارکننده های MAO ممکن است سبب بروز کریز هیپرتانسیون شود. بتابلوکرها با تقویت فعالیت آلفادرنرژیکی، سبب افزایش آثار پرسوری این دارو می شوند. سودوافدرین نیز می تواند آثار درمانی بتابلوکرها را مهار کند. سودوافدرین اثر ضد فشارخونی گوانیتیدن، متیل دوپا یا رزرپین را کاهش می دهد. در صورتی که سودوافدرین، قبل یا مدت کوتاهی پس از بیهوشی با سیکلوبروپان یا هالوتان تجویز شود، خطر بروزآریتمی شدید بطنی را افزایش می دهد.

موارد منع مصرف پزودوافدرین

در صورت وجود حساسیت نسبت به سمپاتومیمتیک های آمینی، مصرف این دارو ممنوع است. در افراد مبتلا به بیماری عروق کرونر، هیپرتانسیون شدید، گلوکوم، هیپرتیروئیدی، هیپرتروفی، پروستات و تا 14 روز پس از قطع مصرف مهار کننده های MAO، مصرف این دارو کنتراندیکه است. بی خطر بودن مصرف سودوافدرین در کودکان زیر 6 سال ثابت نشده است. در افراد مبتلا به هیپرتانسیون یا بیماری قلبی با احتیاط تجویز شود.

نکات پزشکی پزودوافدرین

جهت جلوگیری از بروز اختلالات خواب، بهتر است دارو را با فاصله 2 ساعت از زمان خواب مصرف شود

شرایط نگهداری پزودوافدرین

در دمای 30 الی 2 درجه سانتی گراد و در پوشش بسته و دور از نور نگهداری شود.

پایین مطالب(کانال تلگرام)
مجوز ها و تاییدیه ها