کلرپرومازین

Chlorpromazine

اختلالات سایکوتیک تهوع و استفراغ آرام بخش قبل از عمل کزاز سکسکه مقاوم پورفیری حاد متناوب بی اشتهایی عصبی میگرن

شرکت های تامین کننده این دارو
اشکال دارویی کلرپرومازین

Inj : 25 mg/ml Tab : 25 ,100mg

مصرف در دوران حاملگی کلرپرومازین

C - مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست. با اینحال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد

مصرف در دوران شیر دهی کلرپرومازین

در بارداری و شیردهی با احتیاط مصرف شود.

مکانیزم اثر کلرپرومازین

جذب: دستگاه گوارش دفع: از راه ادرار ،صفرا مکانیسم اثر: مکانیسم اثر دارو دقیقا مشخص نیست ولی به نظر می رسد اثر خود را با مهار گیرنده های پس سیناپسی دوپامین در سیستم اعصاب مرکزی اعمال کند. نیمه عمر: 30 ساعت

تداخلات مهم کلرپرومازین

مصرف همزمان لیتیوم می تواند آنسفالوپاتی ایجاد بکند. مصرف همزمان فنوباربیتال باعث کاهش اثرات درمانی این دارو می شود. مصرف همزمان آنتی اسید ها جذب این دارو را کم می کند. مصرف همزمان داروهای ضد فشار خون باعث تشدید هیپوتانسیون می شود.

موارد منع مصرف کلرپرومازین

به علت بروز مرگ ناگهانی از مصرف دوز بالای دارو در موارد شناخته شده تشنجی اجتناب کنید. ایست قلبی و آسفیکسی ناشی از نقص رفلکس سرفه عمده ترین دلایل مرگ است. افرادی که در حال ترک مصرف الکل هستند.

نکات پزشکی کلرپرومازین

کلرپرومازین را زیر جلدی تزریق نکنید. با توجه به احتمال افزایش قند خون به وسیله کلرپرومازین ممکن است به افزایش دوز های پایین آورنده خون یا انسولین نیاز باشد.

شرایط نگهداری کلرپرومازین

در ظروف غیر قابل نفوذ به هوا دور از نور و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

مجوز ها و تاییدیه ها