اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

ویتامین E

Vitamin E

کمبود تغذیه ای ویتامین E سیستیک فیبروزیس

اشکال دارویی ویتامین E

Coated Tab :200 IU Inj :100 IU/ml

مصرف در دوران حاملگی ویتامین E

C - مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست. با اینحال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد

مصرف در دوران شیردهی ویتامین E

در مورد تاثیر مصرف ویتامین E در دوران بارداری و شیردهی مطالعات کافی صورت نگرفته است.

مکانیزم اثر ویتامین E

ویتامین e ماده اساسی در تغذیه است اما نقش آن شناخته نشده است. این ویتامین همراه با سلنیوم موجود در مواد غذایی به عنوان نوع آنتی اکسیدان از آثار پراکسیداز برروی باندهای غیر اشباع غشاء سلولی جلوگیری کرده و گلبول های قرمز را از همولیز محافظت می کند. ویتامین E همچنین به عنوان کوفاکتور در برخی سیستم های آنزیمی بدن عمل می کند. جذب ویتامین E از دستگاه گوارش به حضور املاح صفراوی، چربی غذایی و عملکرد طبیعی لوزالمعده نیاز دارد. ویتامین E در خون به بتالیپوپروتئین ها متصل شده و در تمامی بافت های بدن بخصوص بافت های چربی ذخیره می شود. ویتامین E در کبد متابولیزه و از راه صفرا و کلیه دفع می شود.

تداخلات مهم ویتامین E

ویتامین E به ویژه در مقادیر زیاد ممکن است تاثیر داروهای ضد انعقاد خوراکی را افزایش داده، یا متضاد ویتامین K عمل کند. مصرف مکمل های آهن می تواند سرعت اکسیداسیون را افزایش داده و نیاز به مصرف روزانه ویتامین E را بیشتر کند.

موارد منع مصرف ویتامین E

از تزریق وریدی آمپول ویتامین E خودداری شود. گزارش های تایید نشده دال برافزایش خونریزی در بیماران دریافت کننده داروهای ضد انعقاد خوراکی یا بیمارانی که با کمبود ویتامین K مواجه است، وجود دارد. از سوی دیگر ،برخی گزارش ها احتمال افزایش ترومبوز به وسیله این ویتامین رامطرح کرده اند.در نوزادان نارس با وزن کمتر از 5/1 کیلوگرم، تجویز ویتامین E سبب شده است که احتمال بروزعارضه افزایش یابد.

شرایط نگهداری ویتامین E

در ظروف در بسته و دور از نور نگهداری کنید.

اشکال دارویی ویتامین E

سافت ژل آمریکن نچرال ویتامین ای پلاس سلنیوم

سافت ژل آمریکن نچرال ویتامین ای

قرص اسوه-ویتامین ای 100میلی گرم

آمپول اسوه-ویتامین ای 100واحد

کپسول ای-زاویت 100واحد

کپسول ایی-زاویت 200واحد

کپسول ای-زاویت 400واحد

Softgel American Natural Vitamin E plus Selenium

Softgel American Natural Vitamin E

OSVE-VITAMIN E 100MG TAB

OSVE-VITAMIN E 100IU/1ML AMP

E-ZAVIT 100IU CAP

E-ZAVIT 200IU CAP

E-ZAVIT 400IU CAP