اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

ویتامین D3

Vitamin D3

ریکتز هایپوفسفاتمی فامیلیال هایپوپاراتیروئیدی

اشکال دارویی ویتامین D3

Cap : 50,000 u Inj : 300,000 U

مصرف در دوران حاملگی ویتامین D3

C - مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست. با اینحال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد

مصرف در دوران شیردهی ویتامین D3

ویتامین D در شیر مادر ترشح می گردد. مصرف آن در شیردهی مشکلی ایجاد نمی کند اما نوزاد باید از نظر هایپرکلسمی و علایم سمیت ویتامین D3، پایش شود. هایپرکلسمی در دوران بارداری ممکن است باعث ایجاد هایپوپاراتیروئیدی در نوزاد و بیماری های مادرزادی گردد. از آنجا که خطر ابتلا به هایپوپاراتیروئید درمان نشده برای جنین بیشتر از خطر هایپرکلسمی ناشی از درمان با ویتامین است، این ویتامین در حاملگی در گروه C قرار دارد و اگر در مقادیر زیادتر از میزان توصیه شده مصرف گردد، در گروه D قرار می گیرد.

مکانیزم اثر ویتامین D3

ویتامین D3 در بدن از ماده ای به نام 7 دهیدروکسی کلسترول که در پوست ساخته می شود، تولید می شود. این فرآیند تبدیلی به قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید نیاز دارد. ویتامین D برای ایجاد آثار خود در بافت های هدف ابتدا باید فعال شود. کالسیتریول فرم فعال ویتامین D است .

تداخلات مهم ویتامین D3

هنگام مصرف با گلیکوزید های دیجیتالی یا وراپامیل زیادی کلسیم خون می تواند منجر به بی نظمی ضربان قلب شود. مصرف هم زمان با کلستیرامین و پارافین مایع، جذب خوراکی ویتامین D را مختل می سازد. کورتیکو استروئید ها، برخلاف اثر ویتامین D عمل می کند. کاربامازپین، پیریمیدون، فنی توئین و فنوباربیتال، سرعت متابولیسم ویتامین d را افزایش داده و نیمه عمر آن را کم می کند. مدر های تیازیدی ممکن است در مبتلایان به کم کاری پاراتیروئید سبب افزایش کلسیم خون شوند. مصرف آنتاسیدهای حاوی منیزیم و ویتامین D در بیماری دیالیزی ممکن است سبب بالارفتن غلظت منیزیم خون شود.

موارد منع مصرف ویتامین D3

در صورت زیادی کلسیم خون، مشاهده علایم مسمومیت با ویتامین D، وجود سندرم سوء جذب، زیادی ویتامینD، حساسیت غیر طبیعی به آثار ویتامین D و کاهش کارآیی کلیه ها نباید از کوله کلسیفرول استفاده کرد. در مبتلایان به بیماری های قلبی و تصلب شرایین و به ویژه آن هایی که از گلیکوزید های قلبی استفاده می کنند و همچنین طی دوره باردار و شیردهی با احتیاط استفاده شود. توجه شود نوزادانی که به علت نامشخص دچار زیادی کلسیم خون هستند، به آثار ویتامین D بسیار حساس هستند و لازم است مصرف این دارو در چنین نوزادانی با دقت و محدودیت بسیار انجام گیرد. برای این که ویتامین D تاثیر درمانی داشته باشد، لازم است به مقدار کافی کلسیم به بدن بیمار رسانده شود. توصیه می شود افزایش مقدار دارو پس از سنجش غلظت کلسیم خون انجام گیرد. به ویژه برای تجویز مقادیر بسیار زیاد، بیماران دیالیزی، یا کسانی که کم کاری پاراتیروئید دارند، لازم است کلسیم، فسفات، منیزیم و آلکالن فسفاتاز خون به صورت مرتب اندازه گیری شود. مبتلایان به کم کاری پاراتیروئید ممکن است به کلسیم، هورمون پاراتیروئید نیز نیاز داشته باشد.

نکات پزشکی ویتامین D3

در بیماری های عروق کرونر، نارسایی کلیوی و آترواسکلروز خصوصاً در افراد کهنسال با احتیاط مصرف شود.

شرایط نگهداری ویتامین D3

اشکال خوراکی و تزریق ویتامین D را دور از نور و حرارت نگهداری کنید.

اشکال دارویی ویتامین D3

آمپول د3 داروپخش 300000واحد

آمپول اسوه-ویتامین د3 300000واحد

آمپول سان ویت 300000واحد

کپسول د-ویژل 50000 واحد

پرل د-ویتین 50000واحد

آمپول دیترکول 300000واحد

VITAMIN D3 (COLECALCIFEROL) DP 300,000U AMP

OSVE-VITAMIN D3 300,000U/1ML AMP

SUNVIT 300,000U AMP

D-VIGEL 50000IU CAP

D-VITIN 50000U PEARL

DITHRECOL 300000IU AMP