اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
پسیلیوم

پسیلیوم

Psyllium

پسیلیوم در درمان یبوستهای مزمن،برای پیشگیری از یبوست در بیمارانی که در حین اجابت مزاج نباید تحت فشار باشند مانند بیماران با زخم برش فرج (episiotomy)، همورویید ترومبوزه دردناک ،شقاق یا آبسه پرینه ای ،فتق دیافراگم ،تنگی آنورکتال و در رفع یبوست ناشی از کولون تحریک پذیر (spastic colon) مصرف می شود.

اشکال دارویی پسیلیوم

Musyllium:10g / Sachet Psyllium mosiloid:7 g / Sachet Psyllium:Box 70 g

مکانیزم اثر پسیلیوم

اثر درمانی پسیلیوم به واسطه تورم موسیلاژ موجود در پوسته دانه آن ظاهر می گردد. موسیلاژ احتمالا از طریق جذب آب باعث افزایش حجم و رطوبت مدفوع شده و این افزایش حجم موجب تحریک روده بزرگ و افزایش حرکات پریستالتیک و کوتاه شدن زمان عبور مواد از روده و افزایش دفعات دفع می گردد.

تداخلات مهم پسیلیوم

پسیلیوم باعث کاهش جذب برخی از مواد معدنی (نظیر کلسیم ،منیزیم ،مس و روی) ویتامین B12، گلیکوزیدهای قلبی و مشتقات کومارینی می گردد. مصرف همزمان پسیلیوم با نمکهای لیتیم موجب کاهش غلظت پلاسمایی لیتیم و وقفه جذب آنها از مجرای گوارشی می شود. پسیلیوم ممکن است موجب کاهش سرعت و میزان جذب کاربامازپین شود.

موارد منع مصرف پسیلیوم

-مصرف حداقل 8-6 لیوان آب در روز برای کمک به نرم شدن مدفوع و جلوگیری از کاهش آب بدن بیمار ضروری است. این امر به دلیل خروج حجم زیادی از آب با مدفوع اهمیت دارد. -مصرف طولانی مدت این داروها که به صورت عادت درآمده باشد ممکن است باعث وابسته شدن کار روده ها به این داروها شود. -داروهای ملین را نباید بیشتر از یک هفته (مگر با دستور پزشک) یا در موارد غیر ضروری (مانند اجابت مزاج طی یک یا دو روز) مصرف نمود. -از مصرف داروهای ملین تا دو ساعت بعد از مصرف سایر داروها خودداری شود. -داروهای حجیم کننده مدفوع حاوی مقادیر قابل توجهی قند و یا سدیم هستند، این موضوع در مورد بیماران مبتلا به دیابت و افرادی که محدودیت مصرف سدیم دارند اهمیت دارد.

نکات پزشکی پسیلیوم

این فرآورده ها در آپاندیسیت و یا نشانه های آن ،خونریزی رکتوم با علت نامشخص ،نارسایی احتقانی قلب و انسداد روده ،دیابت و در صورت وجود اشکال در بلع نباید مصرف شوند.

عوارض جانبی پسیلیوم

مصرف مقادیر زیاد پسیلیوم باعث انسداد روده و مری (معمولا به دلیل مصرف کم مایعات) می گردد. همچنین واکنشهای آلرژیک با مصرف دارو گزارش شده است. در شروع درمان ممکن است موقتا سنگینی و نفخ در بیماران ایجاد گردد که با ادامه درمان برطرف می شود.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد پسیلیوم به دنبال چه چیزی هستید؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
قصد استفاده دارو برای چه بیماری ای را دارید؟
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی