اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

تربوتالین

Terbutaline Sulfate

درمان آسم و برونکواسپاسم به دلایل دیگر ( نظیر برونشیت ، آمفیزم ،برونشکتازی،ادم حنجره و آنژیوادم )

شرکت های تامین کننده تربوتالین

اشکال دارویی تربوتالین

Scored Tab : 5 mg Inj : 0.5 mg/ml Sol.for Nebulization

مصرف در دوران شیردهی تربوتالین

استفاده بیش از اندازه از اسپری تربوتالین می تواند به تشدید عوارض جانبی دارو بیانجامد و علایمی چون تشنج ، هیپوکالمی ، درد آنژینی ، هیپرگلیسمی ، ایست قلبی ، هیپوتانسیون یا هیپرتانسیون ایجاد کند . برای درمان باید مصرف دارو را قطع و اقدامات حمایتی را آغاز کرد . می توان با احتیاط از یک بتابلاکر با اثر انتخابی ( آتنولول یا متوپرولول) استفاده کرد . برای مسمومیت با داروی خوراکی توصیه می شود با ایجاد تهوع مانع از جذب بیشتر دارو شویم . ECG، فشار خون ، نبض و وضعیت تنفس بیمار را تحت کنترل داشته باشید . نباید از داروهای تنگ کننده عروقی در این موارد استفاده کرد . تشنج را می توان با دیازپام و هیپرتانسیون را با انفوزیون محلول رقیق شده 5 میلی گرم فنتولامین در محلول نمکی کنترل کرد . برای درمان تب ناشی از مسمومیت سیستمیک با تربوتالین ، دگزامتازون به اندازه یک میلی گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن و به صورت تزریق آهسته وریدی توصیه می شود.

مکانیزم اثر تربوتالین

مکانیسم اثر:تربوتالین دارای بتاآدرنرژیک با اثر انتخابی برگیرنده های ?2است . مکانیسم اثر و موارد مصرف آن مشابه سالبوتامول است . تربوتالین ، به دلیل آثار گشاد گنندگی برونش در انسداد برگشت پذیر راه های هوایی مثلا در آسم و در بیماری انسدادی راه های هوایی به کار می رود . به علاوه تربوتالین انقباض رحمی را کاهش داده و درددردهای زایمانی زودرس کاربرد دارد . تربوتالین از دستگاه گوارش به صورت متفیر جذب می شود و شدیدا دچار اثر گذر اول شده و در کبد و دیواره روده کوچک متابولیزه می شود . دارو از طریق ادرار قسمتی به صورت کنژوگه غیر فعال و قسمتی به صورت تربوتالین تغییر نیافته دفع می شود . شروع اثر دارو 60-12 دقیقه بعد از تجویز از راه خوراکی و 15 دقیقه بعد از تجویز وریدی است . حداکثر اثر دارو بعد از 2 الی 3 ساعت در تجویز خوراکی بعد از 1-5/0 ساعت در تجویزتزریقی است .طول اثر دارو 8-4 ساعت در تجویز خوراکی و 4-5/1 ساعت در تجویز تزریقی است.

تداخلات مهم تربوتالین

گلیکوزید های قلبی ، سیکلوپروپان ، داروهای بیهوشی هالوژنه استنشاقی ، لوودوپا می تواند آریتمی ناشی از این دارو را افزایش دهد . در صورت استفاده به همراه محرک های CNS، ممکن است تحریک عصبی تشدید شود . ممکن است همراه با داروهای مهار کننده MAO، بحران اوج فشار خون ایجاد کنند . پروپرونولول و سایر داروهای بتابلاکر می تواند از تاثیر درمانی تربوتالین بکاهند.

موارد منع مصرف تربوتالین

برای بیمارانی که نسبت به این دارو یا داروهای سمپاتومیمتیکحساسیت مفرط دارند ،منع مصرف دارد . برای مبتلایان به اختلالات قلبی عروقی ، هیپرتیروئیدی ، دیابت ، اختلالات تشنجی و طی دوره بارداری و شیر دهی با احتیاط تجویز شود . بی خطر بودن مصرف دارو برای کودکان کوچک تر از 11 سال به اثبات نرسیده است .

شرایط نگهداری تربوتالین

در دمای اتاق نگهداری شود. آمپول را دور از نور نگهداری کنید . از تزریق آمپولی که تغییر رنگ داده باشد ، خودداری کنید.

اشکال دارویی تربوتالین

قرص تربوتالین-آی اچ 5 میلی گرم

TERBUTALINE-IH 5MG TAB