نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
تربوتالین

تربوتالین

Terbutaline Sulfate

درمان آسم و برونکواسپاسم به دلایل دیگر ( نظیر برونشیت ، آمفیزم ،برونشکتازی،ادم حنجره و آنژیوادم )

شرکت های تامین کننده تربوتالین

  • ایران هورمون

اشکال دارویی تربوتالین

Scored Tab : 5 mg Inj : 0.5 mg/ml Sol.for Nebulization

مکانیزم اثر تربوتالین

مکانیسم اثر:تربوتالین دارای بتاآدرنرژیک با اثر انتخابی برگیرنده های ?2است . مکانیسم اثر و موارد مصرف آن مشابه سالبوتامول است . تربوتالین ، به دلیل آثار گشاد گنندگی برونش در انسداد برگشت پذیر راه های هوایی مثلا در آسم و در بیماری انسدادی راه های هوایی به کار می رود . به علاوه تربوتالین انقباض رحمی را کاهش داده و درددردهای زایمانی زودرس کاربرد دارد . تربوتالین از دستگاه گوارش به صورت متفیر جذب می شود و شدیدا دچار اثر گذر اول شده و در کبد و دیواره روده کوچک متابولیزه می شود . دارو از طریق ادرار قسمتی به صورت کنژوگه غیر فعال و قسمتی به صورت تربوتالین تغییر نیافته دفع می شود . شروع اثر دارو 60-12 دقیقه بعد از تجویز از راه خوراکی و 15 دقیقه بعد از تجویز وریدی است . حداکثر اثر دارو بعد از 2 الی 3 ساعت در تجویز خوراکی بعد از 1-5/0 ساعت در تجویزتزریقی است .طول اثر دارو 8-4 ساعت در تجویز خوراکی و 4-5/1 ساعت در تجویز تزریقی است.

تداخلات مهم تربوتالین

گلیکوزید های قلبی ، سیکلوپروپان ، داروهای بیهوشی هالوژنه استنشاقی ، لوودوپا می تواند آریتمی ناشی از این دارو را افزایش دهد . در صورت استفاده به همراه محرک های CNS، ممکن است تحریک عصبی تشدید شود . ممکن است همراه با داروهای مهار کننده MAO، بحران اوج فشار خون ایجاد کنند . پروپرونولول و سایر داروهای بتابلاکر می تواند از تاثیر درمانی تربوتالین بکاهند.

نکات پزشکی تربوتالین

برای بیمارانی که نسبت به این دارو یا داروهای سمپاتومیمتیکحساسیت مفرط دارند ،منع مصرف دارد . برای مبتلایان به اختلالات قلبی عروقی ، هیپرتیروئیدی ، دیابت ، اختلالات تشنجی و طی دوره بارداری و شیر دهی با احتیاط تجویز شود . بی خطر بودن مصرف دارو برای کودکان کوچک تر از 11 سال به اثبات نرسیده است .

اشکال دارویی تربوتالین

  • قرص تربوتالین-آی اچ 5 میلی گرم
  • TERBUTALINE-IH 5MG TAB
سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد تربوتالین به دنبال چه چیزی هستید؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
قصد استفاده دارو برای چه بیماری ای را دارید؟
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی