اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
پیرازینامید

پیرازینامید

Pyrazinamide

درمان سل
شرکت های تامین کننده پیرازینامید
  • عبیدی
اشکال دارویی پیرازینامید
Scored Tab : 500 mg
مصرف در دوران حاملگی پیرازینامید

C - مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست. با اینحال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد

مکانیزم اثر پیرازینامید

جذب: پیرازیماید به سهولت از دستگاه گوارش جذب می شود . دفع: پیرازیماید بیشتر به وسیله فیلتراسیون گلومرولی از طریق کلیه دفع می شود. مکانیسم اثر: مکانیسم اثر این دارو معلوم نشده است. نیمه عمر: نیمه عمر این دارو در حدود 10-9 ساعت است.

تداخلات مهم پیرازینامید

مصرف هم زمان پیرازینامید و پروبنسید موجب می شود تا سطح خونی پیرازنیامید بالا رود زیرا پروبنسید موجب می شود تا دفع پیرازینامید مختل شود. در صورت استفاده هم زمان از پیرازنیامید و زیدوودین، غلظت سرمی پیرازینامید کاهش می یابد که علت آن هنوز معلوم نیست. مصرف اتیونامید در بیماری که از پیرازینامید استفاده می کند موجب تشدید عوارض جانبی ناشی از پیرازینامید می شود.

نکات پزشکی پیرازینامید

در مبتلایان به آسیب شدید کبدی منع مصرف دارد. بی خطر بودن مصرف این دارو در زمان حاملگی و در کودکان ثابت نشده است. در صورت ابتلای بیمار به نقرس یا دیابت یا وجود سابقه فامیلی این بیماری ها باید با احتیاط مصرف شود. در نارسایی کلیه، سابقه اولسرپپتیک و پورفیری حاد متناوب نیز با احتیاط مصرف شود.

اشکال دارویی پیرازینامید
  • قرص پیرازینامید-عبیدی 500 میلی گرم
  • PYRAZINAMID-ABIDI 500MG TAB
سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد پیرازینامید به دنبال چه چیزی هستید؟؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
قصد استفاده دارو برای چه بیماری دارید؟
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی