اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
تری پاراتید

تری پاراتید

(Teriparatide (rDNA Origin

جهت درمان استئوپوروز در زنان یائسه ای که خطر شکستگی استخوانی در آن ها زیاد است، به منظور افزایش توده استخوان در مردان مبتلا به استئوپوروز اولیه یا هیپوگنادال که در معرض خطر بالای شکستگی هستند.

شرکت های تامین کننده تری پاراتید

  • SANDOZ [ کانادا ]
  • سینا ژن
  • شفایاب گستر

اشکال دارویی تری پاراتید

Inj : 750 mcg/3ml in a Prefilled pen

مصرف در دوران حاملگی تری پاراتید

C - مطالعات کافی درباره مصرف داروی این گروه در حیوانات نشان داده است که این دارو اثرات جانبی دارد ولی مطالعات کافی برای انسان در دسترس نیست. با اینحال منافع استفاده از دارو در زنان حامله ممکن است در مقابل خطرات احتمالی آن بیشتر باشد. یا اینکه هیچ گونه مطالعه ای در حیوانات و یا مطالعات کافی در انسان وجود ندارد

مکانیزم اثر تری پاراتید

مکانیسم اثر: تری پاراتید یک پلی پیپتید صناعی است که از آمینواسید 34-1 هورمون پاراتیروئید انسانی تشکیل شده که ناحیه N ترمینال آن به صورت زیستی فعال شده است. تری پاراتید باعث پیشبرد تشکیل استخوان جدید، توده استدخوان اسکلتی و استحکام استخوان می شود و این امر از طریق تنظیم متابولیسم کلسیم و فسرد در استخوان ها و کلیه (افزایش کلسیم و کاهشش فسفر سرم) صورت می گیرد. جذب: سریع و گسترده است و به طوری که حدود 30 دقیقه پس از تزریق زیر جلدی دارو مقادیر سرمی به اوج خود می رسند. زیست فراهمی دارو حدود 95% است. توزیع نامشخص است. متابولیسم در مورد تری پاراتید مشخص نیست اما PTH در کبد متابولیزه می شود. دفع: در مورد تری پاراتید مشخص نیست اما دفع PTH از طریق کلیه ها صورت می گیرد. نیمه عمر: دارو به دنبال تزریق،1ساعت است.

تداخلات مهم تری پاراتید

ممکن است مکمل های کلسیم میزان دفع ادرار کلسیم را افزایش دهند. در صورت نیاز دوز دارو را تنظیم کنید. هیپرکلسمی می تواند بیمار را مستعد مسمومیت با دیگوکسین کند. در مورد مصرف هم زمان این دو دارو احتیاط کنید.

نکات پزشکی تری پاراتید

ایجاد واکنش های افزایش حساسیت نسبت به تری پاراتید یا اجزای آن خطر بالای ابتلا به استئوسارکوم مانند افراد مبتلا به بیماری پاژه، افزایش توجیه نشده مقادیر سرمی فسفاتاز قلیایی، کودکان و بیمارانی که تحت پورتوبانی به اسکلت بدن قرار گرفته اند، وجود متاستاز های استخوانی،سابقه بدخیمی های اسکلتی، بیماری های متابولیک استخوان غیر از استئوپوروز، هیپرکلسمی. مصرف دارو را بیش از 2 سال ادامه ندهید. در افراد مبتلا به سنگ کلیه فعال یا اخیر با ابتلا به بیماری های کبدی و قلبی در مود تجویز دارو احتیاط کنید.

اشکال دارویی تری پاراتید

  • آمپول فورتئو 250 میکروگرم/میلی لیتر 2.4 میلی لیتر
  • ویال سینوپار 750 میکروگرم / 3 میلی لیتر
  • FORTEO Injection,Solution 250 mcg/ml,2.4 ml
  • CinnoPar 750 µg /3 ml
سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد تری پاراتید به دنبال چه چیزی هستید؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
قصد استفاده دارو برای چه بیماری ای را دارید؟
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی