نمی توانید ویدئو را تماشا کنید؟ می توانید آن را بخوانید

علت، علائم و روش درمان کبد چرب چیست؟

با سلام دکتر نیلوفر نیک پوری، متخصص بیماری های داخلی و از پزشکان مشاور دکتر ساینا هستم. در این مقاله قصد دارم توضیحاتی در مورد کبد چرب ارائه کنم.

کبد چرب یعنی چی؟

تقریبا همه ی ما از پزشکان، دوستان و آشنایان راجع به این بیماری شنیدیم. خیلی از مراجعین من درباره کبد چرب از من مشاوره میخواهند.

کبد چرب در همه ی افراد تا حد استانداردی وجود دارد، برخلاف باور عامه مردم که فکر میکنند در کبد نباید هیچ میزان چربی وجود داشته باشد، در کبد میزان مشخصی چربی وجود دارد. زمانی که چربی داخل کبد بیشتر از 10 درصد شود، کبد چرب محسوب شده و فرد درگیر بیماری کبد چرب میشود.

این بیماری زیاد خطرناک و نگران کننده نیست ولی متاسفانه در ایران بسیار شایع شده است (حدودا 40 درصد ایرانی ها دچار کبد چرب هستند)

چرا کبد چرب میشود؟

در کشور های خارجی مهمترین علت ابتلا به کبد چرب، مصرف الکل است؛ اما در ایران مشکلات تغذیه ای معمولا زمینه ی چرب شدن کبد را ایجاد میکند.

بطور کلی هر نوع عادات بد غذایی، سو تغذیه، زیاده روی در مصرف کربوهیدرات، پروتئین و چربی، عدم تحرک و داشتن زندگی ثابت باعث درگیر شدن فرد به بیماری کبد چرب میشود.

از دیگر علل شیوع کبد چرب در ایران میتوان به اضافه وزن یا کاهش وزن ناگهانی، و دچار بودن به بعضی از بیماری هایی که زمینه ساز مبتلا شدن به کبد چرب هستند (مثل دیابت) پاز علل شایع در ایران هستند

کبد چرب چه علائمی دارد؟

تا بدین جای مقاله راجع به چیستی و علل بروز کبد چرب صحبت کردیم، در این بخش راجع به علائم کبد چرب صحبت میکنم.

"از کجا بفهمم کبدم چرب شده؟"

این سوال را خیلی از مراجعین میپرسند.
واقعیتی که در تشخیص بیماری کبد چرب وجود دارد این است که کبد چرب، هیچ علامت هشدار دهنده ای از خود نشان نمیدهد، بواسطه همین موضوع امکان ندارد که پزشک یا خود فرد بدون آزمایش بتوانند تشخیص ابتلا به کبد چرب را دهد.
ولی اگر وخامت این بیماری شدید شود شاید علائمی همچون حالت تهوع، بیحالی، احساس ضعف، و بوجود آمدن مشکل در هضم غذا و در مواردی که میزان چربی کبد خیلی شدید باشد سنگینی و فشار در قسمت بالا و سمت راست شکم ممکن است احساس شود.
بیماری کبد چرب درجه بندی مختلف دارد؛ در درجات خفیف هیچ یک از این علائم در فرد ظاهر نمیشود.

راه های تشخیص کبد چرب

بیمار باید توسط پزشک معاینه شده و با تجویز پزشک آزمایش هایی مثل سونوگرافی و فیبرواسکن انجام دهد تا درصد و شدت کبد چرب مشخص شود. در مواردی، در صورت لزوم، برای تشخیص وخامت چربی کبد نمونه برداری نیز انجام میدهند.

راه های درمان کبد چرب

در این مرحله اگر تشخیص داده شد فرد مبتلا به بیماری کبد چرب است، بیمار باید بدنبال راه های درمان بیماری باشد.

"کبد چرب را چجوری درمان کنم؟"

طبیعتا در ابتدای روند درمان عاملی که باعث بروز کبد چرب در فرد شده باید حذف شود. بعنوان مثال اگر فردی مبتلا به دیابت است با کنترل میزان قند خون بیماری کبد چربش بر طرف خواهد شد یا بیماری که اضافه وزن دارد و ورزش نمیکند با اصلاح سبک زندگی میتواند به بهبود چربی کبد کمک کند.

در روند درمان کبد چرب، رژیم غذایی نقش بسیار مهمی را ایفا کرده؛ در واقع اصل برنامه درمانی کبد چرب بررسی سفره یا غذاهای مصرفی بیمار است.
معمولا عزیزانی که مبتلا به بیماری کبد چرب هستند بهتر است از میوه جات و سبزیجات در وعده های غذایی بیشتر استفاده کنند؛ به اضافه ی اینکه از خوردن

 • غذا های پرانرژی،
 • غذاهای پرکالری،
 • مواد غذایی با کربوهیدرات بالا (برنج، ماکارونی، سیب زمینی و ...) ،
 • غذاهای سرخ کردنی،
 • فست فود ها،
 • انواع سس ها،
 • تنقلات،

مقداری پرهیز کنند.

طبیعتا این افراد باید از خوردن تنقلات و خوردنی هایی که سیری کاذب بوجود می آورند دوری کنند. همچنین داشتن زندگی فعال، ورزش منظم تا حدود زیادی به درمان بیماری کمک میکند.

"برای درمان کبد چرب از چه داروهایی استفاده میشود؟"

پس از مراجعه به پزشک، آزمایش دادن، و تشخیص درجه وخامت کبد چرب، پزشک داروهایی برای اصلاح چربی کبد تجویز میکند. از داروهایی مثل ویتامین E و متفورمین (جز داروهای دیابت است که در درمان کبد چرب هم استفاده میشود) برای درمان استفاده میشود.

"درمان کبد چرب بوسیله داروهای گیاهی"

به نظر من داروهای گیاهی اولویت بالاتری نسبت به متفورمین و ویتامین E دارند.

از گیاهان دارویی مفید در درمان کبد چرب میتوان به:

 • زنجبیل
 • زنبق
 • زردچوبه
 • آووکادو
 • انواع کلم ها
 • چغندر
 • کرفس

اشاره کرد.

عصاره گیاهانی مثل خار مریم،  بومادران، اکیناسه (سرخارگل) بشکل قرص در داروخانه ها موجود است و پزشکان معمولا این داروها را تجویز میکنند.

عواقب کبد چرب

در انتها راجع به عواقبی که کبد چرب برای بیماران خواهد داشت صحبت میکنم.

"اگر کبد چرب درمان نشود چه اتفاقی خواهد افتاد؟"

در پاسخ باید بگویم طبیعتا پیامد های خیلی بدی نخواهد داشت ولی گاهی اوقات منجر به بروز فیبروزها و نارسایی کبد میشود؛
به همین خاطر کبد چرب گرچه خطرناک نیست ولی باید درمان شود.

اگر این مقاله باعث ایجاد سوال یا ابهامی در شما شده از طریق سامانه دکتر ساینا حتما با من دکتر نیلوفر نیک پوری از طریق گزینه دریافت مشاوره تماس داشته باشید.

دکتر نیلوفر نیک پوری، متخصص داخلی ( گوارش ) هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر نیلوفر نیک پوری