drSaina-icon

اپلیکیشن دکتر ساینا

دسترسی راحت‌تر و سریع‌تر به پزشکان

×

دانلود اپلیکیشن

این نظریه که همه باید ویروس کرونا را بگیرند

حرف درستی به نظر نمی رسد، کما اینکه برای سایر بیماری های عفونی و واگیری که در گذشته و قبل از پیدایش واکسن سلامت انسان ها را به مخاطره می انداخت نیز چنین استدلالی پذیرفته نبود. اولا هر چقدر که نسبت بیشتری از مردم را در برابر آلودگی به این ویروس در این زمان محافظت کنیم، امید بیشتری به پیدا شدن واکسن و یا درمان اختصاصی برای آن در آینده وجود خواهد داشت. حتی بدون هیچگونه اقدامی، ضرورت ندارد همه مردم مبتلا شوند تا اپیدمی خاموش شود و در بدترین حالت، با توجه به رفتار ویروس کووید-۱۹به نظر می رسد آلودگی ۵۰ تا۷۰ درصد مردم، منجر به ایجاد ایمنی جمعی  شود و اپیدمی را خاموش کند. دقت شود بین آلودگی و ابتلا به فرم علامت دار و باز بین ابتلا به فرم علامت دار وفرم شدید بیماری اختلاف وجود دارد. حداقل سه چهارم از موارد عفونت با این ویروس منجر به علایمی در حد سرما خوردگی معمولی شده و خطر مرگ بسیار پایینی دارد.

اینکه حدود دو سوم جامعه باید آلوده شوند نیز به این معنی نیست که نباید با آن برخورد کرد. الان استراتژی توصیه شده برای کشورهایی مثل ما که ویروس گسترده شده است آرام کردن اپیدمی است تا هم فرصت به سیستم درمان بدهد،هم بستریها و نیازبه ICU را کم کند، هم تلفات را کمتر کند و هم افراد بزرگسال با ضعف ایمنی را تا تهیه واکسن نجات دهد و امید به دسترسی به روشهای درمانی و در نهایت تولید واکسن را افزایش دهد.

نکته بعدی در خصوص  این نظریه این است که قرار نیست ما در مورد هر بیماری نوظهوری فورا نظر دهیم .
می توان مطالعه کرد و بر اساس بررسی اکادمیک از تجربیات و دانش همه متخصصان دنیا استفاده کرد و به بهترین نتیجه رسید.

 توجه:
 اینکه درمان ندارد و همه خواهند مرد هم تعبیر درستی نیست و ایجاد نگرانی بی مورد در جامعه خواهد کرد. البته مرگ و میر آن نسبت به سایر بیماری های عفونی بالاست و در مواردی که بیماری شدید آشکار می شود احتمال مرگ آن حدود ۳درصد است، اما مترادف گرفتن آن با مرگ  درست نیست.

موضوع بعدی مقایسه کشندگی این بیماری با آنفلوانزا است و اعلام اینکه این بیماری از آنفلوآنزا کشندگی کمتری دارد هم سخن درستی نیست. واقعیت این است که ویروس کووید-۱۹ بیش از ده برابر آنفلوآنزای فصلی (و بسته به ترکیب سنی جوامع و فراهم نبودن امکانات درمانی کافی تا ۱۰ برابر بیشتر از آنفلوآنزای فصلی) کشندگی دارد.

نکته:
 این اپیدمی بسیار مهم است و اثرات آن با توجه به درصدی از افراد جامعه که می توانند بیماری را بگیرند و درصدی از آنها که به خدمات پیشرفته درمانی از جمله بستری ICU نیاز پیدا میکنند در جامعه قابل توجه است. در عین حالی که درصد زیادی از افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند بی علامت بوده و یا با علائم خفیف شبیه به سرماخوردگی آنرا تجربه می کنند، با توجه به اهمیت جان تک تک افراد جامعه و بیش از ده برابر بودن این خطر مرگ این بیماری در مقایسه با آنفلوآنزای فصلی، نباید آنرا دست کم گرفت. 

دکتر حمیدرضاصابر
محقق اکادمیک و
متخصص چشم
#کانالدکترصابر 
#تخصصمنرایگان 
#کروناراشکستمیدهیم #درخانهمیمانیم 
@drsaber_ir
www.drsaber.ir

دکتر حمیدرضا صابر ، جراح و متخصص چشم هستم اگر در این زمینه سوالی دارید میتوانم .به شما مشاوره دهم

سوال خود را بنویسید ...
دکتر حمیدرضا صابر