اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

همه چیز درباره کم کاری پاراتیروئید

کم کاری پاراتیروئید

کم کاری پاراتیرویید عبارت است از کاهش تولید هورمون پاراتیرویید از غدد پاراتیرویید (که به اندازه نخود هستند و در پشت غده تیرویید قرار دارند). کاهش هورمون پاراتیرویید در خون باعث پایین افتادن کلسیم خون می شود. هورمون پاراتیرویید همراه با ویتامین د و کلسی تونین (یک هورمون که از تیرویید ترشح می شود) سطح کلسیم را در بدن تنظیم می کنند. کم کاری پاراتیرویید نادر است و در کودکان بیش از بزرگسالان رخ می دهد.

عواقب کم کاری پاراتیروئید

این اختلال در حال حاضر غیرقابل معالجه است . برای کنترل علایم آن نیاز به تجویز هورمون پاراتیرویید تا آخر عمر وجود دارد. این اختلال ، بدون درمان ، مرگبار است . تحقیقات علمی در زمینه علل و درمان این اختلال ادامه دارند، بنابراین امید می رود درمان هایی مؤثرتر ابداع شوند و نهایتاً راه علاج این بیماری نیز کشف شود.

دارو کم کاری پاراتیروئید

مکمل های ویتامین د و کلسیم در مقادیر بالا. مصرف این مکمل ها تا آخر عمر ضروری است . تزریق کلسیم داخل رگ در بیمارستان برای رفع گرفتگی های شدید عضلانی مصرف آرام بخش ها و ضد تشنج ها برای پیشگیری و رفع گرفتگی های مکرر عضلانی

فعالیت کم کاری پاراتیروئید

محدودیتی برای آن وجود ندارد.

پیشگیری کم کاری پاراتیروئید

راه خاصی برای پیشگیری از آن وجود ندارد.

اصول کلی کم کاری پاراتیروئید

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل موارد زیر باشند: آزمایش خون و ادرار؛ نوار قلب ؛ عکس برداری از استخوان ها برای بررسی افزایش تراکم استخوانی اگر شما دچار حمله حاد شبیه کزاز هستید، ممکن است برای تزریق کلسیم و رفع این حالت نیاز به بستری شدن وجود داشته باشد. در صورت شروع گرفتگی عضلانی ، یک کیسه کاغذی را جلوی دهان خود بگیرید. درون آن نفس بکشید و مجدداً از هوای درون کیسه استنشاق کنید. این کار باعث می شود سطح دی اکسیدکربن خون بالا رود و گرفتگی عضلانی کاهش یابد. برای رفع خشکی پوست و پوسته ریزی ، از کرم نرم کننده استفاده کنید. برای جلوگیری از بروز شکاف در ناخن ها آنها را کوتاه نگاه دارید. به طور دوره ای آزمایش کلسیم بدهید. انجام منظم و سر وقت آزمایش بسیار مهم است .

رژیم کم کاری پاراتیروئید

رژیم غذایی حاوی کلسیم زیاد و فسفر کم ممکن است کمک کننده باشد.

علائم کم کاری پاراتیروئید

مرحله حاد: حالت شبیه کزاز (گرفتگی دردناک در صورت ، دست ها، بازوها و گاهی پاها) مور مور (سوزن سوزن شدن ) و کرختی در پاها یا دست ها مرحله مزمن : پوسته ریزی شکاف برداشتن ناخن ها عدم تکامل مناسب دندان ها صرع و تشنج عقب ماندگی ذهنی در کودکان روان پریشی در بزگسالان

عوامل کم کاری پاراتیروئید

جراحی روی گردن یا وارد آمدن صدمه به گردن

علل کم کاری پاراتیروئید

عارضه جراحی روی غدد پاراتیرویید، غده تیرویید، یا سایر بافت های گردن شاید اختلال خودایمنی ژنتیکی تابیده شدن اشعه به غده تیرویید هموکروماتوز (یک نوع بیماری که طی آن آهن زیاد در کبد تجمع می یابد). گاهی علت مشخصی برای آن وجود ندارد. گهگاه غدد پاراتیرویید از همان اول تولد وجود ندارد.

عوارض کم کاری پاراتیروئید

آب مروارید آسیب مغزی اختلالات ضربان قلب و نارسایی احتقانی قلب مشکل در تنفس ناهنجاری دندانی صرع و تشنج