اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

همه چیز درباره دیابت بیمزه‌

دیابت بیمزه‌

دیابت بیمزه عبارت است از یک اختلال نادر در سیستم هورمونی ، با تمرکز در غده هیپوفیز. این اختلال هیچ ارتباطی با قندخون ندارد.

عواقب دیابت بیمزه‌

اگر این اختلال به علت یک تومور مغزی یا آنوریسم ایجاد شده باشد، می توان آن را با جراحی معالجه کرد. اگر این اختلال به علت صدمه به سر ایجاد شده باشد، بهبود خود به خودی احتمالاً در عرض یک سال حاصل خواهد شد. اگر این اختلال به علت یک عفونت مغزی ایجاد شده باشد، علایم ممکن است تا مدت های مدید ادامه داشته باشند. البته برحسب نوع عفونت ، پیش آگهی عموماً خوب است .

دارو دیابت بیمزه‌

هورمون ضدادراری صناعی به صورت قطره بینی ، پودر، یا به شکل تزریقی ممکن است تجویز شود.

فعالیت دیابت بیمزه‌

محدودیتی برای آن وجود ندارد.

پیشگیری دیابت بیمزه‌

راه خاصی برای پیشگیری وجود ندارد

اصول کلی دیابت بیمزه‌

اقدامات آزمایشگاهی تشخیصی مثل آزمایش محرومیت از آب برای تعیین سطح هورمون ضدادراری . این اقدامات باید تحت نظارت دقیق پزشک انجام شوند. درمان شامل کنترل تعادل آب و الکترولیت و پیشگیری از کم آبی و نیز شناسایی و رفع علت دیابت بیمزه است . وزن خود را روزانه ثبت کنید. یک دست بند یا گردن آویز همراه داشته باشید که نشاندهنده بیماری شما و داروهایی که دریافت می کنید باشد.

رژیم دیابت بیمزه‌

رژیم خاصی توصیه نمی شود. تا حدی که احساس نیاز دارید آب بنوشید.

علائم دیابت بیمزه‌

تشنگی زیاد که مشکل بتوان آن را بر طرف کرد. دفع مقدار زیادی ادرار رقیق و بدون رنگ (تا 15 لیتر در روز) خشکی دست ها یبوست

عوامل دیابت بیمزه‌

وجود یک بیماری یا آسیب قبلی در مغز آترواسکلروز (تصلب شرایین ) سابقه خانوادگی دیابت بیمزه

علل دیابت بیمزه‌

کمبود هورمون آنتی دیورتیک (ضدادراری ) (ADH) که به طور طبیعی از غده هیپوفیز ترشح می شود. این کمبود می تواند به علل زیر ایجاد شود: صدمه به سر که منجر به آسیب رسیدن به غده هیپوفیز شود. تومور غده هیپوفیز سایر تومورهای مغزی که به غده هیپوفیز فشار وارد آورند. عفونت در مغز، مثل آنسفالیت یا مننژیت خونریزی درون جمجمه آنوریسم (بیرون زدن دیواره رگ ها) بیماری کلیه

عوارض دیابت بیمزه‌

اختلال الکترولیتی ، خصوصاً کمبود سدیم یا پتاسیم ، هر کدام از این کمبودها می تواند باعث نامنظمی ضربان قلب ، خستگی ، و نارسایی احتقانی قلب شود.