اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

همه چیز درباره سرطان حنجره‌

سرطان حنجره‌

سرطان حنجره رشد خارج از کنترل سلول های بدخیم در حنجره و بافت های اطراف . این عارضه معمولاً بزرگسالان بالای 40 سال را مبتلا ساخته و در آقایان شایع تر از خانم هاست .

اگر درباره بیماری سرطان حنجره‌ سوال دارید، می توانید از مشاوران زیر بپرسید

دکتر هادی شرونی  دکتر هادی شرونی متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن دریافت مشاوره
دکتر حمید مزارعی دکتر حمید مزارعی متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن دریافت مشاوره

عواقب سرطان حنجره‌

با تشخیص و درمان زودرس اغلب قابل علاج است . در حال حاضر این عارضه در مراحل دیررس غیرقابل درمان محسوب می گردد ولی علایم آن قابل تسکین یا کنترل است . تحقیقات علمی درباره علل و درمان این بیماری همچنان ادامه دارد و بنابراین این امیدواری وجود دارد که در آینده درمان هایی مؤثرتر و در نهایت علاج بخش عرضه گردند.

دارو سرطان حنجره‌

برای این بیماری معمولاً نیاز به دارویی نیست . داروهای ضدسرطان معمولاً در این مورد تجویز نمی شوند؛ و به جای آن از اشعه درمانی استفاده می شود.

فعالیت سرطان حنجره‌

فعالیت های طبیعی خود را به تدریج پس از درمان یا جراحی از سر بگیرید.

پیشگیری سرطان حنجره‌

ترک استعمال دخانیات خودداری از استفاده بیش از حد از صدا

اصول کلی سرطان حنجره‌

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل معاینه لارنکوسکوپی با نمونه برداری از تارهای صوتی (برداشت قسمت کوچکی از بافت جهت بررسی آزمایشگاهی که به تشخیص کمک می کند) باشد. سایر بررسی هایی که برای تشخیص گسترش احتمالی تومور به سایر نواحی بدن صورت می گیرند عبارتند از سی تی اسکن ، ام. آر.آی ، اسکن استخوانی و عکس ساده قفسه سینه . - این بیماری اگر در مراحل اولیه تشخیص داده شود، درمان به صورت اشعه درمانی یا برداشت تارهای صوتی با لیزر به صورت سرپایی قابل انجام است . - درمان مراحل پیشرفته بیماری مستلزم جراحی جهت خارج کردن تومور و بافت های درگیر (لارنژکتومی ) و اشعه درمانی پس از جراحی است . - در صورتی که جراحی ضرورت یابد، پس از برداشت تارهای صوتی ، تکلم درمانی جهت آموختن نحوه صحبت کردن بدون تارهای صوتی ممکن است لازم باشد. - در صورتی که تارهای صوتی شما با جراحی برداشته شده است ، به یک گروه حمایتی که افراد دارای وضعیت مشابه شما را تحت پوشش قرار داده است بپیوندید. این اقدام نگرانی شما را به حداقل رسانده و به انطباق شما با شرایط جدید کمک می کند.

رژیم سرطان حنجره‌

رژیم خاصی نیاز نیست مگر اینکه جراحی انجام شده باشد؛ در این صورت تا التیام ناحیه مبتلا باید از رژیم مایعات استفاده کنید.

علائم سرطان حنجره‌

خشونت صدا که با استراحت دادن به صدا برطرف نمی شود. احساس توده در گلو بلع دردناک یا اشکال در بلع گره های لنفاوی متورم و سفت در گردن کاهش وزن احساس درد هنگام لمس کردن سرفه مزمن

عوامل سرطان حنجره‌

سیگار کشیدن زیاد مصرف بیش از حد الکل پولیپ های تارهای صوتی التهاب مزمن تارهای صوتی به هر علت

علل سرطان حنجره‌

استعمال دخانیات یا سوءمصرف الکل

عوارض سرطان حنجره‌

عوارض شایع ناشی از درمان های این سرطان (اشعه درمانی و جراحی ) که بر صدا، بلع یا عملکرد لوله گوارش تأثیر می گذارند. گسترش تومور به سایر نواحی بدن که تهدیدکننده حیات است .