اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

همه چیز درباره سرطان بیضه‌

سرطان بیضه‌

سرطان بیضه عبارت است از رشد بدون کنترل سلول های بدخیم در بیضه . چند نوع سرطان بیضه وجود دارد که برخی خطرناک تر هستند. شایع ترین نوع سرطان در مردان جوان است . تمامی سنین را مبتلا می کند ولی غالباً در مردان 40-20 ساله رخ می دهد.

عواقب سرطان بیضه‌

بیشتر انواع تومورهای بیضه با جراحی و درمان های دیگر قابل علاج هستند. تعدادی از آنها بسیار بدخیم هستند و در صورت عدم تشخیص و درمان فوری ، میزان مرگ بالایی دارند. برداشتن یک بیضه مانع کارکرد جنسی طبیعی یا داشتن فرزند نمی شود.

دارو سرطان بیضه‌

داروهای ضد سرطان (شیمی درمانی ) مسکن در صورت لزوم

فعالیت سرطان بیضه‌

هرچه زودتر فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید. پرتودرمانی یا شیمی درمانی پس از جراحی برای برخی انواع تومورها

پیشگیری سرطان بیضه‌

مردان باید به طور منظم حداقل ماهی یک بار بیضه های خود را معاینه کنند. این کار جلوی سرطان را نمی گیرد ولی ممکن است به کشف سریع تومور کمک کند به طوری که از علاج آن اطمینان حاصل گردد.

اصول کلی سرطان بیضه‌

آزمون های تشخیصی می توانند شامل سونوگرافی ، سی تی اسکن بیضه دان و شکم ، رادیوگرافی قفسه سینه ، بررسی ویژه آزمایشگاهی خون و لنفانژیوگرافی (رادیوگرافی از غددلنفاوی ) باشند. آزمون ها باید تشخیص را تأیید کنند و تعیین کنند که آیا سرطان گسترش یافته است یا خیر. جراحی برای برداشتن بیضه سرطانی روش درمانی اصلی است . پرتودرمانی یا شیمی درمانی پس از جراحی برای برخی انواع تومورها

رژیم سرطان بیضه‌

رژیم غذایی خاصی ندارد.

علائم سرطان بیضه‌

تورم سفت در یک بیضه که به طور تصادفی یا با بررسی خود فرد مشخص می شود. عدم درد (90% موارد) احساس پری در بیضه

عوامل سرطان بیضه‌

عدم نزول بیضه (ها) در شیرخواری حتی اگر بیضه با جراحی وارد بیضه دان شده باشد. نژاد قفقازی تجویز استروژن برای مادر در دوران بارداری

علل سرطان بیضه‌

ناشناخته

عوارض سرطان بیضه‌

برخی تومورها بدون درمان به سایر قسمت های بدن گسترش می یابند.