اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

همه چیز درباره تومور مغزی‌

تومور مغزی‌

تومور مغزی عبارت است از رشد یک توده غیرطبیعی در مغز که امکان دارد خوش خیم یا بدخیم باشد. توجه داشته باشید که یک تومور خوش خیم مغز ممکن است به اندازه یک تومور بدخیم ناتوانی ایجاد کند، مگر اینکه به طور مناسب تحت درمان قرار گیرد.

عواقب تومور مغزی‌

در صورتی که تومور مغزی درمان نشود، آسیب دایمی مغز یا مرگ در انتظار بیمار خواهد بود. رشد تومور به خارج توسط استخوان های جمجمه محدود می شود، بنابراین این مغز است که در اثر رشد تومور، تحت فشار قرار می گیرد. اگر تومور زود کشف شود و به سرعت جراحی شود یا تحت اشعه درمانی و شیمی درمانی قرار گیرد، بهبود کامل اغلب امکان پذیر خواهد بود.

دارو تومور مغزی‌

داروهای کورتیزونی برای کاهش تورم بافت مغز داروهای ضد تشنج برای کنترل حملات تشنج داروهای ضد درد داروهای ضد سرطان

فعالیت تومور مغزی‌

تا حدی که قدرت شما اجازه می دهد فعالیت خود را حفظ کنید. کار، ورزش و فعالیت بدنی متوسط داشته باشید. زمانی که خسته می شوید استراحت کنید.

پیشگیری تومور مغزی‌

خانم ها باید پستان خود را مرتباً از نظر وجود توده بررسی کنند. سیگار را ترک کنید. رژیم غذایی پرفیبر داشته باشید. خود را در برابر اشعه آفتاب محافظت کنید (با استفاده از کرم های ضد آفتاب و لباس مناسب )

اصول کلی تومور مغزی‌

روش های زیادی برای تعیین محل تومور مغزی به کار گرفته می شوند: نواز مغز، سی تی اسکن ، ام آرآی ، عکس برداری از جمجه ، استخوان ها، ریه ها و دستگاه گوارش برای تأیید تشخیص ، نمونه برداری از تومور به احتمال زیاد لازم خواهد بود. آزمایش خون و مایع نخاع در صورت امکان ، عمل جراحی برداشتن تومور تا حد ممکن (تا به این ترتیب از فشار روی مغز کاسته شود). امکان دارد از اشعه درمانی استفاده شود

رژیم تومور مغزی‌

رژیم غذایی عادی و متعادل داشته باشید. اگر قادر به خوردن غذای عادی نباشید، شاید اضافه کردن مکمل ویتامینی و مواد معدنی لازم باشد.

علائم تومور مغزی‌

سردردی که با دراز کشیدن بدتر می شود. استفراغ همراه با تهوع ، یا استفراغ ناگهانی بدون تهوع اختلال بینایی ، از جمله دو تا دیدن اشیاء ضعف در یک طرف بدن عدم عادل بدن ؛ گیجی از دست دادن حس بویایی از دست دادن حافظه تغییرات شخصیتی حملات صرعی و تشنجی

عوامل تومور مغزی‌

عوامل خطر ذکر شده در زیر مربوط به سرطان های سایر نقاط بدن که به مغز گسترش می یابند هستند: تغذیه نامناسب ، به خصوص کم بودن فیبر غذایی (عامل خطر سرطان روده ) سیگار کشیدن (عامل خطر سرطان ریه ) افراط در مصرف الکل (عامل خطر سرطان کبد) قرار گرفتن بیش از حد در مقابل آفتاب (عامل خطر ملانوم بدخیم پوست ) وجود یک سرطان دیگر در هر نقطه ای از بدن

علل تومور مغزی‌

بعضی از تومورها از بافت مغز منشأ می گیرند (تومورهای اولیه )، اما اغلب تومورهای مغزی در اثر گسترش سرطان های سایر نقاط بدن به خصوص سرطان پستان ، ریه ، روده ، یا ملانوم بدخیم پوست ، به مغز ایجاد می شوند. علایم در اثر افزایش فشار داخل جمجمه ناشی از بزرگ شدن تومور به وجود می آیند.

عوارض تومور مغزی‌

ناتوانی یا مرگ ، در صورتی که نتوان تومور را به علت اندازه یا جای خاص آن ، تحت عمل جراحی قرار داد.