همه چیز درباره وزوز گوش‌

وزوز گوش‌

وزوز گوش عبارت است از صدای پایداری که وقتی سر و صدای محیطی وجود ندارد، در یک یا هر دو گوش شنیده می شود. وزوزگوش می تواند از علایم بسیار شایع تقریباً تمام اختلالات گوش و نیز سایر مشکلات طبی باشد.

اگر درباره بیماری وزوز گوش‌ سوال دارید، می توانید از مشاوران زیر بپرسید

دکتر راضیه یابری محمد دکتر راضیه یابری محمد متخصص گوش و حلق وبینی دریافت مشاوره
دکتر جلال حسینی دکتر جلال حسینی متخصص گوش و حلق وبینی دریافت مشاوره
دکتر هادی شرونی  دکتر هادی شرونی متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن دریافت مشاوره
دکتر حمید مزارعی دکتر حمید مزارعی متخصص گوش و حلق و بینی و جراحی سر و گردن دریافت مشاوره
دکتر فربود کلانتری دکتر فربود کلانتری متخصص گوش و حلق وبینی دریافت مشاوره
دکتر فریبا سمیعی دکتر فریبا سمیعی متخصص گوش و حلق وبینی دریافت مشاوره
دکتر بهزاد معظمی دکتر بهزاد معظمی متخصص گوش و حلق وبینی دریافت مشاوره

عواقب وزوز گوش‌

درمان اختلال زمینه ای ممکن است کمک کننده باشد ولی غالباً علاج وجود ندارد و یادگرفتن چگونگی کنار آمدن با آن تنها درمان موجود است . برخی افراد این وضعیت را بسیار بهتر از دیگران تحمل می کنند.

دارو وزوز گوش‌

داروها کمکی به بهبود وزوز گوش نمی کنند.

فعالیت وزوز گوش‌

از خسته شدن بیش از حد بپرهیزید زیرا ممکن است وزوز گوش را بدتر کند.

پیشگیری وزوز گوش‌

پیشگیری شناخته شده خاصی وجود ندارد. در حدامکان از عوامل خطرزا بپرهیزید.

اصول کلی وزوز گوش‌

یک معاینه فیزیکی کامل انجام می گردد تا اطمینان حاصل شود که تمام علل ممکن مورد پیگیری قرار گرفته و تصحیح شده اند. اگر وزوز گوش ادامه یابد، درمان اساساً یافتن روش هایی است که به شما کمک کند با سروصدای پایدار کنار آیید. با توجه کردن به سایر اشیاء و فعالیت ها سعی کنید به صدای وزوز توجه نکنید. در طول روز و هنگام به خواب رفتن در زمینه کارهایتان ، موسیقی بنوازید. سیگار نکشید. در صورت نیاز از یک برنامه ترک سیگار کمک بگیرید. سمعک برای هرگونه کوی همراه ، ممکن است وزوز گوش را پنهان کند. از یک سرکوب کننده یا پنهان کننده وزوز گوش استفاده کنید.این دستگه مثل سمعک در گوش قرار می گیرد و صدای مطبوع تری ایجاد می کند. تحریک الکتریکی با ایمپلنت گوش ممکن است وزوزگوش را کاهش دهد ولی تنها برای کری شدید مناسب است .

رژیم وزوز گوش‌

کاهش مصرف کافئین و شکلات ممکن است به برخی بیماران کمک کند.

علائم وزوز گوش‌

صدای شبیه به زنگ زدن ، همهمه ، غرش ، سوت زدن یا فش فشک که در یک یا هر دو گوش شنیده می شود. این صدا ممکن است مداوم ، متناوب یا همزمان با ضربان قلب باشد.

عوامل وزوز گوش‌

کاهش شنوایی لابیرنتیس بیماری منیر اوتیت میانی یا خارجی اتواسکلرز (تصلب گوش ) مسمومیت گوش انسداد مسیر خروج موم گوش آنوریسم یا تومور در مغز (نادر) جسم خارجی در گوش برخی داروها (آنتی بیوتیک ها، مدرها و غیره ) فشار خون بالا یا پایین ترومای سر کم خونی کم کاری یا پرکاری تیروئید آلرژی ها

علل وزوز گوش‌

به طور طبیعی عصب شنوایی در نتیجه لرزش های حاصل از امواج صوتی خارجی ، تکانه ها (impulses) را به مغز منتقل می کند به دلایلی که کاملاً مشخص نیست ، در وزوزگوش عصب تکانه های را منتقل می کند که از درون سر یا خود گوش منشأ گرفته اند.

عوارض وزوز گوش‌

معمولاً عوارض طبی وجود ندارد. در افرادی که این صدا را غیرقابل تحمل می یابند، ممکن است در اثر احساس زجر، مشکلات روانی ایجاد گردد.