اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
عفونت گوش میانی‌

عفونت گوش میانی‌

عفونت گوش میانی‌ چیست ؟

عفونت گوش میانی عبارت است از عفونت در گوش میانی . این عفونت از یک فرد به فرد دیگر انتقال نمی یابد، اما عفونت تنفسی که پیش از آن وجود دارد ممکن است مسری باشد. عفونت در فضای گوش میانی به وجود می آید که در یک طرف آن اعصاب و استخوان های کوچک به پرده گوش می چسبند و طرف دیگر به مجرای استاش منتهی می شود. این عفونت در شیرخواران و کودکان 3 ماهه تا 3 ساله بیشتر رخ می دهد.

عفونت گوش میانی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً با درمان خوب می شود.

برای عفونت گوش میانی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

از قطره های گوش برای تخفیف درد استفاده کنید. این قطره ها تأثیری در معالجه عفونت ندارند. برای کم کردن درد و تب می توان از استامینوفن استفاده کرد. اگر عفونت به نظر باکتریایی برسد تا ویروسی ، امکان دارد آنتی بیوتیک تجویز شود. توجه داشته باشید که عفونت ممکن است تا چند روز پس از ناپدید شدن علایم باقی مانده باشد، بنابراین داروهای تجویز شده را به طور کامل مصرف کنید.

اگر دچار عفونت گوش میانی‌ شدم چه کار کنم؟

تا زمان برطرف شدن تب و درد باید در رختخواب استراحت شود یا فعالیت ها کم شود.

چه راه هایی برای پیشگیری از عفونت گوش میانی‌ وجود دارد؟

در هنگام شیر دادن ، کودک باید در وضعیت نشسته و سرش بالا باشد. هیچگاه کودک را در هنگام شیر دادن نخوابانید. شیردهی به کودک از پستان ، احتمال عفونت گوش میانی را کمتر می کند. سیگار نکشیدن در منزل ملحفه ها و حوله ها را مرتباً بشویید تا از عفونت مجدد جلوگیری شود.

برای تشخیص عفونت گوش میانی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

تشخیص معمولاً با معاینه گوش داده می شود. البته امکان دارد مایع گوش برای تشخیص دقیق تر و تعیین نوع باکتری کشت داده شود. درمان معمولاً شامل دارو و مراقبت های حمایتی برای رفع درد است . برار رفع درد، نواحی اطراف گوش را گرم کنید. باید تا پاک شدن عفونت از شنا خودداری شود. ندرتاً جراحی برای قرار دادن لوله های پلاستیکی کوچک در پرده گوش تا چرک یا مایع از گوش میانی تخلیه شود. امکان دارد لوزه سوم نیز تحت عمل قرار گیرد. اگر پرده گوش به سمت بیرون متورم شده باشد می توان با یک برش کوچک چرک یا مایع را تخلیه و درد را برطرف کرد.

زمانی که به عفونت گوش میانی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

عفونت گوش میانی‌ چه علائمی دارد؟

تحریک پذیری گوش درد احساس پری در گوش کاهش شنوایی تب سرگیجه ترشح یا نشست مایع از گوش گاهی اسهال و استفراغ شیرخواران و بچه های کوچک به گوش خود دست می زنند و آن را می کشند.

عوامل موثر در درمان عفونت گوش میانی‌ چیست ؟

معمولاً با درمان خوب می شود.

چه چیز هایی باعت بروز عفونت گوش میانی‌ می شوند؟

عفونت ویروسی یا باکتریایی که از راه مجرای استاش (مجرایی که حلق را به گوش میانی وصل می کند) به گوش میانی گسترش می یابد. این عفونت معمولاً ابتدا در مجاری تنفسی فوقانی (بینی و گلو) به وجود می آید. انسداد سینوس ها و مجرای استاش در اثر آلرژی بینی یا بزرگی لوزه سوم پارگی پرده گوش

عفونت گوش میانی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

امکان دارد دوباره عود کند. مزمن شدن عفونت گوش میانی (چرک از راه سوراخی در پرده گوش بیرون می زند). اشکال معمولاً موقتی در شنوایی ، اما گاهی این اشکال دایمی می شود و در نتیجه پیشرفت توانایی های زبانی کودک به تأخیر می افتد. بزرگ شدن لوزه سوم در کودکان در اثر عفونت مکرر گوش میانی ، که موجب مزمن شدن عفونت های گوش میانی می شود. ماستوئیدیت (عفونت ماستوئید، ناحیه استخوانی درست پشت گوش). این عفونت ندرتاً رخ می دهد. ندرتاً مننژیت

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری عفونت گوش میانی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی