نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
بیماری مِنِیر

بیماری مِنِیر

بیماری مِنِیر چیست ؟

بیماری مِنِیر افزایش مایع درون مجاری نیم دایره گوش داخلی که مسؤول حفظ تعادل هستند. افزایش مایع با بالا بردن فشار در گوش داخلی ، باعث اختلال تعادل و گاهی کاهش شنوایی می شود. در 85%-80% موارد، تنها یک گوش درگیر می شود. منیر معمولاً بزرگسالان سنین 60-30 سال را مبتلا می سازد و در خانم ها مختصری شایع تر از آقایان است .

بیماری مِنِیر چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

حمله های بیماری منیر سال ها تکرار می شود. برخی علایم آن قابل کنترل است . این بیماری با وجود آزاردهنده بودن ، تهدیدی برای حیات محسوب نمی شود.

برای بیماری مِنِیر چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای درمان حمله حاد، آتروپین یا دیازپام وریدی ، یا برچسب پوستی اسکوپولامین ممکن است تجویز گردد. داروهای ضدتهوع برای برخی بیماران ممکن است سودمند باشد. داروهای آرام بخش برای کاهش منگی ممکن است سودمند باشد. آنتی هیستامین ها در برخی بیماران سبب تخفیف علایم می گردند. داروهای ادرارآور به منظور کاهش مایع در گوش داخلی تجویز می گردند.

اگر دچار بیماری مِنِیر شدم چه کار کنم؟

تا برطرف شدن تهوع و منگی در بستر استراحت کنید. بدون کمک راه نروید. از رانندگی ، بالا رفتن از نردبان یا کار در اطراف ماشین آلات خطرناک خودداری کنید

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری مِنِیر وجود دارد؟

تا حد امکان از عوامل خطرساز فوق الذکر اجتناب کنید.

برای تشخیص بیماری مِنِیر چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های خون جهت رد سایر بیماری ها، آزمون های شنوایی مختلف ، و ام آرآی برای رد تومور عصب شنوایی باشد. درمان این بیماری معمولاً شامل استراحت و تجویز داروهایی برای کنترل علایم است . از خیره شدن به منبع نور و کتاب خواندن در طی حملات خودداری کنید. در برخی بیماران دچار منیر مزمن ممکن است از اقدام جراحی بر روی لابیرنت مبتلا استفاده شود.

زمانی که به بیماری مِنِیر مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

کاهش مصرف نمک محدود کردن میزان غذای دریافتی در طی حمله بیماری به دلیل تهوع

بیماری مِنِیر چه علائمی دارد؟

علایم زیر در طی هر حمله حاد بیماری بروز می کنند: منگی شدید سرگیجه (احساس بیمار به صورت چرخیدن به دور محیط یا چرخیدن محیط به دور وی ). همهمه در گوش مبتلا به صورت صدای زنگ یا وزوز کاهش شنوایی که با هر حمله تشدید می گردد. علایم احتمالی همراه علایم فوق عبارتند از: استفراغ تعریق حرکات پرشی چشم ها اختلال تعادل

عوامل موثر در درمان بیماری مِنِیر چیست ؟

حمله های بیماری منیر سال ها تکرار می شود. برخی علایم آن قابل کنترل است . این بیماری با وجود آزاردهنده بودن ، تهدیدی برای حیات محسوب نمی شود.

چه چیز هایی باعت بروز بیماری مِنِیر می شوند؟

علت دقیق آن نامشخص است . علت پیشنهادی عبارتست از واکنش گوش داخلی نسبت به آسیب های مختلف . در این بیماری افزایشی در میزان مایع لابیرنت غشایی (کانال هایی در گوش داخلی که مسؤول کنترل تعادل هستند) دیده می شود.

بیماری مِنِیر در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

کاهش شنوایی دایمی وزوز مزمن گوش

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری بیماری مِنِیر به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی