نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
آب مروارید

آب مروارید

آب مروارید چیست ؟

آب مروارید یا کاتاراکت (cataract) به معنای کدر شدن عدرسی‌های شفاف چشمتان است. دید افراد مبتلا به آب مروارید مثل این است که از پشت یک پنجره یخ زده یا مه آلود به بیرون نگاه کنند. این شرایط می تواند خواندن، رانندگی به خصوص در شب یا دیدن تغییرات چهره فردی که در روبه روی شماست را سخت کند.

 

اندام درگیر با بیماری

عدسی چشم

 

تعریف آب مروارید

آب مروارید یا کاتاراکت (cataract) به معنای کدر شدن عدرسی‌های شفاف چشمتان است. دید افراد مبتلا به آب مروارید مثل این است که از پشت یک پنجره یخ زده یا مه آلود به بیرون نگاه کنند. این شرایط می تواند خواندن، رانندگی به خصوص در شب یا دیدن تغییرات چهره فردی که در روبه روی شماست را سخت کند.

آب مروارید در اغلب موارد به آهستگی پیشرفت می کند و اختلال بینایی شما به سرعت اتفاق نمی افتد. اما آب مروارید در نهایت با گذشت زمان، بینایی شما را مختل خواهد کرد.

در مراحل اولیه این بیماری، تقویت نور محیط و استفاده از عینک های قوی تر، می تواند به شما کمک کند؛ اما اگر آب مروارید تا جایی پیش برود که در فعالیتهای روزمره شما دخالت کند، ممکن است نیاز به جراحی داشته باشید. خوشبختانه ، جراحی آب مروارید عموماً روشی مطمئن و مؤثر است.

 

علائم آب مروارید

علائم آب مروارید شامل موارد زیر است:

 • دید ابری، تار و مبهم

 • مشکل بینایی در شب
 • حساسیت به نور و تابش خیره کننده
 • نیاز به روشنایی بیشتر برای خواندن و سایر فعالیت ها
 • دیدن هاله نور در اطراف چراغ
 • نیاز به تغییرات مکرر در نمره عینک یا لنز
 • محو یا زرد دیدن رنگ ها
 • دوبینی در یک چشم

در ابتدا، تاری دید ناشی از آب مروارید ممکن است جزئی باشد؛ زیرا تنها بخش کوچکی از عدسی چشم تحت تاثیر قرار گرفته است. اما زمانی که بیماری پیشرفت می کند، بخش بیشتری از عدسی چشم کدر می شود و مسیر عبور نور در عدسی ها، اختلال بیشتری پیدا می کند. این شرایط باعث می شود که علائم شما تشدید شود و تا حد زیادی در بینایی مشکل پیدا کنید.

 

علت آب مروارید

در اغلب موارد، آب مروارید به دنبال افزایش سن و آسیب دیدگی هایی که بافت عدسی را تغییر می دهند، ایجاد می شود. برخی از اختلالات ژنتیک که سایر مشکلات سلامتی را ایجاد می کنند نیز، ممکن است خطر ابتلا به آب مروارید را در شما افزایش دهند. همچنین ممکن است علت آب مروارید سایر مشکلات چشم پزشکی یا جراحی هایی باشد که در گذشته روی چشمتان انجام داده اید. بیماری های زمینه ای نظیر دیابت و استفاده بلند مدت از داروهای استروئیدی نیز، می توانند خطر ابتلا به این عارضه چشمی را افزایش دهند.

عدسی چشم، پشت بخش رنگی چشم شما قرار گرفته است (عنبیه). کار عدسی این است که پرتوهای نور تابیده شده به چشم شما را متمرکز کند. این فرایند باعث ایجاد تصاویر واضح و شفاف روی شبکیه می شود. 

با افزایش سن ، عدسی چشم شما انعطاف پذیری و شفافیت خود را از دست می دهد و ضخیم تر می شود. همچنین برخی از بافتهای داخل لنز تجزیه می شوند و به هم می پیوند و باعث کدر شدن نقاطی از عدسی می شوند. همچنان که آب مروارید پیشرفت می کند، نقاط بیشتری از عدسی درگیر می شود. آب مروارید باعث می شود که نور به خوبی از عدسی عبور نکند؛ درنتیجه تصویر واضحی روی شبکیه تشکیل نخواهد شد. درنتیجه ، دید شما تار می شود.

آب مروارید معمولا در هر دو چشم ایجاد می شود؛ اما نه به یک اندازه. ممکن است آب مروارید در یک چشم شدیدتر از چشم دیگر باشد و باعث اختلاف دید شما شود.

 

عوامل خطر آب مروارید

عواملی که خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش می دهند، عبارتند از:

 • افزایش سن
 • دیابت
 • قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید
 • سیگار کشیدن
 • چاقی
 • فشار خون بالا
 • آسیب دیدگی قبلی یا التهاب چشم
 • سابقه جراحی چشم
 • مصرف طولانی مدت داروهای کورتیکواستروئیدی
 • نوشیدن مقادیر زیاد الکل

 

پیشگیری از آب مروارید

تا کنون هیچ روشی برای پیشگیری از آب مروارید یا کند کردن روند آن، اثبات نشده است؛ با این وجود پزشکان معتقدند که راهکارهای زیر ممکن است در این زمینه سودمند باشد:

معاینات منظم چشم پزشکی داشته باشید

داشتن معاینات منظم این مزیت را دارد که آب مروارید یا سایر مشکلات چشمی را در همان مراحله اولیه، شناسایی می کند. شما می توانید از چشم پزشک بپرسید که چندوقت یکبار لازم است مراجعه داشته باشید.

سیگار را ترک کنید

همانطور که گفتیم، سیگار کشیدن یکی از عوامل خطر ابتلا به آب مروارید است؛ بنابراین اگر سیگاری هستید، حتما ترک سیگار را در برنامه خود قرار دهید. برای ترک سیگار با متخصصین کلینیک ترک اعتیاد در تماس باشید.

بیماری های زمینه های را مدیریت کنید

اگر به دیابت یا سایر مشکلات پزشکی که خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش می دهند، دچار هستید، حتما برنامه درمانی خود را به درستی دنبال کنید و با پزشکتان در ارتباط باشید.

رژیم غذایی خود را اصلاح کنید

یک رژیم غذایی سالم را انتخاب کنید که شامل انواع میوه ها و سبزیجات باشد. اضافه کردن انواع میوه ها و سبزیجات رنگارنگ به رژیم غذایی شما می تواند ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیازتان را تامین کند. این مواد غذایی دارای آنتی اکسیدان های زیادی هستند که به حفظ سلامت چشم شما کمک می کند.

عینک آفتابی بزنید

نور ماوراء بنفش خورشید ممکن است در ایجاد آب مروارید نقش داشته باشد. هنگام خروج از منزل ، از عینک های آفتابی که اشعه ماورای بنفش نوع B (UVB) را مسدود می کنند، استفاده کنید.

مصرف الکل را کاهش دهید

استفاده زیاد از الکل می تواند خطر ابتلا به آب مروارید را افزایش دهد.

 

تشخیص آب مروارید

برای تعیین اینکه شما آب مروارید دارید یا نه، پزشک تاریخچه و علائم پزشکی شما را بررسی کرده و یک معاینه چشمی انجام می دهد. پزشک شما ممکن است چندین آزمایش نیز درخواست کند، از جمله:

تست حدت بینایی

در این تست بینایی که اکثر ما با آن آشنا هستیم، با کمک یک نمودار که روی آن حروف با اندازه های مختلف نوشته شده است، سطح بینایی شما ارزیابی می شود. در این آزمایش هر چشم شما در حالی که چشم دیگر را با دست نگه داشته اید، به صورت جداگانه ارزیابی می شود.

تست اسلیت لمپ

اسلیت لمپ وسیله ای است که امکان معاینه میکروسکوپیک چشم را به پزشک شما می دهد. در این روش، باید چانه خود را در محل تعبیه شده، قرار دهید تا چشمهایتان در وضعیت مناسب برای معاینه قرار گیرد. سپس از یک شکاف، نوری با طول موج و زاویه قابل تنظیم، به چشمانتان تابانده می شود. پرتو تابانده شده، قرنیه، عنبیه، عدسی و فضای بین عنبیه و قرنیه شما را روشن و قابل رویت می کند. چشم پزشک می تواند از این راه، هرگونه ناهنجاری کوچک را نیز با بزرگنمایی 10 تا 16 برابر مشاهده کند.

بررسی شبکیه

برای آماده شدن برای این تست، چشم پزشک شما قطره ای را داخل چشمانتان می ریزید تا مردمک چشم شما گشاد شود. این کار باعث می شود که پشت چشم (شبکیه) شما از طریق سوراخ مردمک، قابل مشاهده شود. اکنون پزشک با کمک اسلیت لمپ یا افتالموسکوپ، چشمان شما را از نظر وجود هر گونه علائم مرتبط با آب مروارید بررسی می کند.

 

همین حالا از بهترین متخصصین چشم پزشکی مشاوره آنلاین بگیرید :

درمان آب مروارید

اگر با استفاده از عینک، بینایی شما بهبود پیدا نکند، تنها درمان موثر برای آب مروارید جراحی خواهد بود. در صورتی که پزشک تشخیص دهد که آب مروارید روی کیفیت زندگی شما تأثیر گذاشته است یا توانایی شما در انجام فعالیت های روزمره مانند خواندن یا رانندگی در شب را مختل کرده است، جراحی آب مروارید را به شما پیشنهاد خواهد داد.

در جراحی آب مروارید عدسی کدر چشم شما با یک عدسی مصنوعی شفاف، جایگزین می شود. این جراحی به طور کلی به صورت سرپایی انجام می شود؛ به این معنی که بعد از عمل نیازی به ماندن در بیمارستان نخواهید داشت. در حین جراحی آب مروارید ، پزشک چشم شما از بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه اطراف چشم استفاده می کند؛ اما شما معمولاً در طول عمل هشیار هستید.

بعد از عمل، ممکن است تا چند روز ناراحتی هایی را تجربه کنید اما معمولا طی 8 هفته، بهبود خواهید یافت. جراحی آب مروارید به طور کلی بی خطر است، اما ممکن است با عفونت و خونریزی همراه باشد. جراحی آب مروارید همچنین، خطر جداشدگی شبکیه را افزایش می دهد.

در صورتی که نیاز باشد هر دو چشمتان را عمل کنید، معمولا پزشک ابتدا یک چشم را جراحی می کند و بعد از بهبودی، چشم دیگر را عمل خواهد کرد.

تشخیص اینکه چه موقع جراحی آب مروارید را انجام دهید، به شما و پزشکتان بستگی دارد؛ در اکثر افراد هیچ عجله ای برای جراحی آب مروارید وجود ندارد؛ زیرا این عارضه معمولاً به چشم آسیب نمی رساند. اما آب مروارید در مبتلایان به دیابت ، ممکن است سریعتر وخیم شود. اگر تصمیم شما و پزشک این باشد که جراحی را عقب بیندازید، معمولا نیاز به انجام معاینات دوره ای منظم هست. در افرادی که به تشخیص پزشک یا تصمیم خود بیمار، جراحی انجام نمی شود، می توان از عینک یا لنز برای اصلاح بینایی استفاده کرد.

 

 

برای آب مروارید به چه پزشکی مراجعه کنم؟

متخصص/ فوق تخصص چشم پزشکی

 

 

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا
تأیید شده توسط تیم پزشکی دکتر ساینا مشاوره آنلاین با بهترین چشم پزشک

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری آب مروارید به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی