اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

همه چیز درباره آب مروارید

آب مروارید

آب مروارید عبارت است از کدر شدن عدسی چشم . عدسی چشم یک ساختار شفاف و انعطاف پذیر در نزدیکی جلوی کره چشم است . عدسی کمک می کند تا اشیایی که چشم به آنها نگاه می کند تار به نظر نرسند و نیز در شکست و تمرکز نور روی شبکیه نقش دارد. عدسی رگ خونی ندارد و توسط زجاجیه که در اطراف آن قرار دارد تغذیه می شود. اگر تصلب شرایین موجب عدم تغذیه مناسب زجاجیه شود، عدسی چشم نیز منبع تغذیه خود را از دست خواهد داد (این مشکل اغلب در سنین پیری رخ می دهد). سپس شفافیت و انعطاف پذیری عدسی کم می شود و آب مروارید اتفاق می افتد. آب مروارید ممکن است در یک یا هر دو چشم تشکیل شود. البته در این حالت ، سرعت رشد آب مروارید در دو چشم ممکن است متفاوت باشد. آب مروارید سرطان نیست .

اگر درباره بیماری آب مروارید سوال دارید، می توانید از مشاوران زیر بپرسید

دکتر علی مکاتب دکتر علی مکاتب جراح و متخصص چشم دریافت مشاوره
دکتر کامبیز عاملی زمانی  دکتر کامبیز عاملی زمانی متخصص چشم ( افتالمولوژی ) , فلوشیپ جراحی پلک - مجاری اشکی و اربیت دریافت مشاوره
دکتر فروزان رحیمی دکتر فروزان رحیمی متخصص چشم ( افتالمولوژی ) دریافت مشاوره
دکتر عباس حبیبی دکتر عباس حبیبی متخصص چشم ( افتالمولوژی ) دریافت مشاوره
دکتر شاهرخ میلان دکتر شاهرخ میلان متخصص چشم ( افتالمولوژی ) , فلوشیپ قرنیه و سگمان قدامی دریافت مشاوره
دکتر قاسم سعیدی دکتر قاسم سعیدی جراح و متخصص چشم دریافت مشاوره
دکتر حمیدرضا صابر دکتر حمیدرضا صابر جراح و متخصص چشم دریافت مشاوره
دکتر اسداله کاکایی دکتر اسداله کاکایی جراح و متخصص چشم دریافت مشاوره
دکتر مصطفی طاهری دکتر مصطفی طاهری متخصص چشم ( افتالمولوژی ) دریافت مشاوره
دکتر علی صادقی سروستانی دکتر علی صادقی سروستانی متخصص چشم ( افتالمولوژی ) دریافت مشاوره
دکتر محمد پریمن دکتر محمد پریمن جراح و متخصص چشم دریافت مشاوره

عواقب آب مروارید

معمولاً با جراحی خوب می شود. بعضی آب مرواریدها هرگز آن قدر در بینایی اختلال ایجاد نمی کنند که نیازمند جراحی باشد. در سیر تشکیل آب مروارید، تعویض مرتب عینک ممکن است به بینایی کمک کند.

دارو آب مروارید

معمولاً دارو برای این بیماری لازم نیست .

فعالیت آب مروارید

هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد، فقط اگر بینایی در شب دچار مشکل شده است در شب رانندگی نکنید.

پیشگیری آب مروارید

خانم هایی که در سنین باروری هستند، در صورتی که سرخجه نگرفته اند یا واکسن آن را نزده اند، باید علیه آن واکسینه شوند. مصرف داروهای کورتیزونی یا هرگونه داروی دیگری که بر عدسی تأثیر می گذارد باید به دقت تحت نظر قرار داشته باشد. بیماری های چشمی ای که ممکن است باعث آب مروارید شوند، مثل ایریت (التهاب خود عنبیه ) و اووئیت ، باید سریعاً درمان شوند. به طور منظم از عینک آفتابی مناسب استفاده کنید. رژیمی دارای مقادیر مناسب از ویتامین ـ آ و بتا کاروتن داشته باشید.

اصول کلی آب مروارید

معاینه چشم (با افتالموسکپ ) تشخیص آب مروارید را تأیید می کند. درمان معمولاً شامل عمل جراحی است . در صورتی که بینایی چندان زیاد تحت تأثیر قرار نگرفته باشد، می توان از عینک هایی که بیشترین فایده را داشته باشند بهره جست . در صورتی که بینایی بدتر شود یا آب مروارید باعث التهاب و فشار در چشم شود، عدسی چشم با جراحی برداشته می شود. هم اکنون روش های مختلفی برای بیهوشی ، بستری کردن بیمار، و تصحیح بینایی پس از عمل جراحی وجود دارد. عمل جراحی را می توان با یا بدون بستری کردن بیمار در بیمارستان به انجام رساند. اگر هر دو چشم آب مروارید داشته باشند، معمولاً با هم عمل نمی شوند.

رژیم آب مروارید

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

علائم آب مروارید

تاری دید که ممکن است در نور روشن بدتر باشد. تاری دید ممکن است اول بار وقتی توجه فرد را جلب کند که به هنگام شب در حال رانندگی باشد و به نظر وی برسد که نورها پخش می شوند یا هاله ای دور آنها وجود دارد.

عوامل آب مروارید

سن بالای 60 سال . وجود هر کدام از علل فهرست شده

علل آب مروارید

روند طبیعی پیری . آسیب به چشم . در بیماری های که قند خون بالاست ، مثل دیابت شیرین . التهاب ، مثل اووئیت (التهاب آن قسمت هایی از چشم که عنبیه را می سازد). داروها، به خصوص کورتیزون و مشتقات آن . قرار گرفتن در معرض اشعه ایکس ، امواج میکرو ویو و اشعه مادون قرمز. علل ارثی ، و نیز اثرات سرخجه روی چشم جنینی که مادرش در اوایل حاملگی مبتلا به این بیماری می شود. گالاکتوزمی (بیماری ارثی در شیرخواران که باعث ناتوانی در هضم شیر می شود). عوامل افزایش دهنده خطر سن بالای 60 سال وجود هر کدام از علل فهرست شده

عوارض آب مروارید

از دست دادن بینایی . عوارض پس از عمل جراحی ، از جمله پارگی چشم ، چسبندگی ها، عفونت ، و جدا شدن شبکیه از محل خود