اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
جداشدگی شبکیه‌

جداشدگی شبکیه‌

جداشدگی شبکیه‌ چیست ؟

جداشدگی شبکیه جدا شدن یا پاره شدن شبکیه (بافت گیرنده نور در پشت چشم ) از سایر بافت های چشم . این عارضه در همه سنین و هر دو جنس دیده می شود. جداشدگی شبکیه یک اورژانس است .

جداشدگی شبکیه‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

اغلب با درمان جراحی زودرس با استفاده از اشعه لیزر قابل درمان است .

برای جداشدگی شبکیه‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

قطره های چشمی گشادکننده مردمک . گشاد شدن مردمک فعالیت چشم در طی دوره التیام پس از جراحی را کاهش می دهد. اگر شما نمی توانید خود قطره داخل چشمتان بریزید، برای این منظور از دیگران کمک بگیرید. داروهای آرامبخش به منظور کاهش اضطراب در طی دوره نقاهت توصیه می شود

اگر دچار جداشدگی شبکیه‌ شدم چه کار کنم؟

پس از جراحی در حالت خوابیده به پشت در بستر استراحت کنید و سر را کمی بالاتر از سطح بستر قرار دهید. برای جلوگیری از تشکیل لخته در وریدهای عمقی ، اندام های تحتانی را در طی استراحت مرتباً حرکت دهید. با صلاحدید چشم پزشک فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید.

چه راه هایی برای پیشگیری از جداشدگی شبکیه‌ وجود دارد؟

بیماران در معرض خطر باید به طور منظم مورد معاینه چشم قرار گیرند. اگر بیمار دچار دیابت شیرین یا بیماری های عروقی باشد باید به درمان طبی برای کنترل آنها اقدام نماید.

برای تشخیص جداشدگی شبکیه‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

تشخیص براساس معاینه افتالموسکپی چشم مطرح می گردد. - درمان به موقعیت و شدت جداشدگی بستگی دارد. - در صورت ضربه به چشم استفاده از پوشش محافظ چشم ممکن است لازم باشد. - جراحی جهت برقراری اتصال مجدد شبکیه به بافت های زیرین با استفاده از اشعه های لیزر مخصوص یا سرمادرمانی (با استفاده از درجه حرارت زیر نقطه انجماد) یا با تغییر شکل چشم (گاهی ) انجام می گیرد. دستورهای زیر پس از جراحی توصیه می گردد: - هر دو چشم باید به طور همزمان تا مدتی با پوشش مخصوص بسته شوند. در این مدت برای انجام کارها می توانید از دوستان یا خانواده کمک بگیرید. - پس از برداشت پوشش چشم ها از عینک های دارای شیشه تیره استفاده کنید. - چشم های خود را مالش ندهید. - از دولا شدن اجتناب کنید. - از حالاتی که ممکن است باعث افزایش فشار داخل چشم شوند نظیر یبوست ؛ بلند کردن وزنه سنگین یا سرفه شدید اجتناب کنید.

زمانی که به جداشدگی شبکیه‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی نیاز نیست .

جداشدگی شبکیه‌ چه علائمی دارد؟

علایم زیر معمولاً در یک چشم رخ می دهد، ولی گاهی هر دو چشم درگیرند: جرقه های نورانی در میدان بینایی نقاط شناور در میدان بینایی تاری دید موج دار دیدن تصاویر (گاهی ) از دست دادن تدریجی بینایی . از آنجا که این حالت بسیار آهسته بروز می کند بیمار ممکن است متوجه آن نگردد. عدم وجود درد.

عوامل موثر در درمان جداشدگی شبکیه‌ چیست ؟

اغلب با درمان جراحی زودرس با استفاده از اشعه لیزر قابل درمان است .

چه چیز هایی باعت بروز جداشدگی شبکیه‌ می شوند؟

آسیب چشم (پارگی شبکیه ). استعداد ارثی (احتمالاً). تحلیل رفتن بافتی همراه افزایش سن .

جداشدگی شبکیه‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

بدون درمان ، کوری کامل یا نسبی در چشم مبتلا قابل انتظار است . با درمان تأخیری ، در صورتی که جداشدگی به ناحیه ماکولا (ناحیه مسؤول بینایی دقیق ) گسترش یافته باشد، بینایی دقیق (مرکزی ) بیمار دچار اختلال دایمی می گردد.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری جداشدگی شبکیه‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی