نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
بیماری طب طوطی

بیماری طب طوطی

بیماری طب طوطی چیست ؟

پسیتاکوز (تب طوطی ؛ اورنیتوز) نوعی پنومونی (ذات الریه ) عفونی منتقله از پرندگان

بیماری طب طوطی چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً با تشخیص و درمان زودرس در عرض 14-7 روز بهبود می یابد. بدون درمان تب 3-2 هفته باقی مانده و سپس به آهستگی شروع به کاهش می کند.

برای بیماری طب طوطی چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

تتراسیکلین (نوعی آنتی بیوتیک ) به مدت حداقل ده روز برای کنترل تب و سایر علایم تجویز می شود. در صورتی که سرفه همراه خلط باشد از داروهای ضد سرفه نباید استفاده شود زیرا در این شرایط سرفه اثر سودمندی در تخلیه ترشحات ریوی دارد. اگر سرفه بدون خلط و دردناک باشد، می توان از داروهای ضد سرفه استفاده کرد. برای درد خفیف ، استفاده از داروهای بدون نسخه ، نظیر آسپیرین یا استامینوفن توصیه می شود.

اگر دچار بیماری طب طوطی شدم چه کار کنم؟

استراحت در بستر حداقل تا 48 ساعت پس از رفع تب ، درد و کوتاهی نفس ضروری است . پس از آن به تدریج فعالیت های طبیعی خود را از سر بگیرید. خستگی و ضعف ممکن است برای مدت طولانی باقی بماند، بنابراین نباید انتظار داشت که توان بیمار به سرعت به حالت عادی بازگردد.

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری طب طوطی وجود دارد؟

از غبار حاوی پر یا فضولات قفس پرندگان دوری کنید. از نگهداری پرندگان بیمار خودداری کنید. پرندگان گروه پسیتاسین که از کشورهای دیگر وارد شده اند باید به مدت 45 روز با غذای آغشته با کلراتتراسیکلین درمان شوند. این کار میکروب ها را از خون و مدفوع پرنده حذف می کند.

برای تشخیص بیماری طب طوطی چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

تشخیص بر اساس علایم بیمار و بابقه تماس با پرندگان مطرح می گردد. برای تأیید تشخیص نمونه خون یا خلط بیمار در بدن موش ، تخم مرغ یا بافت کشنده داده می شود و با به دست آمدن میکروب از کشت تشخیص تأیید می گردد. - آزمایش های خون و کشت خلط نیز کمک کننده است . - رادیوگرافی ریه - درمان شامل درمان دارویی (گاهی درمان وریدی ) و مراقبت های حمایتی از جهت علایم بیمار می باشد. - برای جلوگیری از انتقال بیماری به دیگران از طریق سرفه و خلط بیمار باید بیمار حدا از دیگران مراقبت شود. - برای مرطوب کردن هوا و در نتیجه رقیق تر شدن ترشحات ریوی از یک دستگاه مرطوب کننده و اولرتاسونیک با بخار سرد استفاده کنید. درون سدتگاه تنها آب خالص بریزید و از ریختن دارو درون آن خودداری کنید. دستگاه را هر روز تمیز کنید. - از یک بالشتک گرم کننده یا کمپرس گرم و مرطوب بر روی قفسه سینه برای تخفیف درد استفاده کنید. - ار استعمال دخانیات خودداری کنید.

زمانی که به بیماری طب طوطی مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی نیاز نیست . مصرف مایعات را تا حداقل یک لیوان در ساعت افزایش دهید. این کار به رقیق تر شدن ترشحات ریوی و در نتیجه آسانتر شدن آنها با سرفه کمک کند.

بیماری طب طوطی چه علائمی دارد؟

تب و لرز احساس ناخوشی عمومی بی اشتهایی سرفه بدون خلط که بسمت سرفه با خلط گاهگاهی با رنگ غیرطبیعی پیشرفت می کند. کوتاهی نفس

عوامل موثر در درمان بیماری طب طوطی چیست ؟

معمولاً با تشخیص و درمان زودرس در عرض 14-7 روز بهبود می یابد. بدون درمان تب 3-2 هفته باقی مانده و سپس به آهستگی شروع به کاهش می کند.

چه چیز هایی باعت بروز بیماری طب طوطی می شوند؟

عفونت ناشی از میکروب کلامیدیا پسیتاسی موجود میکروسکوپی کلامیدیا نه باکتری است نه ویروس نه قارچ ولی آنتی بیوتیک ها قادر به از بین بردن آن هستند. پسیتاکوز در پرندگان گونه پسیتاسین (طوطی ها، قناری ها و برخی مرغان دریایی دیده می شود. میکروب ها از طریق استنشاق هوای حاوی این میکروب یا آسیب پوستی ناشی از نوک زدن یا گاز گرفتن پرنده مبتلا به انسان منتقل می شود. دوره نهفتگی بیماری پس از تمای با میکروب 3-1 هفته است .

بیماری طب طوطی در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

پنومونی ] ذات الریه [ شدید یا کشنده

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری بیماری طب طوطی به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی