نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
گزمای خشک‌

گزمای خشک‌

گزمای خشک‌ چیست ؟

خارش زمستانی عبارت است از پوست بسیار خشک که ترک می خورد؛ شکاف بر می دارد و ملتهب می شود. این اختلال در زمستان شایع است . مسری نیست . می تواند در پوست هر جای بدن ظاهر شود ولی در اندام های تحتانی شایع تر است .

گزمای خشک‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً با درمان علاج پذیر است . عود بیماری شایع است مگر اینکه شرایط محیطی کنترل گردد.

برای گزمای خشک‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای ناراحتی خفیف می توانید از نرم کننده های پوستی بدون نیاز به نسخه مثل روغن معدنی ، کرم سرد، لاک هایدرین یا اوسرین استفاده کنید. برای ناراحتی شدید ممکن است کرم های کورتیزونی موضعی توصیه شوند.

اگر دچار گزمای خشک‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیتی وجود ندارد. از مواجهه طولانی مدت با محیط خشک خودداری کنید.

چه راه هایی برای پیشگیری از گزمای خشک‌ وجود دارد؟

از دست رفتن آب از طریق پوست را کاهش دهید: تعداد و طول مدت حمام کردن یا دوش گرفتن را کاهش دهید؛ از آب سرد استفاده کنید. درمصرف صابون صرفه جویی کنید. پوست را به جای مالیدن با نوازش خشک کنید. قبل از ملتهب شدن پوست نواحی خشک ، از نرم کننده های پوست (لاک ـ هایدرین ، اوسرین و غیره ) برای پوست خشک استفاده کنید. در اتاق های حاوی هوای بسیار خشک از مرطوب کننده های اولتراسونیک استفاده کنید. مرطوب کننده را هر روز تمیز کنید.

برای تشخیص گزمای خشک‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

معمولاً آزمون های تشخیصی لازم نیستند. مهم ترین جنبه درمان ، هیدراتاسیون (مرطوب کردن ) و نرم کردن پوست است . از نرم کننده ها استفاده کنید. هر روز از کرم دست ، 8-4 بار بر روی دست ها و 2 بار در تنه و اندام ها استفاده کنید. درصورت امکان بلافاصله پس از حمام کردن و درحالی که پوست مرطوب است آن را به کار برید تا رطوبت اضافی قبل از تبخیر شدن به دام افتد. از مصرف صابون های پاک کننده خودداری کنید و در دوش گرفتن و حمام کردن ، از آب داغ استفاده نکنید. وجود روغن در آب حمام می تواند کمک کننده باشد. مرطوب کننده اتاق خواب یا مرطوب کننده مرکزی منزل ، کمک کننده است .

زمانی که به گزمای خشک‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم غذای خاصی ندارد.

گزمای خشک‌ چه علائمی دارد؟

ضایعاتی با مشحصات زیر: پلاک هایی (لکه هایی با برآمدگی صاف ) گرد به 5-2 سانتیمتر هستند. پلاک ها گاهی مثل صفحات صافی روی یکدیگر انباشته می شوند. آنها معمولاً لبه های بسیار واضحی دارند. پلاک ها باعث خارش و سوزش می گردند. قرمزی در ترک ها و شکاف هایی که سطح پلاک را قطع می کنند، بارزتر است . پلاک ها معمولاً نم پس نمی دهند و پوسته پوسته نمی شوند.

عوامل موثر در درمان گزمای خشک‌ چیست ؟

معمولاً با درمان علاج پذیر است . عود بیماری شایع است مگر اینکه شرایط محیطی کنترل گردد.

چه چیز هایی باعت بروز گزمای خشک‌ می شوند؟

ناکافی بودن چربی روی سطح پوست که اجازه می دهد آب از طریق پوست تبخیر شود. سلول های پوست چنان کوچک می شوند که جزایر سلولی شروع به جداشدن می کنند و باعث ایجاد ترک و شکاف می گردند. چربی پوست با سالخوردگی ، حمام کردن بیش از حد و مالیدن بیش از حد پوست کاهش می یابد.

گزمای خشک‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

عفونت باکتریایی ثانویه در ناحیه مبتلا

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری گزمای خشک‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی