اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
میخچه یا پینه‌

میخچه یا پینه‌

میخچه یا پینه‌ چیست ؟

میخچه یا پینه عبارت است از ضخیم شدگی یا برجستگی لایه های خارجی پوست ، که معمولاً روی نواحی استخوانی مثل مفاصل انگشتان پا به وجود می آید. پینه عبارت است از ضخیم شدگی بدون درد پوست که در اثر فشار یا تحریک مداوم به وجود می آید. میخچه مفاصل انگشتان پا و پوست بین انگشتان پا را درگیر می کند در حالی که پینه می تواند در هر نقطه ای از بدن به وجود آید، به خصوص دست ها، پاها یا زانوها، که مرتباً تحت فشار یا تحریک هستند.

میخچه یا پینه‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

اگر علت زمینه ساز شناسایی و حذف شود معمولاً قابل معالجه است . البته باید سه هفته به آن فرصت داد. اگر علت زمینه ساز حذف نشود، عود ضایعه حتی در صورت درمان محتمل است .

برای میخچه یا پینه‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

پس از تراشیدن لایه های فوقانی میخچه یک یا دو بار در روز، روی آن پماد 5% یا 10% سالیسیلیک بمالید. سپس آن را با چسب بپوشانید. ندرتاً از تزریق کورتیزون در میخچه یا پینه برای مهار یا درد استفاده می شود.

اگر دچار میخچه یا پینه‌ شدم چه کار کنم؟

فعالیت های عادی خود را با رو به بهبود گذاشتن علایم از سر گیرید.

چه راه هایی برای پیشگیری از میخچه یا پینه‌ وجود دارد؟

از پوشیدن کفش هایی که پا را می زنند خودداری کنید. از فعالیت هایی که باعث وارد آمدن فشار مداوم به نواحی خاص پوست می شوند خودداری کنید. در صورت امکان ، از وسایل حفاظت کننده مثل دستکش یا زانوبند استفاده کنید.

برای تشخیص میخچه یا پینه‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

منشا وارد آمدن فشار را در صورت امکان حذف کنید. کفش هایی که پا را می زنند را دور اندازید. از بالشتک های مخصوص میخچه یا پینه برای کاهش فشار وارده به ناحیه درگیر استفاده کنید. ناحیه ضخیم شده پوست را با سنگ پا مالش دهید تا تدریجاً پاک شود. از تیغ برای برداشتن آن استفاده نکنید. قبل از مالیدن سنگ پا، ناحیه مربوطه را در آب گرم خیس کنید تا نرم شود. جراحی ندرتاً انجام می شود. با جراحی ، علت زمینه ساز برطرف نمی شود، و تشکیل جوشگاه در محل زخم جراحی با درد همراه است و ممکن است روند التیام را نیز دچار مشکل سازد.

زمانی که به میخچه یا پینه‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

میخچه یا پینه‌ چه علائمی دارد؟

میخچه : یک برجستگی کوچک و دردناک روی کناره یا روی مفصل انگشت پا. میخچه معمولاً 10-3 میلی متر قطر و هسته ای سفت دارد. پینه : یک ناحیه ناصاف و ضخیم شده پوست که به دنبال فشار یا تحریک مداوم به وجود آمده باشد.

عوامل موثر در درمان میخچه یا پینه‌ چیست ؟

اگر علت زمینه ساز شناسایی و حذف شود معمولاً قابل معالجه است . البته باید سه هفته به آن فرصت داد. اگر علت زمینه ساز حذف نشود، عود ضایعه حتی در صورت درمان محتمل است .

چه چیز هایی باعت بروز میخچه یا پینه‌ می شوند؟

میخچه و پینه برای محافظت پوست در برابر آسیب ناشی از تحریک مداوم (اصطکاک یا فشرده شدن ) به وجود می آیند. فشار باعث می شود سلول های ناحیه تحت فشار با سرعت بیشتری تکثیر یابند و رشد کنند، که این امر باعث به وجود آمدن رشد خارج از اندازه بافت به صورت برجستگی می شود.

میخچه یا پینه‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

کمر درد، زانو درد، درد مفصل ران ، یا درد مچ پا در اثر غیرطبیعی راه رفتن فرد به علت درد یا ناراحتی شدید ناشی از فشار آمدن به ضایعه .

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری میخچه یا پینه‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی