نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
فولیکولیت باکتریایی‌

فولیکولیت باکتریایی‌

فولیکولیت باکتریایی‌ چیست ؟

فولیکولیت باکتریایی عبارت است از یک عفونت باکتریایی سطحی یا عمقی فولیکول های (پیازچه های ) موی پوست . این بیماری مسری است و می تواند هر کجا از پوست بدن را درگیر سازد، اما معمولاً در نواحی بدون پوشش مثل بازوها، پاها، و ناحیه ریش صورت رخ می دهد.

فولیکولیت باکتریایی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

بدون درمان ، جوش های چرکی در عرض 7 روز خوب می شوند، اما ممکن است در همین حین جوش های چرکی جدیدی ظاهر شوند یا ضایعاتی مثل کورک و عفونت های عمقی پوست پدید آیند. با درمان ، طول دوره عفونت کوتاه تر می شود. بهبود عفونت تا پیش از 2 هفته قاعدتاً باید تکمیل شود. عود عفونت شایع است

برای فولیکولیت باکتریایی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

اگر تنها چند جوش چرکی وجود دارد، می توان از آنتی بیوتیک های موضعی مثل باسیتراسین ، میسیتراسین ، یا نئومایسین استفاده نمود. آنتی بیوتیک را به مقدار کم و با ملایمت روی نواحی درگیر 4-3 بار در روز ماساژ دهید. آنتی بیوتیک باید تنها به مقداری استفاده شود که روی ناحیه را بپوشاند؛ مالیدن مقدار زیادتری از آن کمکی نمی کند. اگر تعداد جوش های چرکی زیاد باشد، امکان دارد آنتی بیوتیک تزریقی یا خوراکی مثل اریترومایسین یا داکسی سیکلین تجویز شود.

اگر دچار فولیکولیت باکتریایی‌ شدم چه کار کنم؟

با رو به بهبود گذاشتن علایم فعالیت های عادی خود را از سر گیرید.

چه راه هایی برای پیشگیری از فولیکولیت باکتریایی‌ وجود دارد؟

پوست خود را تمیز نگاه دارید. پوست را دو بار در روز با یک صابون ضدباکتری مالش دهید و بشویید. از حوله جداگانه جهت خشک کردن دست یا حمام استفاده کنید. از قرار گرفتن در محیط های گرم و مرطوب که رشد باکتری را تسهیل می کنند خودداری کنید.

برای تشخیص فولیکولیت باکتریایی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

تشخیص معمولاً بر مبنای وجود جوش های چرکی روی پوست داده می شود؛ البته ممکن است مایع چرکی موجود در جوش کشت داده شود. درمان شامل مراقبت حمایتی از پوست و مالیدن دارو است . جوش چرکی را با ناخن تخلیه نکنید. با این کار ممکن است باکتری هایی که باعث بروز آن می شوند در زیر ناخن ها جمع شوند و عفونت به نقاط دیگر پوست گسترش یابد. برای رفع خارش و تسریع بهبودی از کمپرس آب گرم استفاده کنید. ناحیه جوش را با صابون ضدباکتری تمیز کنید. روی پوست خود از ترکیبات روغنی استفاده نکنید. اگر صورت خود را با تیغ می تراشید، تیغ را هر روز عوض کنید. اگر جوش ها روی پوست سر ظاهر شده اند، سر خود را روزانه شامپو کنید.

زمانی که به فولیکولیت باکتریایی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

فولیکولیت باکتریایی‌ چه علائمی دارد؟

پوستول (جوش چرکی ) با خصوصیات زیر: این جوش های چرکی به رنگ زرد ـ سفید هستند و اطراف آنها حاشیه قرمز باریکی وجود دارد. اندازه آنها 2-1 میلی متر است ؛ تعداد آنها ممکن است کم یا زیاد باشد. از این جوش های چرکی ، چرک آغشته به خون که از سلول های مرده تشکیل شده است خارج می شود. از وسط بعضی از این جوش های چرکی مو بیرون زده است ؛ اما بعضی دیگر ممکن است نزدیک به پیازچه مو باشند.

عوامل موثر در درمان فولیکولیت باکتریایی‌ چیست ؟

بدون درمان ، جوش های چرکی در عرض 7 روز خوب می شوند، اما ممکن است در همین حین جوش های چرکی جدیدی ظاهر شوند یا ضایعاتی مثل کورک و عفونت های عمقی پوست پدید آیند. با درمان ، طول دوره عفونت کوتاه تر می شود. بهبود عفونت تا پیش از 2 هفته قاعدتاً باید تکمیل شود. عود عفونت شایع است

چه چیز هایی باعت بروز فولیکولیت باکتریایی‌ می شوند؟

عفونت پیازچه های مو توسط باکتری های استافیلوکک ، معمولاً پس از آسیب خفیف به پوست . عفونت از راه ناخن ها به سایر نواحی بدن گسترش می یابد و منشأ آن غالباً استافیلوکک های موجود در بینی است . عفونت با باکتری های پسودوموناس پس از خوابیدن در وان آب داغ یا چشمه آلوده . این نوع عفونت ندرتاً رخ می دهد اما بروز آن رو به افزایش گذاشته است .

فولیکولیت باکتریایی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

عفونت ممکن است وارد جریان خون شود و به سایر نقاط بدن گسترش یابد.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری فولیکولیت باکتریایی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی