اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
کراتوزیس پیلاریس‌

کراتوزیس پیلاریس‌

کراتوزیس پیلاریس‌ چیست ؟

کراتوزیس پیلاریس یک اختلال پوستی شایع که در آن منفد فولیکول های مو با توپی های سخت پر می شود. این بیماری مسری نیست . مناطق درگیر عبارتند از پوست پشت بازوها، قدام ران یا باسن . این عارضه بیشتر کودکان و جوانان را مبتلا می سازد.

کراتوزیس پیلاریس‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

کراتوزیس پیلاریس یک مشکل پوستی مزمن و بی خطر بدون علاج دایمی است . پاپول ها ممکن است در طی چند هفته بروز کرده و برطرف گردند. همه پاپول ها به تدریج تا سن 30 سالگی ناپدید می شوند.

برای کراتوزیس پیلاریس‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

معمولاً در این اختلال به درمان دارویی نیازی نیست .

اگر دچار کراتوزیس پیلاریس‌ شدم چه کار کنم؟

بدون محدودیت .

چه راه هایی برای پیشگیری از کراتوزیس پیلاریس‌ وجود دارد؟

در حال حاضر امکان پیشگیری از آن وجود ندارد.

برای تشخیص کراتوزیس پیلاریس‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

از خیساندن طولانی محل درگیر در وان حمام استفاده کنید. از صابون های ملایم و غیرمعطر استفاده کنید. با یک برس به آرامی محل درگیر را مالش دهید تا توپی ها تجمع یافته در فولیکول ها به صورت موقت برطرف گردند. پمادها یا کرم های نرم کننده 7-6 بار در روز در محل مبتلا بمالید. مناسب ترین زمان استفاده از آنها بلافاصله پس از حمام گرفتن است چرا که در این زمان استفاده از این کرم ها یا پمادها به حفظ رطوبت پوست کمک می کند.

زمانی که به کراتوزیس پیلاریس‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاص نیاز نیست .

کراتوزیس پیلاریس‌ چه علائمی دارد؟

پاپول ها (توده های برجسته کوچک ) با خصوصیات زیر: پاپول های کوچک ، سفت و سفید و در لمس احساس شبیه لمس سنباده را ایجاد می کنند. پاپول ها به صورت گروهی بروز کرده و هر یک از آنها اندازه ای حدود یک میلی متر دارد. پاپول ها در محل منافذ فولیکول های مو تشکیل شده و با ناخن قابل کنده شدن هستند. هنگامی که این پاپول ها کنده می شوند معمولاً یک موی پیچیده شده در داخل یک ماده سفید نسبتاً سفت درون آن مشاهده می شود. این پاپول ها خارش یا سوزش ندارند.

عوامل موثر در درمان کراتوزیس پیلاریس‌ چیست ؟

کراتوزیس پیلاریس یک مشکل پوستی مزمن و بی خطر بدون علاج دایمی است . پاپول ها ممکن است در طی چند هفته بروز کرده و برطرف گردند. همه پاپول ها به تدریج تا سن 30 سالگی ناپدید می شوند.

چه چیز هایی باعت بروز کراتوزیس پیلاریس‌ می شوند؟

علت این عارضه ناشناخته است ولی ممکن است اختلال ارثی باشد. این اختلال به طور شایع همراه درماتیت آلرژیک و انواع مختلفی از ایکتیوز ـ که هر دو دارای ارتباط توارثی قوی هستند ـ بروز می کند. ضایعاتی مشابه (و گاهی کاملاً همانند) با کراتوزیس پیلاریس در افراد دچار کمبود ویتامین ـ آ بروز می کند.

کراتوزیس پیلاریس‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

عفونت ثانویه پاپول ها.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری کراتوزیس پیلاریس‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی