اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
درماتیت آتوپیک‌

درماتیت آتوپیک‌

درماتیت آتوپیک‌ چیست ؟

درماتیت آتوپیک عبارت است از یک بیماری التهابی مزمن پوست که غالباً با سایر بیماری های آلرژیک مثل آسم یا تب یونجه که دستگاه تنفسی را درگیر می کنند همراه است .

درماتیت آتوپیک‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

غیرقابل پیش بینی است . بیماری ممکن است در تمام طول زندگی دوره هایی از شعله ور شدن و فروکش کردن را داشته باشد.

برای درماتیت آتوپیک‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای رفع خارش خفیف ، از استروییدهای مالیدنی یا محصولات قطران استفاده کنید. در صورت وجود خارش شدید ممکن است داروهای زیر برای شما تجویز شوند: ـ استروییدهای مالیدنی قوی تر ـ داروهای کورتیزونی به صورت خوراکی (ندرتاً و تنها برای دوره ای کوتاه ) ـ آنتی هیستامین ها یا آرام بخش های خفیف ـ پماد نرم کننده پوست دست ـ گاهی آنتی بیوتیک برای مبارزه با عفونت های ثانویه

اگر دچار درماتیت آتوپیک‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیتی غیر از این که بدن باید خنک نگه داشته شود وجود ندارد. از بودن طولانی مدت در محیط گرم خودداری کنید.

چه راه هایی برای پیشگیری از درماتیت آتوپیک‌ وجود دارد؟

حتی الامکان استرس را کم کنید. از برخورد با موادی که باعث تحریک پوست می شوند خودداری کنید (پشم ، عطریات ، نرم کننده های لباس ، صابون های تند،...). سعی کنید تعریق هر چه کمتر باشد. حمام با آب ولرم بگیرید نه با آب داغ روی پوست مرتباً کرم های نرم کننده بمالید.

برای تشخیص درماتیت آتوپیک‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

تشخیص معمولاً با دیدن ضایعات داده می شود. - درمان مؤثر مشتمل است بر حذف آلرژن ها از محیط ، اجتناب از مواد تحریک کننده و سایر عوامل مساعدکننده بیماری ، و رفع خارش و التهاب - در صورت وجود ضایعات کروت بسته و تراوش کننده مایع ، روی ضایعات حوله یا پارچه آب سرد بگذارید. این کار باعث کاهش خارش و پاک شدن کروت ها می شود. - در صورتی که وان را از آب پر می کنید و حمامی می گیرید، از آب ولرم همراه با مواد پاک کننده غیر از صابون استفاده کنید. - لباس نخی غیرچسبان بپوشید (از پوشیدن لباس های پشمی و دوخته شده از پارچه های مصنوعی خودداری کنید). - از مواد نرم کننده پارچه و آنتی استاتیک به هنگام شستشوی لباس استفاده نکنید. - پس از حمام گرفتن ، از وازلین یا پمادهای با پایه لانولین که حاوی آلفا هیدروکسی هستند استفاده کنید. - حتی الامکان استرس زندگی را کم کنید.

زمانی که به درماتیت آتوپیک‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

اگر شک به آلرژی غذایی وجود دارد، گرفتن رژیم آلرژی ممکن است ضروری باشد.

درماتیت آتوپیک‌ چه علائمی دارد؟

بثورات خارش دار در قسمت های از پوست که گرما و رطوبت را در خود نگاه می دارند مثل چین های آرنج ، زانو، گردن ، صورت ، دست ها، پاها، کشاله ران ، ناحیه تناسلی ، و اطراف مقعد در نواحی متأثر از بیماری ، پوست خشک و ضخیم می شود. خارش بدون کنترل (غالباً ناآگاهانه ) خستگی مزمن به علت کمبود خواب ناشی از خارش شدید

عوامل موثر در درمان درماتیت آتوپیک‌ چیست ؟

غیرقابل پیش بینی است . بیماری ممکن است در تمام طول زندگی دوره هایی از شعله ور شدن و فروکش کردن را داشته باشد.

چه چیز هایی باعت بروز درماتیت آتوپیک‌ می شوند؟

ناشناخته هستند، اما این بیماری احتمالاً ارثی و مرتبط با فعال شدن بیش از اندازه دستگاه ایمنی است .

درماتیت آتوپیک‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

عفونت باکتریایی ثانویه در نواحی متأثر از بیماری افزایش حساسیت به واکنش های نامطلوب دارویی کاهش مقاومت به عفونت های قارچی و ویروسی ماندن جای ضایعه در اثر خارش احتمال بروز آب مروارید در کسانی که درماتیت آتوپیک دارند بیشتر است . عفونت های هرپس سیمپلکس (ویروس تب خال ) در کسانی که درماتیت آتوپیک دارند شدیدتر است .

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری درماتیت آتوپیک‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی