نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
سوختگی‌ها

سوختگی‌ها

سوختگی‌ها چیست ؟

سوختگی ها عبارت است از آسیب به پوست و گاهی سایر اعضا در اثر تماس با گرما، اشعه ، الکتریسیته ، یا مواد شیمیایی . خطر آسیب در شیرخواران و خردسالان از همه بیشتر است .

سوختگی‌ها چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

اغلب افراد در صورتی که وسعت سوختگی (از جمله نوع درجه 3 آن ) کمتر از 50% کل سطح بدن باشد، بهبود می یابند. در سوختگی های خفیف ، پوست معمولاً در عرض 3-1 هفته خود به خود ترمیم می شود.

برای سوختگی‌ها چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای درمان سوختگی های خفیف ، می توانید از پمادهای آنتی بیوتیکی ، پمادهای بی حس کننده ، و آسپیرین استفاده کنید. برای درمان سوختگی های شدید، ممکن است داروهای قوی ضد درد، آنتی بیوتیک ها و واکسن یادآوری کزاز لازم باشد.

اگر دچار سوختگی‌ها شدم چه کار کنم؟

بستگی به محل و وسعت سوختگی دارد. زودتر به راه انداختن بیماری که دچار سوختگی شده است یکی از نکات مهم در روند بهبودی بیمار پس از آغاز درمان است .

چه راه هایی برای پیشگیری از سوختگی‌ها وجود دارد؟

در بیرون از خانه از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید. خانه خود را از نظر آتش سوزی ایمن کنید. آژیر مخصوص دود در خانه نصب کنید، برای خروج اضطراری تمهیدات لازم را بیاندیشید، و به طور منظم مقابله با آتش سوزی را تمرین کنید. در نزدیکی آتش یا اشعه ، لباس و وسایل حفاظتی مخصوص بپوشید و نکات ایمنی را به دقت رعایت کنید. از دست زدن به سیم های برق لخت جداً خودداری کنید. به فرزندانتان نکات ایمنی را در رابطه با استفاده از کبریت ، آتش ، پریز برق ، سیم برق ، و اجاق گاز و اجاق های الکتریکی ، بیاموزید. از سیم سیاری که یک پریز در یک سمت و یک جای لامپ در سمت دیگر دارد استفاده نکرده ، آن را دور بیندازید، زیرا خطرناک است . اگر فرزند خردسال دارید، روی پریزهای برق بی استفاده درپوش حفاظتی بگذارید و سیم هایی که قسمتی از پوشش آنها رفته است را تعویض کنید.

برای تشخیص سوختگی‌ها چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

اطمینان حاصل کنید که واکسیناسیون کزاز شما به روز باشد، زیرا سوختگی ها یکی از شایعترین علل عفونت ها، از جمله کزاز هستند. - درمان بسته به عمق و وسعت نواحی دچار سوختگی متفاوت است . در مورد سوختگی های خفیف : ـ روی نواحی سوختگی درجه 1 پماد سوختگی بمالید. ـ نواحی کوچک دچار سوختگی درجه 2 یا 3 را به مدت ده دقیقه در آب سرد فرو ببرید تا درد و تورم کاهش یابد. ـ ناحیه دچار سوختگی را تمیز نگاه دارید. روزانه یک بار ناحیه سوخته را در وان آب ولرم قرار دهید یا روی آن کمپرس آب ولرم قرار دهید. ضمناً می توانید دو قاشق غذاخوری ماده پاک کننده به صورت پودر را به وان آب اضافه کنید تا نواحی دلمه بسته را پاک کنید. برای کمپرس فقط از آب استفاده کنید. ـ در صورت امکان ، ناحیه سوخته را بالاتر از سایر نقاط بدن قرار دهید. ـ می توانید از پانسمان های مخصوص روی ناحیه سوخته استفاده نمایید. - بستری کردن تمام موارد سوختگی درجه 3 وسیع و بعضی موارد سوختگی درجه 2. برای موارد وخیم ، مراکز مخصوص سوانح و سوختگی وجود دارد. - جراحی برای پیوند پوست روی سوختگی های درجه 3

زمانی که به سوختگی‌ها مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

برای سوختگی های خفیف رژیم خاصی توصیه نمی شود. در مورد سوختگی های شدید، امکان دارد تغذیه وریدی ضروری باشد.

سوختگی‌ها چه علائمی دارد؟

سوختگی ها سه نوع هستند: سوختگی های درجه 1 محدود به لایه فوقانی پوست هستند. این نوع سوختگی ها باعث قرمزی ، درد به هنگام لمس ، درد، تورم و تب خفیف می شوند. در سوختگی های درجه 2، لایه های عمقی تر پوست تحت تأثیر قرار می گیرند. علایم شدیدتر هستند و معمولاً شامل تاول نیز می شوند. در سوختگی های درجه 3، تمام لایه های پوست تحت تأثیر قرار می گیرند. پوست سفید (به نظر پخته شده می رسد)، و ممکن است هیچ دردی در مراحل اولیه وجود نداشته باشد.

عوامل موثر در درمان سوختگی‌ها چیست ؟

اغلب افراد در صورتی که وسعت سوختگی (از جمله نوع درجه 3 آن ) کمتر از 50% کل سطح بدن باشد، بهبود می یابند. در سوختگی های خفیف ، پوست معمولاً در عرض 3-1 هفته خود به خود ترمیم می شود.

چه چیز هایی باعت بروز سوختگی‌ها می شوند؟

افزایش درجه حرارت پوست ناشی از منابع حرارتی مثل آتش ، بخار، یا الکتریسیته . شعله های باز و مایعات داغ شایعترین علل هستند. آسیب بافتی ناشی از مواد شیمیایی یا اشعه ، از جمله اشعه خورشید آسیب ناشی از رعد و برق ممکن است باعث سوختگی های درونی شود بدون اینکه در روی پوست ضایعات زیادی دیده شود.

سوختگی‌ها در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

شوک به علت از دست دادن مایعات و الکترولیت ها (سوختگی های شدید) اختلال بینایی در صورت آسیب به چشم ها عفونت در ناحیه سوختگی ذات الریه تشکیل جوشگاه دایمی کزاز و سایر عفونت ها

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری سوختگی‌ها به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی