نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
زگیل (وروکا ولگاریس‌)

زگیل (وروکا ولگاریس‌)

زگیل (وروکا ولگاریس‌) چیست ؟

زگیل عبارت است از تومورهایی خوش خیم در اثر یک ویروس در لایه خارجی پوست . زگیل ها سرطانی نیستند. دارای سرایت خفیفی از فرد به فرد و از ناحیه به ناحیه در یک فرد هستند. می توانند در هر نقطه از پوست ظاهر شوند ولی بیشتر روی انگشتان دست ، دست ها و بازوها ظاهر می گردند. در سنین 3-1 سال شایع تر هستند ولی در هر سنی ممکن است رخ دهند.

زگیل (وروکا ولگاریس‌) چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

بسیاری از زگیل ها در عرض یک ماه خود به خود از بین می روند. بدون درمان زگیل های باقی مانده ظرف 3-2 سال محو می شوند.

برای زگیل (وروکا ولگاریس‌) چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای موضعی مثل اسید سالیسیلیک خفیف ممکن است برای تخریب زگیل ها تجویز شوند. در این صورت از دستورالعمل های روی بسته بندی آنها پیروی کنید. ممکن است برای کمک به درمان زگیل ها، ترتینوئین (اسید رتینوئیک ) یا بنزوئیل پراکساید تجویز گردند.

اگر دچار زگیل (وروکا ولگاریس‌) شدم چه کار کنم؟

محدودیتی وجود ندارد.

چه راه هایی برای پیشگیری از زگیل (وروکا ولگاریس‌) وجود دارد؟

برای جلوگیری از گسترش زگیل ها، آنها را نخراشید. زگیل ها با برش ها و خراش های کوچک به راحتی گسترش می یابند. کفش هایی بپوشید که مناسب اندازه پا باشند.

برای تشخیص زگیل (وروکا ولگاریس‌) چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

سرمادرمانی (یخ زدن سلول ها برای تخریب آنها). این اقدام در مطب انجام می گیرد و به بیهوشی نیاز ندارد و باعث خونریزی نمی گردد. ممکن است در حین عمل یخ زدن اندکی درد و آزار ایجاد گردد و درد ممکن است پس از گرم شدن مجدد، اندکی زیاد شود. گاهی برای تخریب زگیل ها 5-2 بار درمان در هفته لازم است . جراحی الکتریکی (استفاده از گرما برای تخریب سلول ها). این درمان می تواند در یک بار ویزیت در مطب انجام پذیرد ولی بهبودی مدت بیشتری طول می کشد و عفونت های باکتریای ثانویه و ایجاد جوشگاه شایع تر است . در صورتی که تحت جراحی الکتریکی قرار بگیرید، در محل درمان تاولی (گاهی همراه با خون ) ایجاد خواهد شد.سقف تاول بدون درمان اضافی ظرف 14-10 روز باز می شود. یا جوشگاه کمی باقی خواهد ماند یا اصلاً دچار جوشگاه نمی شوید. شست وشو و استفاده از مواد آرایشی یا زیبایی را مطابق معمول انجام دهید. اگر لباس تاول را تحریک می کند، آن را با یک بانداژ چسبان کوچک بپوشانید. اگر تاول باز شود، مایع ممکن است دارای ویروس فعال باشد و به سایر نواحی گسترش یابد. ناحیه را با آب داغ و صابون بشویید؛ خشک کنید و بپوشانید. در مورد زگیل های کف پا، پوشش یا بالشتکی در کفش قرار دهید تا راه رفتن راحت شود.

زمانی که به زگیل (وروکا ولگاریس‌) مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی خاصی ندارد.

زگیل (وروکا ولگاریس‌) چه علائمی دارد؟

یک برآمدگی کوچک روی پوست با مشخصات زیر: زگیل ها با اندازه کوچک (3-1 میلی متر) شروع و بزرگتر می شوند. زگیل ها سطحی خشن و حدودی کاملاً واضح دارند. معمولاً رنگی مشابه پوست دارند ولی گاهی تیره تر هستند. زگیل ها غالباً به صورت خوشه هایی اطراف یک «زگیل مادر» ظاهر می شوند. با برش سطح زگیل می بینید که نقطه های سیاه کوچک یا نقطه های خونریزی دهنده است . زگیل ها درد و خارش ندارند. بعضی زگیل ها در کف پا ظاهر می شوند.

عوامل موثر در درمان زگیل (وروکا ولگاریس‌) چیست ؟

بسیاری از زگیل ها در عرض یک ماه خود به خود از بین می روند. بدون درمان زگیل های باقی مانده ظرف 3-2 سال محو می شوند.

چه چیز هایی باعت بروز زگیل (وروکا ولگاریس‌) می شوند؟

تهاجم ویروس پاپیلوما به لایه خارجی پوست (اپیدرم ). ویروس برخی سلول ها را تحریک می کند تا سریع تر از حد طبیعی رشد کنند. زگیل ها بسیار شایع هستند. تا بزرگسالی ، 90% افراد دارای آنتی بادی بر ضد ویروس خواهند شد که نشانگر سابقه یک بار عفونت زگیلی است .

زگیل (وروکا ولگاریس‌) در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

گسترش به سایر اعضای بدن عفونت ثانویه یک زگیل عود زگیل ها پس از درمان

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری زگیل (وروکا ولگاریس‌) به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی