نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
خال های پوستی دیسپلاستیک‌

خال های پوستی دیسپلاستیک‌

خال های پوستی دیسپلاستیک‌ چیست ؟

خال های پوستی دیسپلاستیک خال های ضایعات پوستی هستند که اغلب رشد آنها در کودکی آغاز شده (گاهی مادرزادی هستند) و تا اوایل بزرگسالی معمولاً برروی پوست ظاهر شده اند. شایع ترین انواع خال عبارتند از کک ومک و خال معمولی . خال های دیسپلاستیک نوعی خال پوستی هستند که ممکن است حتی پس از 35 سالگی ظاهر شوند. اعتقاد بر این است که این خال های دیگر زمینه ساز ملانوم (نوعی سرطانی پوستی خطرناک ) هستند. اصطلاح «نشانگان خال های دیسپلاستیک » به حالتی اطلاق می شود که خال های دیسپلاستیک متعدد و ملانوم حداقل در دو نفر از اعضای درجه اول خانواده وجود داشته باشد.

خال های پوستی دیسپلاستیک‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

در صورت تشخیص و درمان زودرس ، سرانجام این بیماری مطلوب است .

برای خال های پوستی دیسپلاستیک‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

هیچ دارویی برای این اختلال لازم نیست .

اگر دچار خال های پوستی دیسپلاستیک‌ شدم چه کار کنم؟

خود را مقید سازید برای هر بار تماس با آفتاب از ترکیبات ضدآفتاب و لباس های محافظ استفاده کنید. در صورت امکان از قرار گرفتن در معرض آفتاب بین ساعت های 10 صبح تا 3 بعدازظهر اجتناب کنید.

چه راه هایی برای پیشگیری از خال های پوستی دیسپلاستیک‌ وجود دارد؟

استفاده معمول از ترکیبات ضدآفتاب از ترکیبات با قدرت ضدآفتابی (SPF) 15 یا بالاتر که قادر به محافظت پوست در برابر اشعه ماوراءبنفش A و B هستند (بیشتر ترکیبات ضدآفتاب تنها در برابر اشعه ماوراءبنفش B اثر محافظتی دارند) استفاده کنید. در صورت وجود سابقه خانوادگی خال های دیسپلاستیک یا سرطان پوست معاینه فیزیکی منظم توسط پزشک برای شناسایی هرگونه ضایعه جدید یا شناسایی تغییر در ضایعات موجود توصیه می گردد. برای افراد در معرض خطر زیاد تناوب این معاینات ممکن است هر سه ماه یکبار باشد. همچنین معاینه معمول پوست توسط خود بیماران برای تشخیص هرگونه تغییر در ضایعات موجود توصیه می شود. برای نواحی از پوست که مشاهده آن برای خود فرد مشکل است می توان از یکی از اعضای خانواده کمک گرفت .

برای تشخیص خال های پوستی دیسپلاستیک‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

برای تشخیص ، معاینه فیزیکی و نمونه برداری پوستی از ضایعات مشکوک انجام می شود. درمان ممکن است شامل برداشت ضایعات مشکوک (که دچار تغییر واضح شده اند) یا برداشت همه ضایعات (حتی ضایعاتی که ظاهراً تغییری نکرده اند) باشد. عکس رنگی ممکن است از ضایعات گرفته شود تا پزشک در ویزیت های بعدی با مقایسه ضایعات با عکس قبلی بتواند هرگونه تغییر را شناسایی کند.

زمانی که به خال های پوستی دیسپلاستیک‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی نیاز نیست .

خال های پوستی دیسپلاستیک‌ چه علائمی دارد؟

ضایعاتی با خصوصیات زیر: لبه های ضایعه نامنظم و ناواضح است . دارای قسمت های هم مسطح و هم برجسته می باشد. قطر 15-5 میلی متر (بزرگتر از خال های معمولی ) رنگ ضایعه از خرمایی تا قهوه ای تیره در یک زمینه صورتی رنگ متغیر است . این ضایعات در هر جایی از بدن ممکن است ظاهر گردند ولی بیشتر در ناحیه پشت ، قفسه سینه ، باسن ، پستان و سر بروز می کنند. این ضایعات هم برروی پوست نواحی در معرض آفتاب و هم در نواحی پوشیده از آفتاب ممکن است ظاهر گردند. افراد دارای خال های دیسپلاستیک ممکن است تا حدود صدخال پوستی داشته باشند (بیشتر افراد معمولی حداکثر 20-15 خال معمولی دارند)

عوامل موثر در درمان خال های پوستی دیسپلاستیک‌ چیست ؟

در صورت تشخیص و درمان زودرس ، سرانجام این بیماری مطلوب است .

چه چیز هایی باعت بروز خال های پوستی دیسپلاستیک‌ می شوند؟

این عارضه ممکن است ارثی بوده و یا بدون سابقه خانوادگی بروز کند. آسیب ناشی از آفتاب ممکن است نقشی در الگوی توزیع خال های پوستی داشته باشد ولی شرط لازم برای تشکیل آنها نیست . همچنان که در نواحی تقریباً همواره پوشیده از آفتاب نظیر باسن و پستان نیز این ضایعات بروز می کنند.

خال های پوستی دیسپلاستیک‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

ملانوم (نوعی سرطان پوست احتمالاً کشنده )

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری خال های پوستی دیسپلاستیک‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی