اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
بیماری پسوریازیس‌

بیماری پسوریازیس‌

بیماری پسوریازیس‌ چیست ؟

پسوریازیس یک اختلال پوستی همراه پوسته ریزی که مشخصه آن دوره های مکرر فروکش و عود بیماری است . این عارضه پوست سر، آرنج ها، زانوها، قفسه سینه ، پشت ، بازوها، ساق ها، انگشتان دست و پا و چین بین باسن را درگیر می کند. پسوریازیس در اواخر کودکی یا اوایل بزرگسالی شروع شده و در سراسر عمر تداوم می یابد.

بیماری پسوریازیس‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

این بیماری قابل علاج نیست و علایم آن با درمان قابل کنترل است . بیماری ممکن است بین حملات مدت های طولانی غیرفعال باقی بماند. در خانم ها شدت بیماری در طی بارداری کاهش می یابد.

برای بیماری پسوریازیس‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای زیر برای کاهش التهاب و پوسته ریزی ممکن است تجویز شود: پمادهای حاوی قطران داروهای کورتونی موضعی جهت استفاده در زیر پانسمان های پلاستیکی داروهای سرکوبگر دستگاه ایمنی (در موارد خیلی شدید بیماری ) اشعه درمانی PUVA (تجویز یک داروی مخصوص و سپس تاباندن اشعه ماوراء بنفش نوع آ به پوست ) ترکیب حمام تار با UVB (اشعه ماوراء بنفش نوع بی ) آنتی هیستامین ها برای تسکین خارش در موارد پسوریازیس پوستولی (تاول چرکی ) اترتینیت ، ایزوتره تینوئین یا متوترکسات خوراکی ممکن است تجویز شود.

اگر دچار بیماری پسوریازیس‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیتی وجود ندارد.

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری پسوریازیس‌ وجود دارد؟

در حال حاضر این بیماری قابل پیشگیری نیست .

برای تشخیص بیماری پسوریازیس‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

تشخیص بیماری بر اساس نمای ظاهری ضایعات پوستی ، و در صورت نیاز به نتایج نمونه برداری پوست مطرح می گردد. - علاج دایمی برای این بیماری وجود ندارد. سطح درمانی بسته به نوع پسوریازیس ، وسعت بیماری ، واکنش بیمار نسبت به بیماری ، و اثر بیماری بر زندگی بیمار متفاوت است . - در صورت امکان برای زندگی به یک منطقه دارای آب و هوای گرم نقل مکان کنید زیرا شدت این بیماری در آب و هوای سرد افزایش می یابد. - حفظ بهداشت مطلوب پوست با حمام گرفتن روزانه مهم است . - از آسیب پوست از جمله کیسه کشیدن شدید اجتناب کنید. زیرا آسیب پوستی می تواند باعث شعله ور شدن حمله جدید بیماری گردد. - از خشکی پوست جلوگیری کنید که این کار تعداد دفعات عود بیماری را کاهش می دهد. برای کاهش پوسته ریزی از پاک کننده های بدون آب و ترکیبات حاوی قطران یا کورتون برای موی سر استفاده کنید. - تا حد امکان به طور مکرر پوست را در حد متوسط در معرض نور آفتاب قرار دهید. - حمام با بلغور جو دوسر ممکن است باعث نرم شدن پوسته ها گردد. برای این منظور یک فنجان بلغور جو دوسر در یک وان آب کافی است . - در مورد هر گونه مشکل روانی ناشی از پسوریازیس با متخصص مربوطه مشورت نمایید.

زمانی که به بیماری پسوریازیس‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی نیاز نیست .

بیماری پسوریازیس‌ چه علائمی دارد؟

نواحی پوستی مختصراً برجسته با کناره های قرمز و تنگ و پوشیده شده از پوسته های بزرگ سفید یا نقره ای رنگ . این ضایعات ترک خورده و دردناک می گردند. خارش (گاهی ) درد مفاصل

عوامل موثر در درمان بیماری پسوریازیس‌ چیست ؟

این بیماری قابل علاج نیست و علایم آن با درمان قابل کنترل است . بیماری ممکن است بین حملات مدت های طولانی غیرفعال باقی بماند. در خانم ها شدت بیماری در طی بارداری کاهش می یابد.

چه چیز هایی باعت بروز بیماری پسوریازیس‌ می شوند؟

علت دقیق آن شناخته است ولی احتمالاً ناشی از یک اختلال خودایمنی است .

بیماری پسوریازیس‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

عفونت باکتریایی ثانویه در محل درگیر پوستی پسوزیازیس پوستولی (تاول چرکی ) آرتریت مرتبط با پسوریازیس

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری بیماری پسوریازیس‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی