نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
بیماری اریتم گرهی‌

بیماری اریتم گرهی‌

بیماری اریتم گرهی‌ چیست ؟

اریتم گرهی عبارت است از یک بیماری التهابی پوست و بافت زیر پوست که مشخصه عمده آن وجود گره های قرمز و دردناک بر روی پا، خصوصاً پوست روی استخوان های بزرگ ساق پا است . این بیماری گاهی در بازوها یا سایر نواحی بدن رخ می دهد. احتمال بروز آن در دختران و خانم های 40-12 سال زیادتر است .

بیماری اریتم گرهی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

گره های ظاهرشده در عرض 20-10 روز کوچک شده و حساسیت آنها به لمس کاهش می یابد. اما ممکن است در همین بین گره های دیگری ظاهر شوند. به این ترتیب بیماری ممکن است تا چندین ماه ادامه یابد. وقتی که دیگر گرهی ظاهر نشود، اریتم گرهی احتمالاً هرگز باز نخواهد گشت . با درمان بهبودی زودتر حاصل می شود

برای بیماری اریتم گرهی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای درد و ناراحتی خفیف می توان از آسپیرین استفاده نمود (از نوع پوشش دار آن استفاده کنید تا دچار ناراحتی معده نشوید). امکان دارد داروهای دیگری برای رفع درد تجویز شوند. در موارد شدید ممکن است از کورتیکواستروییدها استفاده شود. مصرف داروهای موضعی (مالیدنی ) معمولاً کمک کننده نیست .

اگر دچار بیماری اریتم گرهی‌ شدم چه کار کنم؟

تا حدی که می توانید در رختخواب استراحت کنید طوری که پایتان بالا باشد. وقتی علایم تخفیف یافتند، فعالیت های عادی خود را تدریجاً از سرگیرید. حدود 3 هفته فرصت دهید تا بهبودی حاصل شود.

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری اریتم گرهی‌ وجود دارد؟

در صورتی که علت شناسایی شده باشد، می توان آن را حذف یا درمان نمود.

برای تشخیص بیماری اریتم گرهی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

اقدامات تشخیصی ممکن است شامل آزمایش خون (مثلاً بررسی میزان پادتن ضد استرپتوکک یا بررسی سرعت رسوب گلبول های قرمز)، یا عکس برداری از قفسه سینه برای بررسی وجود سارکوییدوز یا سل ، باشد. - درمان بیماری زمینه ساز - حتی المقدور توقف مصرف داروهایی که بالقوه باعث بروز این بیماری می شوند. - هر زمان که امکان دارد، پا را بالا نگه دارید. - از باند الاستیک یا جوراب های مناسب برای حفاظت از پا استفاده کنید. - برای تسریع بهبود بیماری و تخفیف درد و ناراحتی از کمپرس مرطوب استفاده کنید یا پای خود را در آب غوطه ور سازید. کمپرس آب گرم معمولاً برای تخفیف درد یا التهاب بهتر است . در عوض ، برای خارش بهتر است از کمپرس آب خنک استفاده شود.

زمانی که به بیماری اریتم گرهی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی توصیه نمی شود.

بیماری اریتم گرهی‌ چه علائمی دارد؟

گره هایی با ویژگی های زیر: قرمز، دردناک یا حساس به لمس ، و گرم بزرگ (10-4 سانتیمتر). معمولاً بیش از 6 گره در یک زمان ظاهر نمی شوند. گره ها معمولاً ناگهانی ظاهر می شوند. غالباً علایم دیگری مثل تب ، و نیز تورم ، قرمزی ، و حساسیت به لمس در مچ پا و زانو همراه با این گره ها وجود دارند. گره ها در عرض 10-7 روز از رنگ صورتی به قرمز به آبی به قهوه ای تغییر رنگ می دهند.

عوامل موثر در درمان بیماری اریتم گرهی‌ چیست ؟

گره های ظاهرشده در عرض 20-10 روز کوچک شده و حساسیت آنها به لمس کاهش می یابد. اما ممکن است در همین بین گره های دیگری ظاهر شوند. به این ترتیب بیماری ممکن است تا چندین ماه ادامه یابد. وقتی که دیگر گرهی ظاهر نشود، اریتم گرهی احتمالاً هرگز باز نخواهد گشت . با درمان بهبودی زودتر حاصل می شود

چه چیز هایی باعت بروز بیماری اریتم گرهی‌ می شوند؟

گاهی ناشناخته است . علل شناخته شده عبارتند از: مصرف داروهایی مثل قرص های ضد بارداری (خصوصاً آنهایی که استروژن بالایی دارند)، سولفونامیدها، یدیدها و برومیدها بروز یک عفونت مثل عفونت های استرپتوککی (شایعتر از بقیه )، کوکسیدیوایدومیکوز، هیستوپلاسموز، سارکوییدوز، بلاستومیکوز، سل ، و عفونت های ناشی از باکتری های یرسینیا بیماری های خودایمنی التهاب مزمن روده مشکل در پروتئین های خون خوردن غذاهایی که حاوی رنگ ها یا مواد نگهدارنده هستند. سرطان

بیماری اریتم گرهی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

انتظار نمی رود که در اثر اریتم گرهی عارضه ای به وجود آید. امکان دارد برحسب علت زمینه ساز اریتم گرهی ، عوارضی رخ دهند.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری بیماری اریتم گرهی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی