نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
بیماری آفتاب سوختگی‌

بیماری آفتاب سوختگی‌

بیماری آفتاب سوختگی‌ چیست ؟

آفتاب سوختگی عبارت است از التهاب پوست پس از مواجهه بیش از حد با آفتاب ، لامپ های آفتابی یا مواجهه شغلی با نور شدید.

بیماری آفتاب سوختگی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

بهبود خود به خود در عرض 3 روز تا 3 هفته بسته به شدت آفتاب سوختگی

برای بیماری آفتاب سوختگی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای تسکین درد و کاهش تب از داروهای بدون نیاز به نسخه مثل آسپرین یا استامینوفن استفاده کنید. داروهای ضد سوختگی بدون نیاز به نسخه که محتوی بی حس کننده های موضعی باشند، مثل بنزوکائین یا لیدوکائین ، ممکن است مفید باشند ولی در برخی از افراد واکنش های آلرژیک ایجاد می کنند. مسکن ها یا داروهای کورتیزونی به مقدار کم ممکن است تجویز شوند.

اگر دچار بیماری آفتاب سوختگی‌ شدم چه کار کنم؟

تا کاهش تب و ناراحتی در هر وضعیتی که راحت هستید، استراحت کنید. خود را با یک «گهواره » تمام قد یا چادر نازک یا مواد دیگر بپوشانید تا پارچه بستر به پوست سوخته شده نخورد.

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری آفتاب سوختگی‌ وجود دارد؟

از ظهر تا 3 بعدازظهر از آفتاب دوری کنید. برای فعالیت های خارج از منزل از کرم ضد آفتاب استفاده کنید. محصولاتی که قدرت محافظت کنندگی آنها 15 یا بیشتر است ، محافظت تقریباً کامل ایجاد می کنند. کرم هایی که قدرت محافظتی کمتری دارند، محافظت نسبی ایجاد می کنند و باعث تیره شدن خفیف می شوند. برخی از این کرم ها در برابر آب و تعریق ، مقاوم هستند ولی باید پس از شنا یا مواجهه طولانی مدت دوباره از آنها استفاده کنید. روغن معدنی یا کره کاکائویی ، باعث محافظت در برابر آفتاب نمی شوند. برای حداکثر محافظت از یک داروی محافظت کننده فیزیکی مثل پماد اکسید روی استفاده کنید. پس از شنا و در مواجهه های متعدد، دوباره از آن استفاده کنید. استفاده از کرم های محافظت کننده به ویژه در نواحی حساس تر به سوختگی مثل پوست بینی ، گوش ها، پشت ساق ها و پشت گردن مفید هستند. اگر بندرت دچار سوختگی می شوید، از یک کرم ضد آفتاب استفاده کنید که باعث تیره شدن شود و حداقل محافظت را ایجاد کند. از لباس های به رنگ خنثی مثل خرمایی استفاده کنید. از رنگ های روشن و سفید بپرهیزید زیرا آفتاب را روی صورتتان منعکس می کنند. اگر اصرار بر آفتاب گرفتن دارید، مواجهه خود را با آفتاب در روز اول به 10-5 دقیقه در هر طرف بدن محدود کنید. هر روز 5 دقیقه به این زمان اضافه کنید.

برای تشخیص بیماری آفتاب سوختگی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

برای کاهش گرمی و درد، پارچه نرمی را در آب خنک مرطوب کرده ، روی نواحی سوخته قرار دهید. از کرم سرد یا لوسیون نوزاد استفاده کنید. برای تاول های شدید پوست ، از پوشش سبک ژل نفت خام استفاده کنید. این ماده مانع چسبیدن اشیا به تاول ها می شود. در یک وان آب سرد که دارای بلغور یا سودای آشپزی باشد، غوطه ور شوید. خشکی پوست را آرام نوازش دهید و روی آن محکم نکشید.

زمانی که به بیماری آفتاب سوختگی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم غذایی خاصی ندارد. مصرف مایعات را افزایش دهید.

بیماری آفتاب سوختگی‌ چه علائمی دارد؟

قرمزی ، تورم ، درد و گاهی تاول زدن پوست تب (گهگاه ) تهوع و استفراغ (در سوختگی های شدید) دلیریوم (در سوختگی های شدید و وسیع ) تیره شدن یا ور آمدن پوست پس از بهبودی ، بسته به شدت سوختگی

عوامل موثر در درمان بیماری آفتاب سوختگی‌ چیست ؟

بهبود خود به خود در عرض 3 روز تا 3 هفته بسته به شدت آفتاب سوختگی

چه چیز هایی باعت بروز بیماری آفتاب سوختگی‌ می شوند؟

مواجهه بیش از حد با اشعه فرابنفش . در روزهای ابری ، ابرهای نازک جلوی آن را نمی گیرند ولی بخار ودود تا حدی جلوی آن را می گیرند. مقدار زیادی اشعه فرابنفش به وسیله برف ، آب ، شن ، و پیاده روها منعکس می شود.

بیماری آفتاب سوختگی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

تغییرات پوستی منجر به سرطان پوست از جمله ملانوم بدخیم و تهدید کننده زندگی کراتوز ضایعات پوستی پیش بدخیم چروک شدن زودرس و از دست رفتن خاصیت الاستیکی پوست دلیریوم موقت در موارد شدیدتر

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری بیماری آفتاب سوختگی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی