نصب اپلیکیشن دکتر ساینا

تشخیص‌گر هوشمند علائم بیماری شما!

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
مننژیت باکتریایی‌

مننژیت باکتریایی‌

مننژیت باکتریایی‌ چیست ؟

مننژیت باکتریایی عفونت باکتریایی یا التهاب پرده های مننژ (غشاهای نازکی که مغز و طناب نخاع را می پوشاند). این بیماری در همه سنین دیده می شود، ولی در سنین زیر 2 سال و بالای 60 سال شدیدتر بروز می کند.

مننژیت باکتریایی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

مننژیت باکتریایی در صورت عارضه دار نشدن ، احتمالاً در عرض 3-2 هفته با درمان کاملاً بهبود می یابد.

برای مننژیت باکتریایی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

آنتی بیوتیک های وریدی . نوع و مقدار تجویزی آنتی بیوتیک به نوع باکتری عامل مننژیت ، سن بیمار و سایر عوامل مرتبط با سلامتی بستگی دارد. کورتیکواستروییدها نیز ممکن است تجویز گردند.

اگر دچار مننژیت باکتریایی‌ شدم چه کار کنم؟

در طی مدت بستری در بیمارستان ، استراحت در بستر در یک اتاق تاریک لازم خواهد بود. پس از بهبود 3-2 هفته ای در حد توان فعالیت های طبیعی خود را از سر گیرید.

چه راه هایی برای پیشگیری از مننژیت باکتریایی‌ وجود دارد؟

اقدام به درمان طبی در مورد هرگونه عفونت در بدن خودداری از تماس با هر فرد دچار مننژیت (بسته به نوع باکتری ). افراد دارای تماس نزدیک با بیمار مبتلا به مننژیت ممکن است حتی با وجود نداشتن علایم ، نیازمند درمان آنتی بیوتیکی برای پیشگیری باشند.

برای تشخیص مننژیت باکتریایی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیصی عبارتند از آزمایش هایی نظیر قند خون و کشت از گلو، خون ، بینی یا سایر کانون های احتمالی عفونت ؛ گرفتن مایع مغزی نخاعی از ناحیه کمر؛ سی تی اسکن ؛ و عکس ساده قفسه سینه و جمجمه . بستری بیمار، اغلب در یک واحد مراقبت های ویژه (آی سی یو) لازم است . توجه دقیق برای تشخیص فوری هرگونه عارضه احتمالی درمان هرگونه بیماری طبی همراه محدود کردن ملاقات با بیمار تا زمان رفع قابلیت سرایت بیماری

زمانی که به مننژیت باکتریایی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

بیمار در بیمارستان ممکن است تغذیه وریدی دریافت کند. پس از ترخیص از بیمارستان یک رژیم غذایی طبیعی متعادل توصیه می شود. نیازی به استفاده از مکمل های مواد معدنی و ویتامین ها نیست مگر اینکه کمبود آنها وجود داشته باشد یا بیمار قادر به دریافت خوراکی طبیعی نباشد.

مننژیت باکتریایی‌ چه علائمی دارد؟

تب ، لرز و تعریق (در افراد شدیداً بدحال ممکن است وجود نداشته باشد) سردرد تحریک پذیری حساسیت چشم ها به نور. اندازه مردمک ها ممکن است نابرابر باشد. سفتی گردن استفراغ ضایعات پوستی قرمز یا ارغوانی رنگ (همراه یکی از انواع باکتری ها) گیجی ، بی حالی ، خواب آلودگی یا بیهوشی گلودرد یا سایر علایم بیماری تنفسی ممکن است مقدم بر سایر علایم بروز کند.

عوامل موثر در درمان مننژیت باکتریایی‌ چیست ؟

مننژیت باکتریایی در صورت عارضه دار نشدن ، احتمالاً در عرض 3-2 هفته با درمان کاملاً بهبود می یابد.

چه چیز هایی باعت بروز مننژیت باکتریایی‌ می شوند؟

عفونت ناشی از باکتری ها با منشأ: عفونت ناحیه دیگری از بدن ، نظیر ریه ، گوش ، بینی ، گلو یا سینوس ، که به پرده های مننژ انتشار می یابد. صدمات سر نظیر شکستگی جمجمه که امکان ورود باکتری ها به مننژ را فراهم می کند.

مننژیت باکتریایی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

در صورت عدم درمان سریع می تواند منجر به فوت یا آسیب مغزی دایمی از قبیل فلج ، کاهش شنوایی ، اختلالات تکلم ، و اختلال هوشی شود.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری مننژیت باکتریایی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی