اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
نشانگان مفصل گیجگاهی - فک‌تحتانی‌

نشانگان مفصل گیجگاهی - فک‌تحتانی‌

نشانگان مفصل گیجگاهی - فک‌تحتانی‌ چیست ؟

نشانگان مفصل گیجگاهی ـ فک تحتانی عبارت است از درد و التهاب در مفصل گیجگاهی ـ فک تحتانی (مفصل طرفین فک که دهان را باز و بسته می کند) و عضلات پیوسته به آن . بزرگسالان هر دو جنس را مبتلا می کند ولی در زنان شایع تر است .

نشانگان مفصل گیجگاهی - فک‌تحتانی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

علایم را می توان با درمان کنترل کرد و رفتاری را که ایجادکننده علایم است ، می توان اصلاح کرد. قرار گرفتن نامناسب فک را نیز می توان تصحیح کرد.

برای نشانگان مفصل گیجگاهی - فک‌تحتانی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

ممکن است آرامبخش ها و شل کننده های عضلانی به مدت کوتاهی تجویز شوند. داروهای ضد التهاب غیراستروییدی ممکن است توصیه شوند. برای درد خفیف می توانید از داروهای بدون نیاز به نسخه مثل آسپیرین یا استامینوفن استفاده کنید.

اگر دچار نشانگان مفصل گیجگاهی - فک‌تحتانی‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیتی وجود ندارد.

چه راه هایی برای پیشگیری از نشانگان مفصل گیجگاهی - فک‌تحتانی‌ وجود دارد؟

دندان های خود را نسایید. روش هایی مثل بازخورد زیستی و ورزش را برای شل کردن عضلات فرا بگیرید.

برای تشخیص نشانگان مفصل گیجگاهی - فک‌تحتانی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

آزمون های تشخیصی می توانند شامل بررسی دامنه حرکت فک ، رادیوگرافی دندان ، آرتروسکوپی و ام آرآی باشند. برنامه درمانی می تواند شامل تصحیح اختلالات انسدادی ، طبیعی کردن کارکرد عضلات ، کنترل درد، درمان استرس و اصلاح رفتار باشد. روان درمانی یا مشاوره شامل آموزش بازخورد زیستی برای یادگیری راه های جدید کنار آمدن با استرس یخ و یا گرما می تواند فایده اندکی در تسکین ناراحتی داشته باشد ولی علاج کننده نخواهد بود. آن دو را یکی یکی امتحان کنید تا ببینید کدام بیشتر به درد شما می خورد. محل مفصل گیجگاهی ـ فک تحتانی را ماساژ دهید. برای خوابیدن از بالش استفاده نکنید. یک پارچه را لوله کنید و زیر گردن خود قرار دهید. به پشت خود بخوابید. سعی کنید حرکات فک را محدود کنید و یاد بگیرید فک را شل کنید. با گذاشتن مشت خود در زیر چانه ، مانع خمیازه کشیدن شوید. ممکن است تصحیح دندان های بد درآمده با ارتودنسی لازم باشد. دندانپزشک ممکن است برای پیشگیری از ساییدگی دندان ها در زمان خواب ، یک پروتز محافظ شبانه ساخته و در داخل دهان قرار دهد. یک پروتز محافظ شبانه حاوی اسپلینت های قابل برداشتی است که در نوک دندان ها قرار می گیرد تا فشار گازگرفتن نامناسب را بردارد. موارد شدیدی که به اقدامات ساده تر پاسخ نمی دهند، ممکن است برای بازسازی مفصل به جراحی نیاز داشته باشند (نادر).

زمانی که به نشانگان مفصل گیجگاهی - فک‌تحتانی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

تا فروکش کردن علایم ، غذاهای نرم میل کنید. از مصرف غذاهای سفت و جویدنی خودداری کنید.

نشانگان مفصل گیجگاهی - فک‌تحتانی‌ چه علائمی دارد؟

درد مبهم برروی یک طرف فک (پایین یا جلوی گوش ) که به شقیقه ها، پشت سر و در امتداد فک تیر می کشد. حساسیت به لمس عضلات جونده صدای «تق کردن » یا «تپ کردن » هنگام بازکردن عدم توانایی باز کردن کامل دهان سردرد و دندان درد مرده درد پشت ، شانه ها یا گردن درد در اثر خمیازه کشیدن

عوامل موثر در درمان نشانگان مفصل گیجگاهی - فک‌تحتانی‌ چیست ؟

علایم را می توان با درمان کنترل کرد و رفتاری را که ایجادکننده علایم است ، می توان اصلاح کرد. قرار گرفتن نامناسب فک را نیز می توان تصحیح کرد.

چه چیز هایی باعت بروز نشانگان مفصل گیجگاهی - فک‌تحتانی‌ می شوند؟

قرار گرفتن نامناسب فک فوقانی و تحتانی (اختلال صفحه ای ). در رفتن مفصل در اثر آسیب های فک ، سر یا گردن التهاب مفصل گیجگاهی ـ فکی اختلال کارکرد و درد عضلات صورت بیش تحرکی یا کم تحرکی مفصل گیجگاهی ـ فکی

نشانگان مفصل گیجگاهی - فک‌تحتانی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

استخوان واقع در مفصل گیجگاهی ـ فک تحتانی ، بدون درمان ممکن است خورده و تخریب گردد. بیماری مفصلی دژنراتیو ثانویه افسردگی و نشانگان درد مزمن

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری نشانگان مفصل گیجگاهی - فک‌تحتانی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی