اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
پای دیابتی و مشکلات پوستی‌

پای دیابتی و مشکلات پوستی‌

پای دیابتی و مشکلات پوستی‌ چیست ؟

پای دیابتی و مشکلات پوستی عفونت های پوستی ، خصوصاً در پا، در بیماران دیابتی شایع تر از افراد غیردیابتی هستند. پای یک فرد دیابتی حساسیت زیادی به تمام انواع ضربه دارد، به طوری که احتمال عفونت در پای افراد دیابتی به مراتب بیشتر است .

پای دیابتی و مشکلات پوستی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

با رعایت اقدامات پیشگیرانه و مراجعه زودهنگام در صورت بروز عفونت ، می توان از بروز عوارض جدی جلوگیری به عمل آورد.

برای پای دیابتی و مشکلات پوستی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

امکان دارد داروهای اختصاصی برای عفونت تجویز شوند.

اگر دچار پای دیابتی و مشکلات پوستی‌ شدم چه کار کنم؟

فعالیت های عادی خود را ادامه دهید مگر این که مشکلات پا باعث ناتوانی در انجام آنها شوند.

چه راه هایی برای پیشگیری از پای دیابتی و مشکلات پوستی‌ وجود دارد؟

پاهای خود را به طور روزانه با صابون و آب گرم (نه داغ ) بشویید. پوست پا را با ملایمت و به طور کامل خشک کنید، خصوصاً بین انگشتان پا را یک بار در هفته روی پا خود پودر تالک بریزید. - هنگامی که پاها کاملاً خشک شدند، ماده ای به نام لانولین را به پوست پا بمالید تا پوست پا نرم بماند و خشکی یا پوسته ریزی نداشته باشد. لانولین را به آن شدت نمالید که موجب درد شود. به هیچ عنوان سعی نکنید میخچه یا پینه را باتیغ درآورید یا آنها را با داروهای مختلف محو کنید. - با انجام بعضی حرکات از تشکیل پینه در قسمت گوشتی کف پا در جلو، پیشگیری کنید: انگشتان پا را 20 بار در روز نرمش دهید؛ هنگام قدم زدن پایتان را از ناحیه انگشتان پا روی زمین بگذارید و نه قسمت گوشتی کف پا - اگر ناخن انگشتان پا خشک و شکننده هستند، به مدت چند شب ، پس از خیس کردن ، در زیر و اطراف ناخن ها لانولین به مقدار کافی بمالید. زیر ناخن ها را مرتباً با ملایمت پاک کنید. ناخن ها را با احتیاط کوتاه کنید و از کوتاه کردن کناره های ناخن خودداری کنید. هرگاه به متخصص پا یا برای پدیکور مراجعه می کنید، حتماً بیماری دیابت خود را بگویید. - اگر انگشتان پای شما روی هم افتاده اند یا به همدیگر فشرده شده اند، با استفاده از پنبه آنها را از هم جدا کنید. - حتی المقدور کفش خود را چندین بار هر چند به مدت کوتاه از پای خود در آورید. - هرگاه نیاز به پوشیدن کفش وجود دارد، دمپایی استفاده نکنید. دمپایی محافظت چندانی از پا نمی کند. - با پای برهنه در کف پوش خانه یا در بیرون از خانه راه نروید. - کفش ساخته شده از چرم نرم که پا در آن خوب جفت وجور می شود ولی پا را نمی زند بپوشید. کفشی را که تازه خریده اید روزانه یک ساعت بپوشید تا تدریجاً نرم شود. - برای گرم کردن پای خود به هنگام خوب ، جوراب نخی بپوشید. به هیچ عنوان از شیشه آب داغ یا صفحات گرم کننده الکتریکی استفاده نکنید. به هیچ عنوان اجازه ندهید پا دچار سوختگی شود. استفاده از پتوی برقی نیز مناسب است . - از جوراب های کفش دار استفاده نکنید و هنگام نشستن ؛ پا را روی پای دیگر نیاندازید. این موارد باعث کاهش گردش خون پا می شوند، گردش خونی که ممکن است به علت اثرات دیابت روی رگ های خونی قبلاً کمتر از میزان طبیعی شده باشد. - جوراب نخی (نه پشمی ) نازک بپوشید تا از تجمع رطوبت جلوگیری شود. رطوبت باعث تحریک رشد عوامل بیماریزایی می شود که بیماری قارچی پای ورزشکاران یا سایر عفونت های پوست را ایجاد می کنند. همیشه جوراب تمیز بپوشید و جوراب خود را حداقل یک بار در روز عوض کنید. جوراب گشاد یا دارای درزهای برجسته به پا نکنید.

برای تشخیص پای دیابتی و مشکلات پوستی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

به قسمت پیشگیری مراجعه کنید.

زمانی که به پای دیابتی و مشکلات پوستی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم تجویز شده را به دقت رعایت کنید.

پای دیابتی و مشکلات پوستی‌ چه علائمی دارد؟

بیماران دیابتی به هنگام عفونت یا ضربه به پا غالباً دردی احساس نمی کنند. پدید آمدن زخم های جدیدی که بسیار دیر خوب می شوند. بی حسی یا ضعف عضلانی

عوامل موثر در درمان پای دیابتی و مشکلات پوستی‌ چیست ؟

با رعایت اقدامات پیشگیرانه و مراجعه زودهنگام در صورت بروز عفونت ، می توان از بروز عوارض جدی جلوگیری به عمل آورد.

چه چیز هایی باعت بروز پای دیابتی و مشکلات پوستی‌ می شوند؟

استعداد ابتلا به عفونت پا و نیز سایر مشکلات پا، به علت مشکلات در گردش خون ، آسیب به رشته های عصبی ، و اختلال در دستگاه ایمنی بیماران دیابتی به وجود می آیند.

پای دیابتی و مشکلات پوستی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

عفونت های جدی پا، گانگرن (قانقاریا)، قطع پا یا قسمتی از آن .

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری پای دیابتی و مشکلات پوستی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی