اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
فئوکروموسیتوم‌

فئوکروموسیتوم‌

فئوکروموسیتوم‌ چیست ؟

فئوکروموسیتوم توموری که معمولاً در مرکز (مدولا) غدد فوق کلیوی (دو غده چسبیده بر بالای دو کلیه ) ایجاد می شود. این تومور اغلب خوش خیم (95% موارد) بوده و به سایر اعضا گسترش نمی یابد. این بیماری بزرگسالان از هر دو جنس را مبتلا ساخته و معمولاً در سنین 50-30 سال بروز می کند.

فئوکروموسیتوم‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً با جراحی قابل معالجه است .

برای فئوکروموسیتوم‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

داروهای مسدودکننده گیرنده های آلفا و بتا آدرنژیک قبل از جراحی به منظور مهار اثر هورمون ها در طی جراحی تجویز می شود تجویز داروهایی برای درمان فشارخون بالا ممکن است ضرورت یابد.

اگر دچار فئوکروموسیتوم‌ شدم چه کار کنم؟

پس از بهبود از جراحی محدودیتی ندارد.

چه راه هایی برای پیشگیری از فئوکروموسیتوم‌ وجود دارد؟

پیشگیری خاصی ندارد.

برای تشخیص فئوکروموسیتوم‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش های ادرار و خون برای اندازه گیری سطوح کاتکولامین ها (کاتکولامین ها از محصولات تولید هورمون در مرکز غدد فوق کلیه هستند). ام آرآی ، و اسکن هسته ای باشد. جراحی برای برداشت تومور. معمولاً پس از چند روز بررسی و درمان مقدماتی با داروهای مهارکننده آزادشدن هورمون ها در طی جراحی ، تومور از طریق یک برش جراحی برروی شکم خارج می گردد.

زمانی که به فئوکروموسیتوم‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

قبل از جراحی ، رژیم پرنمک برای افزایش حجم خون ممکن است توصیه گردد.

فئوکروموسیتوم‌ چه علائمی دارد؟

تُندی ضربان قلب پس از وزش ، هیجانات یا مواجهه با سرما لرزش و عصبی بودن احساس مرگ احساس گرسنگی تعریق ؛ رنگ پریدگی ضعف و خستگی حملات فشار خون بسیار بالا همراه با سردرد کاهش وزن بدون توجیه تهوع و استفراغ حملات برخی از این علایم ممکن است چندبار در روز رخ داده و یا به طور گاهگاهی با فاصله تا دو ماه بروز کند.

عوامل موثر در درمان فئوکروموسیتوم‌ چیست ؟

معمولاً با جراحی قابل معالجه است .

چه چیز هایی باعت بروز فئوکروموسیتوم‌ می شوند؟

هورمون های اپی نفرین و نوراپی نفرین تولید شده توسط مرکز غدد فوق کلیوی در دستگاه عصبی مرکزی جهت کنترل ضربان قلب ، فشارخون و سایر عملکردهای حیاتی بدن به کار می روند. وقتی توموری در این ناحیه ایجاد شود (فئوکروسیتوم ) با وجود خوش خیم بودن ، بیش از اندازه معمول هورمون ترشح می کند و این افزایش هورمون ها باعث ایجاد علایم می شود. علت ایجاد تومور ناشناخته است .

فئوکروموسیتوم‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

سکته مغزی ناشی از فشارخون بسیار بالا در طی یک حمله آسیب کلیوی ، مغزی یا قلبی و یا مرگ در اثر فئوکروموسیتوم تشخیص داده نشده و درمان نشده

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری فئوکروموسیتوم‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی