اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
عفونت حاد کلیه‌

عفونت حاد کلیه‌

عفونت حاد کلیه‌ چیست ؟

عفونت حاد کلیه عفونت باکتریایی غیرمسری کلیه ها (کلیه ها مسؤول دفع مواد زائد از جریان خون و تولید ادرار هستند). این بیماری می تواند هر دو جنس را مبتلا سازد ولی در همه سنین در خانم ها شایع تر است . عفونت های حاد کلیه در مردان در هر سنی ممکن است حاکی از وجود یک بیماری زمینه ای جدی نظیر تومور، انسداد یا اختلالات پروستات باشد.

عفونت حاد کلیه‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً با درمان در طی 14-10 روز قابل علاج است . برای اطمینان از علاج قطعی ، مراجعه مجددی به پزشک خود پس از دریافت درمان داشته باشید.

برای عفونت حاد کلیه‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

آنتی بیوتیک های خوراکی . آنتی بیوتیک های تجویز شده را تا انتها، حتی با وجود برطرف شدن علایم مصرف کنید. آنتی بیوتیک های وریدی یا تزریقی در صورت مؤثر نبودن آنتی بیوتیک های خوراکی ضد دردهای مجاری ادراری جهت تسکین درد

اگر دچار عفونت حاد کلیه‌ شدم چه کار کنم؟

استراحت در بستر تا برطرف شدن تب و ناخوشی ، خودداری از مقاربت تا برطرف شدن تب و علایم ادراری

چه راه هایی برای پیشگیری از عفونت حاد کلیه‌ وجود دارد؟

هیچ اقدام پیشگیرانه خاصی در مورد مردان وجود ندارد. در مورد خانم ها: پس از دفع مدفوع ، شستشو از ناحیه مهبل به سمت مقعد (از جلو به عقب ) باید صورت گیرد. اجتناب از مرطوب ماندن طولانی اطراف پیشابراه مانند آنچه در اثر استفاده از زیر پوش های نایلونی یا لباس های شنای خیس رخ می دهد. اجتناب از فعالیت جنسی که باعث تحریک یا آسیب پیشابراه یا مثانه می گردد. ادرار کردن در طی 15 دقیقه پس از مقاربت . خودداری از نگه داشتن ادرار. ادرار کردن هر موقع که احساس فشار دفع ادرار وجود دارد.

برای تشخیص عفونت حاد کلیه‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

آزمایش کامل ادرار و کشت ادرار برای تشخیص ؛ سیستوسکوپی (مشاهده داخل مثانه با استفاده از یک سیستوسکوپ ، یک وسیله بصری باریک با چراغی در نوک آن )؛ سونوگرافی ؛ پیلوگرام داخل وریدی (IVP) (روشی برای بررسی کلیه ها و مجاری ادرار با تزریق یک داروی قابل شناسایی توسط اشعه ایکس به داخل جریان خون ) آزمون های دیگری در موارد خاص ممکن است توصیه گردد. اساس درمان را تجویز آنتی بیوتیک ها تشکیل می دهد. خودداری از نگه داشتن طولانی مدت ادرار (مثلاً در طی سفر) مراجعه مجدد پس از دریافت درمان به پزشک برای انجام مجدد کشت جهت حصول اطمینان از علاج قطعی

زمانی که به عفونت حاد کلیه‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم خاصی نیاز ندارد. روزانه حداقل 2 لیتر مایعات بنوشید و جهت اسیدی شدن ادرار از آب آلبالوی ترش یا زغال اخته و ویتامین ـث استفاده کنید.

عفونت حاد کلیه‌ چه علائمی دارد؟

بروز ناگهانی : تب و لرز تکان دهنده سوزش و تکرر ادرار دفع ادرار کدر یا خونی درد (بعضاً شدید) یک طرفه یا دو طرفه کمر درد شکم خستگی قابل ملاحظه توجه : کودکان خردسال و سالمندان ممکن است علایم معمول بیماری را نداشته باشند.

عوامل موثر در درمان عفونت حاد کلیه‌ چیست ؟

معمولاً با درمان در طی 14-10 روز قابل علاج است . برای اطمینان از علاج قطعی ، مراجعه مجددی به پزشک خود پس از دریافت درمان داشته باشید.

چه چیز هایی باعت بروز عفونت حاد کلیه‌ می شوند؟

تهاجم باکتری (شایع تر از همه ، اشرشیاکولی ) به یک یا هر دو کلیه . این عفونت ممکن است از درگیری مثانه آغاز شود. شایعترین منابع عفونت باکتریایی عبارتند از: فعالیت جنسی شدید در زنان که باعث ورود باکتری ها به پیشابراه و مثانه می گردد. عفونت های نقاط دیگر بدن که از طریق جریان یا گره های لنفاوی به کلیه ها انتشار می یابند. مسدودشدن یا اختلال دستگاه ادراری در اثر سنگ ، انسدادها، اختلال عملکرد مثانه ناشی از بیماری های عصبی ، تومورها یا اختلالات مادرزادی کاتترها، سوندها یا اقدامات جراحی مورد استفاده برای سایر بیماری های طبی استفاده از حمام کف به ویژه در دختران کم سن و سال

عفونت حاد کلیه‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

عفونت مزمن کلیه پرفشاری خون

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری عفونت حاد کلیه‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی