اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
طاسی منطقه ای‌

طاسی منطقه ای‌

طاسی منطقه ای‌ چیست ؟

طاسی منطقه ای (آلوپسی آره آتا) عبارت است از ریزش ناگهانی موها در یک منطقه دایره ای برروی سر. همراه با ریزش مو. هیچ گونه شواهد قابل مشاهده ای از بیماری برروی پوست سر به چشم نمی خورد. البته این بیماری غیر از پوست سر، می تواند ابروها، مژه ها، ناحیه تناسلی ، و زیر بغل را نیز درگیر کند.

طاسی منطقه ای‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

معمولاً خوب می شود، به نحوی که رشد مجدد مو در عرض 18 ماه تا 3 سال ناحیه طاسی را ترمیم می کند. در بیمارانی که تعداد این نواحی کم و اندازه آنها کوچک است معمولاً بهبودی کامل است . این اختلال در 25% موارد دوباره رخ می دهد.

برای طاسی منطقه ای‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

امکان دارد استرویید موضعی برای شما تجویز شود. استرویید موضعی را یک با دو بار در روز به روی ناحیه بمالید، مگر اینکه دستور دارویی به گونه دیگر باشد. بهتر است دارو را بلافاصله پس از حمام کردن یا شامپو به روی ناحیه بمالید زیرا بهتر پخش و جذب می شود. برای پوست سر و ناحیه تناسلی ، تنها از استروییدهای کم قدرت و بدون فلوئور استفاده نمایید. در موارد خاص ، امکان دارد در ناحیه دچار ریزش مو استرویید تزریق و نیز کورتیزون خوراکی یک روز در میان تجویز شود. مینوکسیدیل مالیدنی نیز شاید کمک کننده باشد. این دارو برای تحریک رشد مو استفاده می شود. اما این دارو گران و تأثیر آن بسیار متغیر و غیرقابل پیش بینی است . برای بعضی از بیماران می توان داروی تریامسینولون را در پوست سر تزریق کرد. ممکن است نور شیمی درمانی با روش PUVA توصیه شود. در این روش اول یک دارو داده می شود که پوست را به اشعه فرابنفش حساس می سازد، سپس یک مقدار مشخص و کنترل شده از اشعه فرابنفش تابانده می شود.

اگر دچار طاسی منطقه ای‌ شدم چه کار کنم؟

هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد.

چه راه هایی برای پیشگیری از طاسی منطقه ای‌ وجود دارد؟

در حال حاضر نمی توان از آن پیشگیری نمود.

برای تشخیص طاسی منطقه ای‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

در مرحله حاد بیماری می توانید از کلاه گیس استفاده نمایید. در موارد ساده و خود محدود شونده که طاسی اصلاً جلب توجه نمی کند، شاید هیچ گونه درمانی لازم نباشد. به همان ترتیبی که قبلاً حمام می گرفته اید یا از شامپو استفاده می کرده اید عمل کنید. این بیماری مسری نیست . سعی کنید موی اطراف ناحیه طاس را به شدت نکشید.

زمانی که به طاسی منطقه ای‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

هیچ رژیم غذایی خاصی توصیه نمی شود.

طاسی منطقه ای‌ چه علائمی دارد؟

ریزش ناگهانی موها در یک منطقه دایره ای با حاشیه کاملاً مشخص . در موارد نادر، ریزش مو ممکن است کامل باشد (طاسی کلی ). هیچ دردی وجود ندارد هیچ خارشی وجود ندارد

عوامل موثر در درمان طاسی منطقه ای‌ چیست ؟

معمولاً خوب می شود، به نحوی که رشد مجدد مو در عرض 18 ماه تا 3 سال ناحیه طاسی را ترمیم می کند. در بیمارانی که تعداد این نواحی کم و اندازه آنها کوچک است معمولاً بهبودی کامل است . این اختلال در 25% موارد دوباره رخ می دهد.

چه چیز هایی باعت بروز طاسی منطقه ای‌ می شوند؟

ناشناخته است ، اما ارث و مشکلات عاطفی مثل اضطراب ممکن است نقش داشته باشند. امکان دارد دستگاه خود ایمنی نیز در ایجاد این بیماری نقش داشته باشد. خود ایمنی یعنی پاسخ اشتباه و نابجای دفاع بدون به نحوی که اجزای خودی مورد حمله و تخریب قرار می گیرند. گاهی به علت التهاب تیرویید یا یک نوع کم خونی به نام کم خونی وخیم رخ می دهد.

طاسی منطقه ای‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

ریزش کل موها کندبودن یا ناکامل بود رشد مجدد مو

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری طاسی منطقه ای‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی