اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
دیابت شیرین وابسته به انسولین‌

دیابت شیرین وابسته به انسولین‌

دیابت شیرین وابسته به انسولین‌ چیست ؟

دیابت شیرین وابسته به انسولین (دیابت نوع 1) عبارت است از یک بیماری متابولیکی مزمن که مشخصه آن ناتوانی بدن در تولید انسولین کافی برای مصرف مؤثر و کارآمد قندها، چربی ها، و پروتئین ها است . تمام سلول های بدن برای انتقال قندها از خون به سلول ها نیازمند انسولین هستند. برای درمان باید انسولین تزریق کرد. در صورتی که دیابت وابسته به انسولین در دوران بزرگسالی آغاز شود غالباً با نام دیابت مستعد کتوز نامیده می شود و اگر در دوران کودکی آغاز شود غالباً با نام دیابت جوانان خوانده می شود. دیابت وابسته به انسولین معمولاً پیش از 30 سالگی آغاز می شود، اما آغاز آن میتواند در هر سنی باشد.

دیابت شیرین وابسته به انسولین‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

این بیماری را در حال حاضر نمی توان معالجه کرد، اما علایم و پیشرفت بیماری را می توان با پایبندی سفت و سخت به درمان کنترل کرد. امید به زندگی مقداری کاهش می یابد، اما بسیاری از بیماران دیابتی طول زندگی تقریباً طبیعی دارند.

برای دیابت شیرین وابسته به انسولین‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای شما انسولین تجویز خواهد شد. میزان و زمان بندی تزریق انسولین باید برای هر فرد جداگانه تعیین و گهگاه تنظیم شود. تزریق معمولاً در دو نوبت یا بیشتر در طی روز و در زیر پوست انجام می شود.

اگر دچار دیابت شیرین وابسته به انسولین‌ شدم چه کار کنم؟

محدودیت برای آن وجود ندارد. ورزش منظم روزانه یک جنبه مهم در کنترل دیابت به شمار می روند. میزان و زمان بندی تزریق انسولین ممکن است برحسب فعالیت ورزشی فرد نیاز به تنظیم داشته باشد.

چه راه هایی برای پیشگیری از دیابت شیرین وابسته به انسولین‌ وجود دارد؟

نمی توان از آن پیشگیری به عمل آورد

برای تشخیص دیابت شیرین وابسته به انسولین‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

آزمایشات ادرار و خون برای اندازه گیری گلوکز، کلسترول ، و انسولین هر چقدر می توانید درباره کنترل دیابت و شناسایی علایم کتواسیدوز یا کاهش قند خون دانش خود را افزایش دهید. روش های نظارت بر میزان قندخون در خانه را فرا بگیرید و به طور منظم به کار بندید. جراحی برای درمان بعضی از عوارض ، مثل کاهش بینایی ، قانقاریا، یا بیماری رگ های قلب مرتباً پای خود را به متخصص پا نشان دهید و برای بررسی چشم به چشم پزشک مراجعه کنید. همیشه یک آمپول گلوکاگون در دسترس یا به همراه داشته باشید تا اگر قندخون پایین افتاد آن را تزریق کنید. نحوه تزریق انسولین را یاد بگیرید. تزریق انسولین کار هر روز شما خواهد بود. همیشه یک دست بند یا گردن آویز نشاندهنده بیماری و داروهای مورد استفاده را همراه داشته باشید. در صورت بروز هرگونه عفونت ، برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

زمانی که به دیابت شیرین وابسته به انسولین‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

رژیم اختصاصی تجویز خواهد شد. باید با یک متخصص تغذیه مشورت صورت گیرد.

دیابت شیرین وابسته به انسولین‌ چه علائمی دارد؟

خستگی ؛ تنشگی زیاد افزایش اشتها و در عین حال کاهش وزن ادرار به دفعات زیاد خارش در اطراف ناحیه تناسلی افزایش استعداد ابتلا به عفونت ها، خصوصاً عفونت های مجرای ادراری و عفونت های قارچی پوست ، دهان ، و مجرای تناسلی

عوامل موثر در درمان دیابت شیرین وابسته به انسولین‌ چیست ؟

این بیماری را در حال حاضر نمی توان معالجه کرد، اما علایم و پیشرفت بیماری را می توان با پایبندی سفت و سخت به درمان کنترل کرد. امید به زندگی مقداری کاهش می یابد، اما بسیاری از بیماران دیابتی طول زندگی تقریباً طبیعی دارند.

چه چیز هایی باعت بروز دیابت شیرین وابسته به انسولین‌ می شوند؟

کاهش انسولین تولید شده توسط سلول های جزیره ای لوزالعمده به علل نامعلوم اختلال در استفاده از انسولین در سلول های بدن به علل نامعلوم عفونت ویروسی لوزالعمده

دیابت شیرین وابسته به انسولین‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

بیماری قلبی ـ عروقی ، خصوصاً سکته مغزی ، آترواسکلروز، و بیماری رگ های قلب نارسایی کلیه نابینایی بیماری رگ های محیطی ، که در نتیجه ممکن است پا دچار قانقاریا شودیا مردان ناتوانی جنسی پیدا کنند. کتواسیروز تهدیدکننده زندگی (قندخون در این حالت خیلی زیاد می شود) همراه با تخریب سلول های بدن

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری دیابت شیرین وابسته به انسولین‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی