اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
بیماری آدیسون‌

بیماری آدیسون‌

بیماری آدیسون‌ چیست ؟

بیماری آدیسون (نارسایی غده فوق کلیوی ) عبارت است از تخریب تدریجی و پیش روندة غدد فوق کلیوی که در بالای کلیه ها قرار دارند. غدد فوق کلیوی چندین هورمون ترشح می کنند که برای بعضی از کارهای بدن ضروری هستند. این هورمونها کمک می کنند تا تعادل مایعات بدن حفظ شود. آنها همچنین در کارهای زیر نقش دارند: سوخت و ساز قند و پروتئین ، حفظ فشار خون ، و پاسخ به استرس جسمانی . بیماری آدیسون نادر است ، اما می توان آن را در هر سنی دید. شیوع آن در مردان و زنان تقریباً برابر است . باید توجه داشت که علایم بیماری ممکن است به آهستگی و در طی چند ماه تا چند سال بروز کنند.

بیماری آدیسون‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، علایم را می توان با هورمون درمانی کنترل و یک زندگی طبیعی و بدون دردسر داشت . در مراحل پیشرفته ، این بیماری ، چنانچه درمانی برای آن انجام نشود، به مرگ منتهی خواهد شد.

برای بیماری آدیسون‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای شما یکی از چندین نوع مختلف از داروهای کورتیزونی تجویز خواهد شد. همچنین در اغلب موارد، نیاز به یک مینرالوکورتیکویید برای کنترل تعادل نمک و مواد معدنی وجود دارد. زمانبندی مصرف داروها را دقیقاً رعایت نماید. هرگز داروی خود را بدون نظر پزشک تغییر ندهید یا حذف نکنید.

اگر دچار بیماری آدیسون‌ شدم چه کار کنم؟

هیچ محدودیتی برای آن وجود ندارد.

چه راه هایی برای پیشگیری از بیماری آدیسون‌ وجود دارد؟

هیچگاه داروهای کورتیزونی را سر خود قطع نکرده یا دوز آنها را تغییر ندهید.

برای تشخیص بیماری آدیسون‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

آزمایش های تشخیصی ممکن است شامل آزمایش مِتی راپون برای سنجش عملکرد غدد فوق کلیوی باشند. این بیماری برای تمام عمر گریبانگیر بیمار خواهد بود. اگر مبتلا به این بیماری هستید، سعی کنید تا اصول مراقبت از خود را فرا بگیرید. توجه دقیق به زمانبندی مصرف داروها بسیار حیاتی است . در مورد «بحران غدد فوق کلیوی » و ارتباط آن با استرس جسمانی (عفونت ، جراحی ، یا صدمات جسمانی ) اطلاعات خود را افزایش دهید. به هر پزشک یا دندانپزشکی که مراجعه می کنید، وی را از بیماری خود آگاه سازید. اگر در جایی زندگی می کنید یا به جایی قصد مسافرت دارید که خدمات پزشکی چندان در دسترس نیست ، باید دستورالعمل مربوط به تزریق کورتیزون را در شرایط اورژانس فرار بگیرید. یک دست بند یا گردن آویز مخصوص همراه داشته باشید که روی آن مشخص شده باشد که شما آدیسون دارید و ضمناً دارو و دوز مصرفی نیز روی آن قید شده باشد. مراقب باشید واکسیناسیون شما به روز باشد، از جمله واکسیناسیون آنفلوآنزا و ذات الریه بستری شدن به هنگام «بحران غدد فوق کلیوی »

زمانی که به بیماری آدیسون‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

ممکن است نیاز به یک رژیم غذایی خاص وجود داشته باشد (مثلاً، رژیمی که جهت حفظ تعادل سدیم و پتاسیم یا افزایش کربوهیدرات یا پروتئین دریافتی تجویز می شود).

بیماری آدیسون‌ چه علائمی دارد؟

ضعف و خستگی اختلالات گوارشی (تهوع ، استفراغ ، دردشکم ، اسهال ، کاهش اشتها و وزن ) کاهش فشار خون که باعث غش و منگی می شود. پوست قهوه ای رنگ (شبیه حالت برنزه شدن ) همراه با وجود لکه های سفید روی آن تیره شدن کک و مک ، جوشگاه زخم ، و نوک پستان ریزش مو احساس سرما در همه اوقات رفتار نابهنجار، یا تغییر خلق ، مثل حالت تهاجمی یا افسردگی

عوامل موثر در درمان بیماری آدیسون‌ چیست ؟

اگر این بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، علایم را می توان با هورمون درمانی کنترل و یک زندگی طبیعی و بدون دردسر داشت . در مراحل پیشرفته ، این بیماری ، چنانچه درمانی برای آن انجام نشود، به مرگ منتهی خواهد شد.

چه چیز هایی باعت بروز بیماری آدیسون‌ می شوند؟

علایم به علت کاهش سطح هورمون های شبیه کورتیزون ـ تولید شده توسط غدد فوق کلیوی ـ ایجاد می شوند. البته علت نارسایی غدد فوق کلیوی معمولاً نامعلوم است ، ولی پزشکان معتقدند که این بیماری از نوع بیماری های خود ایمنی است . البته نارسایی غدد فوق کلیوی ممکن است به دنبال بیماری های زیر نیز ایجاد شود: بیماری سل ، سرطان ، بیماریهای غدة هیپوفیز و ایدز استفاده از داروهای کورتیزونی خوراکی برای سایر بیماری ها. در این حالت نارسایی وقتی نمود می یابد که مصرف این داروها قطع شود، زیرا گاهی فعالیت غدد فوق کلیوی پس از قطع دارو به حالت اولیه بر نمی گردد

بیماری آدیسون‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

ایجاد یک حالت وخیم به دنبال آسیب جسمانی یا بروز یک بیماری . این حالت «بحران غدد فوق کلیوی » نیز نامیده می شود. علایم در این حالت برجسته و شامل مواردی چون درد، ضعف ، کاهش فشارخون ، بالا یا پایین بودن حرارت بدن و غش می شود. اشتباه گرفتن این بیماری با یک بیماری روانی استعداد ابتلا به عفونت ها

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری بیماری آدیسون‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی