اپلیکیشن دکتر ساینا

پزشک همیشه همراه شماست !

سلام. به دنبال چه چیزی هستید؟
هپاتیت ویروسی‌

هپاتیت ویروسی‌

هپاتیت ویروسی‌ چیست ؟

هپاتیت ویروسی عبارت است از التهاب کبد در اثر یک ویروس . هپاتیت ویروسی انواع مختلفی دارد. شایع ترین انواع آن هپاتیت A و B هستند. سایر انواع آن عبارتند از هپاتیت C ، D ، E ، G .

هپاتیت ویروسی‌ چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

زردی و سایر علایم به حداکثر خود می رسند و سپس در عرض 16-3 هفته تدریجاً ناپدید می شوند. اکثر افرادی که وضعیت سلامتی خوبی دارند در عرض 4-1 ماه کاملاً بهبود می یابند. در درصد کمی از افراد، دچار هپاتیت مزمن می شود. با بهبود از هپاتیت ویروسی معمولاً ایمنی دایمی نسبت به آن ایجاد می شود.

برای هپاتیت ویروسی‌ چه دارو هایی باید مصرف کنیم؟

برای درمان هپاتیت تعداد کمی داروی اختصاصی وجود دارد. امکان دارد داروی ضد التهاب کورتیزونی در موارد شدید تجویز شود تا التهاب کبد کاهش یابد و علایم بهتر شوند. برای هپاتیت B و C مزمن ممکن است آلفا ـ اینترفرون مورد استفاده قرار گیرد.

اگر دچار هپاتیت ویروسی‌ شدم چه کار کنم؟

توصیه می شود تا زمان رفع زردی و بازگشت اشتها استراحت در رختخواب انجام گیرد. زمان بازگشت به کارهای روزمره در افراد مختلف بسیار متفاوت است .

چه راه هایی برای پیشگیری از هپاتیت ویروسی‌ وجود دارد؟

از خطرات ذکر شده در بالا دوری کنید. اگر با فرد هپاتیتی در تماس بوده اید، با پزشک خود در رابطه با تزریق گاما گلوبولین برای پیشگیری یا کاهش خطر هپاتیت مشورت کنید. اگر در زمره افرادی هستید که خطر هپاتیت آنها را تهدید می کند، مثل کارکنان بیمارستان ها، دندانپزشکان و غیره ، واکسن هپاتیت A و B را دریافت کنید. واکسن سایر انواع هپاتیت ویروسی در دست بررسی است . گاهی ممکن است ایمونوگلوبولین نیز لازم شود. واکسیناسیون هپاتیت B برای همه نوزادان و شیرخواران

برای تشخیص هپاتیت ویروسی‌ چه آزمایشی باید انجام بدهیم؟

بررسی های تشخیصی عبارتند از آزمایش خون برای شناسایی عفونت ، بررسی های مربوط به کار کبد، و نمونه برداری از کبد در موارد شدید یا مزمن اکثر بیماران هپاتیتی را می توان بدون خطر زیاد در منزل تحت مراقبت قرار داد. جداسازی کامل بیمار ضروری نیست ، اما فرد بیمار باید وسایل جداگانه ای برای خوردن و آشامیدن داشته باشد یا از وسایل یک بار مصرف استفاده کند. اگر هپاتیت دارید یا مراقبت از یک فرد هپاتیتی را به عهده دارید، دستان خود را مرتباً و به دقت بشویید، خصوصاً پس از اجابت مزاج

زمانی که به هپاتیت ویروسی‌ مبتلا شدیم، رژیم غذایی مان باید چگونه باشد؟

علی رغم نداشتن اشتها، خوردن وعده های غذایی کوچک و متعادل به بهبود بیماری کمک خواهد کرد. روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید. هرگز الکل ننوشید.

هپاتیت ویروسی‌ چه علائمی دارد؟

مراحل اولیه : علایم شبیه آنفلوانزا، مثل تب ، خستگی ، تهوع ، استفراغ ، اسهال بی اشتهایی چندین روز بعد: زردی چشم ها و پوست در اثر تجمع بیلی روبین در خون تیره شدن رنگ ادرار در اثر وارد شدن بیلی روبین اضافی به ادرار اجابت مزاج روشن ، به رنگ خاک رس ، یا سفید

عوامل موثر در درمان هپاتیت ویروسی‌ چیست ؟

زردی و سایر علایم به حداکثر خود می رسند و سپس در عرض 16-3 هفته تدریجاً ناپدید می شوند. اکثر افرادی که وضعیت سلامتی خوبی دارند در عرض 4-1 ماه کاملاً بهبود می یابند. در درصد کمی از افراد، دچار هپاتیت مزمن می شود. با بهبود از هپاتیت ویروسی معمولاً ایمنی دایمی نسبت به آن ایجاد می شود.

چه چیز هایی باعت بروز هپاتیت ویروسی‌ می شوند؟

هپاتیت A و E : ویروس معمولاً از راه آب یا غذا وارد بدن می شود، خصوصاً صدف خام که توسط فاضلاب آلوده شده باشد. هپاتیت B : معمولاً از راه آمیزشی ، تزریق خون ، و تزریق یا سرنگ آلوده انتقال می یابد. مادری که هپاتیت B دارد ممکن است عفونت را به نوازش انتقال دهد. بعضی از موارد هم بدون دلیل مشخص و راه شناخته شده ای برای انتقال عفونت رخ داده اند. هپاتیت C : معمولاً از راه تزریق موادمخدر داخل رگ ، تزریق خون و سایر انواع مواجهه با خون یا محصولات خونی آلوده انتقال می یابد. البته در 40% از موارد، راه انتقال معلوم نیست . هپاتیت D : به طور جداگانه از هپاتیت B نمی تواند رخ دهد. هپاتیت G : الگوی انتقال مشابهی مثل هپاتیت C دارد؛ معمولاً از راه خون انتقال می یابد.

هپاتیت ویروسی‌ در بلند مدت چه عوارضی برای مان به دنبال خواهد داشت؟

نارسایی کبد، سیروز کبد، سرطان کبد، حتی مرگ هپاتیت مزمن . این بیماران معمولاً حامل ویروس هستند و عامل بالقوه ای برای انتقال عفونت به افراد خانواده و همسر هستند. این افراد امکان دارد ظاهراً خوب و سرحال باشند و متوجه عفونت خود نشوند.

سلام 👋
به دکتر ساینا خوش آمدید.

در مورد بیماری هپاتیت ویروسی‌ به دنبال چه چیزی هستید ؟

دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی
دکتر ساینا، مشاوره آنلاین پزشکی